Ako sa holiť správne a prečo je dobrý barber taký drahý?

Pýtali sme sa barbera Tomáša Cardosa.

Barber radí, ako sa doma starať o vlasy a bradu.Barber radí, ako sa doma starať o vlasy a bradu. (Zdroj: Pexels/Dmitry Zvolskiy)

Ako by malo po správnosti vyzerať domáce holenie tváre, v čom sa líšia rôzne pomády, oleje a ďalšie produkty pre pánov a podľa čoho by sme si mali vybrať?

Najlepšie pri starostlivosti o bradu či pri holení urobíš, ak k tomu pristúpiš rovnako, ako by to urobil holič, vysvetľuje pre Closer zakladateľ barbershopu Hero Barber Tomáš Cardoso.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítaj si, ako môže vyzerať tvoj domáci groomingový rituál a na čo si treba dávať pozor.

Načítavam... Tomi Cardoso z Hero Barber: Niektorí chalani presne vedia, čo chcú, ale pre mnohých mužov ešte holičstvo nie je prioritou
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Ako má prebiehať holenie tváre doma?

Hoci v Hero Barber už službu holenia britvou (tzv. wet shave) pre nízky dopyt neponúkajú, podľa Cardosových slov sa muži často pýtajú na radu, ako sa holiť v domácom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúča začať nahriatím tváre horúcim uterákom, ktorý pomôže zmäkčiť a uvoľniť pokožku. Uterák môžeš namočiť do horúcej vody alebo aj zohriať v mikrovlnke.

„Odporúčam použiť pre shave produkt, napríklad olej, na ďalšie zjemnenie kože. Až potom prejdite na samotné holenie,“ hovorí. Príprava kože sa nelíši podľa toho, či používaš britvu, šavetku alebo jednorazovú žiletku.

Dbaj najmä na hygienu, aby boli pomôcky dezinfikované. Jednorazové po jednom, maximálne dvoch-troch použitiach vyhoď. Tupou žiletkou si môžeš ublížiť a ani výsledok nebude taký kvalitný.

Cardoso odporúča rituál ukončiť studeným uterákom, ktorým aj zredukuješ začervenanie a potom after shave produktom. Uterák môžeš znovu namočiť buď do studenej vody, alebo dať vychladiť do chladničky.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré prípravky na bradu sú vhodné?

Ak sa neholíš, starostlivosť o bradu a fúzy vyzerá trochu inak. Cardoso vraví, že pozoruje v posledných rokoch zmenu: brady už nepovažujeme za niečo nevhodné, už nie je bežné mať ako súčasť dresscode dohladka oholenú tvár.

Súvisiaci článok Tomáš Cardoso z Hero Barber: Niekedy žasnem, čo majú muži na hlave, hneď by som ich ostrihal Čítajte 

„Ak sa o ňu človek stará, tak brada vyzerá seriózne aj reprezentatívne. Vidíme to aj u politikov, ktorí v minulosti boli všetci oholení, dnes čoraz viac mužov v politike vidíme s porastom na tvári,“ vraví.

Na výber máš z dvoch základných typov produktov: olej alebo balzam.

Oleje premastia bradu aj pokožku pod ňou, ale nemá fixačný účinok, je to najmä starostlivosť o kožu. Balzam je aj fixačný a hodí sa na dlhšie brady, vysvetľuje barber.

Aký produkt potrebuješ na styling vlasov?

Najuniverzálnejší produkt, po ktorom podľa Cardosa môžeš siahnuť, je pomáda. Máš na výber lesklý či matný finiš a tiež rôzne formy.

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbený je napríklad púder na vlasy, ktorý si vyslovene nasypeš na hlavu. Poskytuje miernu fixáciu a má prirodzený finiš. Na druhej strane je zas prírodná pomáda na báze napríklad včelieho vosku, ktorá drží extrémne a je aj lesklá.

Na voľnejšie účesy sa ti bude viac hodiť púder, na slick back, uhladené či viac old school účesy sa hodí vosková pomáda.

Barber radí podľa toho voliť aj šampón: voskové pomády sú mastné a na vlasoch dobre držia, budeš preto musieť lepšie dbať na čistenie vlasov. Ak chceš o tejto téme vedieť viac, prečítaj si náš rozhovor s kaderníčkou Máriou Pavlíkovou.

Súvisiaci článok Nevieme si umývať vlasy a používame veľa šampónu. Toto sú najväčšie chyby v starostlivosti o vlasy Čítajte 

Cardoso na záver upozorňuje, že holohlaví muži by si mali pokožku hlavu chrániť aj pred slnkom a pravidelne používať ochranný krém s SPF. Pre naše obľúbené SPF produkty klikni sem.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je to u barbera také drahé?

Často zaznie argument, že nie je fér, keď dámsky a pánsky strih nestoja v kaderníctve rovnako. Dôvodom podľa barbera je, že dámske vlasy sú väčšinou oveľa dlhšie a využíva sa na ne väčšie množstvo produktov. „Väčšinou sa prácou na dámach strávi aj viac času,“ dopĺňa Cardoso.

S tvrdením, že v kaderníctve majú muži službu lacnejšiu ako v barbershope, však nesúhlasí. Vraví, že ľudia by pri porovnávaní cien mali myslieť na to, aby porovnávali porovnateľné.

„Moja manželka má tiež kaderníctvo a strih u nej stojí 45 eur podobne ako u nás. Nemôžeme porovnávať kaderníčku v paneláku s prémiovým kaderníctvom v centre mesta.“

Kde kupovať produkty?

Cardoso prevádzkuje vlastný e-shop s barbering produktmi aj na domácu starostlivosť a svojim klientom zvykne odporúčať práve produkty, s ktorými na nich aj pracuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však vraví, že dnešná ponuka v drogériách na mužov myslí a ak nechcú, nemusia siahať po profesionálnej kozmetike. Veľké spoločnosti ako L'Oréal majú celé regále venované pánskej starostlivosti a už aj miestne značky ako česká Angry Beards sú ľahko dostupné v e-shopoch aj kamenných predajniach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu