Nevieme si umývať vlasy a používame veľa šampónu. Toto sú najväčšie chyby v starostlivosti o vlasy

Je lepší šampón zo salónu?

Majiteľka salónu Pekné vlásky Mária Pavlíková.Majiteľka salónu Pekné vlásky Mária Pavlíková. (Zdroj: Tímea Krauszová)

Sociálne siete sú plné tipov na domáce zábaly. Strach z rôznych ingrediencií, ako sú napríklad silikóny, dokonca dotlačili renomované značky k tomu, aby mali v ponuke aj verziu bez nich.

A kým jeden účet na Instagrame odporúča jednoduchú rutinu s dvoma, troma krokmi, hneď ďalšia influencerka ťa presviedča svojou kúpeľňou plnou vlasových produktov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tom všetkom ti môžu pomôcť zorientovať sa kaderníčky, ktoré vedia posúdiť, čo tvoje vlasy aktuálne potrebujú.

„Ľudia si predovšetkým nevedia umývať vlasy. Majú nesprávnu techniku a používajú zlé množstvo produktov.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovor vznikol pôvodne pre beauty podcast Rutina, tento prepis bol skrátený a editovaný pre lepší čitateľský zážitok.

Načítavam... Vlasy si treba vyfúkať po každom umytí, je to nevyhnutné pre ich zdravie
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

S klientelou prichádzaš do kontaktu často, popri práci v salóne organizuješ aj workshopy, kde ľudí učíš, ako sa starať o svoje vlasy. Čo na základe tvojich osobných skúseností robia ľudia nesprávne v starostlivosti o vlasy?

Nevedia si umývať vlasy.

Čo to znamená?

Keď sa ľudí na Instagrame pýtam, čo ich trápi, tak väčšinou riešia mastné korienky a suché konce. Ale je to len o zlej technike umývania vlasov, o zlom množstve produktov a o zlom vyplachovaní tých produktov.

Ako si máme vyberať produkty na vlasy?

Dôležité je vedieť, že šampón je určený primárne na pokožku hlavy. Čiže šampón si nevyberáš podľa toho, či máš farbené vlasy, alebo odfarbené vlasy, lebo pokožku máš stále jednu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by chceli klienti rýchlu radu, ako sa zorientovať v tom, čo ich pokožka hlavy potrebuje, mali by sa pozrieť na pleť. Väčšinou funguje pravidlo, že akú máš pleť, takú máš aj pokožku na hlave.

Čiže ak máš mastnú pleť, tak je reálna šanca, že budeš mať aj mastnejšie vlasy. Ak máš suchú pleť, tak ju máš dehydrovanú, potrebuješ ju hydratovať.

Z toho mi vyplýva, že šampónovať by sme nemali celú dĺžku vlasov, ale najmä pokožku hlavy, správne?

Áno, v momente, keď dávaš šampón na celú dĺžku, tak ich zbytočne presušuješ.

Povedala si, že ľudia používajú aj nesprávne množstvo produktov. Koľko šampónu by sme mali používať?

Na prvé umývanie potrebuješ približne jednu čajovú lyžičku šampónu. Dôležité je šampón dobre rozmasírovať po pokožke, nevadí, ak to pri prvom použití nepení. Nepení preto, lebo sa naväzuje na nečistoty na koži. Ak šampón nevieš dostať na celú kožu, pridávaš vodu, a nie viac produktu.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti odporúčam vlasy šampónovať dvakrát, pri druhom používaní mi stačí aj polovičné množstvo. Ak si niekto myje vlasy denne, tak v takom prípade nie. Dôležité je mať aj šetrný produkt vhodný naozaj na denné používanie.

A čo kondicionér, robíme aj pri ňom nejaké chyby?

Kondicionér by mal ísť od korienkov až po končeky, čiže naozaj po celej dĺžke vlasov. Jeho úlohou je uzavrieť kutikulu vlasov, ktorú predtým šampón – ten má zvyčajne nižšie pH – pootváral.

Súvisiaci článok Slimačí sliz v kozmetike: skutočne dokáže zázraky a neubližuje zber mucínu slimákom? Čítajte 

Ako často by mali ľudia chodiť do kaderníctva?

Myslím si, že aj s nefarbenými vlasmi by mali navštíviť salón minimálne štyrikrát do roka a je to najmä pre to, aby sme vždy správne nastavili produkty, aby vlas dostával, čo potrebuje, a aby dorastal.

Ja chodím s mojimi kučerami zhruba raz ročne, mala by som to meniť?

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ nemáš zničené končeky a vyhovuje ti strih, tak je to podľa mňa úplne v poriadku, keď pôjdeš aj raz za rok.

Ale pravidlo o tom, čo sa musí, neexistuje. Máš to robiť tak, ako to cítiš.

Takže je možné, že počas roka potrebujem iný šampón v rôznych obdobiach.

Určite. Ale tie potreby vlasov sa menia aj v závislosti od tvojho tela. Menia sa v závislosti od prostredia, v ktorom sa nachádzaš, alebo od počasia. Vlasy máš celoročne vždy v inej fáze.

Keď odchádzam zo salónu, tak vždy sú vlasy krásne hebké, hladké, lesklé. Potom prídem domov, umyjem si ich a nevyzerajú rovnako. Je to tým, že nemám šampón zo salónu? Alebo je to tým, že nemám tú techniku?

Je to najmä tým, že ty ako laik nevieš vyhodnotiť, čo vlas v aktuálnej chvíli potrebuje. Práve preto je vhodné, aby si chodila aspoň štyrikrát do roka na kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si kúpiš jedno balenie produktu, napríklad profesionálny šampón, tak ti vydrží asi štyri-päť mesiacov. Minieš ho akurát v čase, keď by si mala navštíviť salón, aby sme zase zhodnotili, čo tomu vlasu chýba.

Druhá vec je to, že klientky sa buď boja používať produkty a používajú ich príliš málo, alebo ich používajú príliš veľa. Robím školenia aj na to, aby sa naučili s vlasmi pracovať.

Mali by sme si kupovať produkty len v salóne?

V podstate nie, pokiaľ klient nerieši nejaký problém s pokožkou alebo s vlasmi, keď je spokojný a funguje mu produkt z drogérie, ja s tým problém nemám. Ale hneď ako niečo potrebuje vyriešiť s nami v salóne, tak musí hrať takú „našu hru“, pretože pri nastavovaní rutiny sa odrážame od zloženia jednotlivých produktov, ktoré poznáme.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je, že šampón alebo kondicionér ti ponúkne výsledok, aký požaduješ, po nejakých 20 umytiach. Koľko ľudí to reálne vydrží a nevyhodí produkt, lebo nemá efekt hneď? Ľudia chcú skratky a chcú rýchle veci. Bohužiaľ, tak to nefunguje. Treba vytrvať.

Aký je rozdiel medzi kozmetikou zo salónu a z drogérie?

Rozdiel je v tom, že hoci môžu mať aj veľmi podobné zloženia, profesionálne produkty obsahujú aj patentované látky, ktoré firma dlhodobo skúša a testuje. Dokonca z mojej skúsenosti majú šampóny z drogérie taký efekt, že väčšinou viac penia a majú viac tenzidov. (látky, ktoré pomáhajú v čistení, pozn. red.).

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAQN2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu