Sociálne siete v posledných rokoch do veľkej miery ovplyvňujú, ktorým knihám sa na poličkách kníhkupectiev darí. Aktuálne rebríčky najpredávanejších titulov neraz kopírujú zážitok na #booktoku, no počet predaných kusov či zmienok na internete nie je vždy priamo úmerný kvalite.
Spísali sme päť kníh, ktoré majú veľký hype na sociálnych sieťach, no svoju popularitu si obsahom podľa nás nezaslúžia. Neboj sa, rovno ti ponúkneme aj alternatívy, ktoré stoja za prečítanie.
Samozrejme, každému sa môže páčiť niečo iné a tieto knihy si zjavne našli tisíce, ak nie milióny fanúšikov. Daj nám vedieť v komentároch, ako to cítiš ty.
Cleopatra a Frankenstein (Coco Mellors)
Nejde o to, že hľadáme krásny a nežný romantický príbeh. Nefunkčné, ubližujúce, komplexné vzťahy sú skvelou inšpiráciou pre romány, a niekedy jednoducho potrebuješ prežiť ťažké chvíle spolu s knižnými postavami. Americká autorka dokonca dokáže v knihe vytvoriť priam pocit nostalgie a má celkom silné dialógy.
Kazia to však niektoré postavy, ktoré majú také záporné povahové črty, že ich v jednej osobe pri čítaní neznesieš. Niekedy sme mali pri čítaní chuť vypiť si spolu s nimi, lebo na triezvo sme už ich reči nezvládali.
Našťastie, témy lásky, duševného zdravia, sebahodnoty či závislostí ľahko nájdeš aj v iných knihách.

Čo čítať miesto toho: The Guest (Emma Cline) alebo, ak chceš prežiť totálnu hĺbku utrpenia zo života skús Malý život (Hanya Yanagihara).
Končí sa to nami (Colleen Hoover)
Knihy od Colleen Hoover buď ľudia milujú alebo nenávidia. A to je prvý red flag.
Odhliadnuc od viac-menej nezvládnutého marketingu pre filmové spracovanie, kniha sa venuje ťažkej téme domáceho násilia. Napriek tomu sa ťa v prvej polovici snaží presvedčiť, že je to bežná romanca.
Autorka sa viackrát vyjadrila, že chcela, aby človeka násilie prekvapilo, že z pohľadu obete to môže byť také nečakané. Tým nútila ľudí čítať si o potenciálne bolestivej skúsenosti, ktorú zažili na vlastnej koži (1 z 3 žien v EÚ zažila násilie od partnera, nie je to také zriedkavé).
Zároveň však ukázala, že nevie vytvoriť napätie inak ako knižným jump scare. Existuje mnoho kníh, ktoré po celý čas sprevádza znepokojenie a ktoré ťa od prvej strany nútia zvažovať, čo to vlastne čítaš. Venuj radšej čas tým.

Čo čítať miesto toho: Ty krásna temná Vanessa (Kate Elizabeth Russel), ak zvládneš brutálnejšie zobrazenie násilia, tak The Color Purple (Alice Walker), dostupné v češtine.
Kým vychladne káva (Toshikazu Kawaguchi)
Momentálne na booktoku fičia aj pokračovania tohto pomerne krátkeho románu. Je celkom rozkošný, bolo by od nás ale odvážne zaradiť ho do sci-fi, ako to urobili niektoré kníhkupectvá.
Čisto technicky sa v kaviarni dá cestovať v čase a porozprávať sa s niekým, s kým to v súčasnosti nejde (áno, čas máte, kým vychladne káva...). Ale skôr je to nostalgické, je to zjavne kniha na zamyslenie a patrí do jednej skupiny s Polnočnou knižnicou.
Dala by sa nazvať aj self-help knihou, ktorá sa len schováva v kategórii románov.
Má to síce veľmi zaujímavý, hoci prefláknutý námet, a ak si rýchlo zvykneš na autorov štýl písania, dá sa prečítať celkom ľahko. Ale v ničom ťa neprekvapí a je pravdepodobné, že ti ani nezmení život. Napriek tomu, čo o nej recenzie online hovoria.

Čo čítať miesto toho: dvojdielna séria Monk & Robot (Becky Chambers), alebo, ak chceš niečo melancholickejšie a zložitejšie, tak The Memory Police (Yoko Ogawa), oba sú dostupné v češtine.
Hypotéza lásky (Ali Hazelwood)
Autorka Ali Hazelwood zatiaľ ovládla Tiktok každou jednou svojou knihou (momentálne trenduje kniha Bride). Romancu má pevne v rukách a jej knihy sú milé, no ani zďaleka nie také ohurujúce, ako to z recenzií vyznieva.
V centre príbehu je doktorandka, ktorá klame svoje okolie a tvrdí, že randí s najnenávidenejším profesorom na škole. A úplne nečakane, z ničoho nič, sa medzi nimi dvoma vytvorí neodolateľná túžba.
Postavy sa miestami správajú skôr ako stredoškoláci než dospelí ľudia a hoci je príbeh zasadený do prostredia vedy a výskumu, až tak si to prostredie neužijeme, čo je škoda. Práve to je to zaujímavé, že sa nezamilujeme na dovolenke, alebo pri návrate do nášho malého mesta počas vianočných sviatkov ako v každom dobrom Hallmark filme.
Nuž, nedočkáš sa. Nedočkáš sa ani veľkej hĺbky, hoci uznávame, že konflikt stojí na viac ako jednom nedorozumení.
Niekedy by mala fanfiction ostať len fanfiction, a toto je jeden z tých prípadov.

Čo čítať miesto toho: Hodiny chémie (Bonnie Garmus) alebo, ak hľadáš knihu s romantickou zápletkou, ktorá neignoruje miesto a čas deja, Spev o Achillovi (Madeline Miller).
Tieň kostí (Leigh Bardugo)
Áno, čítali sme celú trilógiu, videli celý seriál, poznáme jej inú tvorbu. Nepomýlili sme sa. Trilógia Griša má aj vďaka Netflixu obrovský hype, no zďaleka si ho nezaslúži tak ako dvojdielna séria Vrania šestka. Dodáme, že Netflix obe série prepojil a vytvoril trochu iný príbeh.
Kniha sa čítať veľmi ľahko, je to silne young adult fantasy so zaujímavým magickým systémom. Ale zápletky sa čoskoro stanú otravnými, postavy medzi sebou riadne nekomunikujú a niekedy pokrivkávajú aj legendy a mýty, ktoré dej dotvárajú.
Bardugo viackrát cez doplnkové texty vysvetľuje alebo pridáva pozadie postavám a zbytočne si uponáhľa závery kníh. Jej druhá séria má jednoducho lepšie tempo a za nás aj oveľa lepšie postavy.
V tejto redakcii si vážime prácu Kaza Brekkera.

Čo čítať miesto toho: séria Vrania šestka (tiež Leigh Bardugo), alebo Červená kráľovná (Victoria Aveyard).