Nevieš spať pred menštruáciou? Nie si v tom sama, hovorí veda. Aby toho nebolo málo, česká kampaň proti obťažovaniu si rýchlo našla hejterov a internet je plný zoznamovacích relácií, ktoré sú také zlé, až ich musíš pozerať.
Čítaš 23. edíciu newslettra Come Closer o sexe, vzťahoch a sexuálnom zdraví. Vždy vo štvrtok večer si v ňom prečítaš novinky o sexe, sexuálnom zdraví a vzťahoch, ktoré vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov verejnej mienky alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.
Rovno aj do tvojho inboxu, stačí kliknúť sem.
Ženy môžu trpieť nespavosťou vplyvom menštruačného cyklu
Viem, čo si hovoríš. Prečo, prečo ešte aj toto?
Podľa výskumov to vyzerá tak, že v čase menštruácie a zhruba týždeň predtým môžu mať ženy narušený spánkový cyklus. Upozornil na to magazín Glamour.
Nazýva sa to aj predmenštruačná nespavosť, pretože práve obdobie PMS môže byť náročné.
Prehľad vedeckého výskumu publikovaný v Sleep Medicine Clinics tvrdí, že horšia kvalita spánku v predmenštruačnej fáze a počas menštruácie je bežná u žien s predmenštruačnými príznakmi alebo bolestivými menštruačnými kŕčmi.
Ďalší zdroj zo žurnálu Sleep Medicine Research zas zistil, že menštruujúce ženy, aj tie, ktoré nemajú výrazné ťažkosti pri menštruácii, často majú horšiu kvalitu spánku. Väčšie poruchy spánku sa u nich podľa výskumu objavujú práve v týždni pred menštruáciou.
Aby toho nebolo málo, že podľa štúdie v tomto období hlásia aj viac znepokojujúcich snov, ospalosť, únavu, zníženú bdelosť a schopnosť sústrediť sa približne týždeň pred menštruáciou. Nezdá sa ti to!
Zdrojov som našla viac, napríklad tento a tento, takže nie, nie je zvláštne, ak sa cítiš zvláštne pred menštruáciou a počas nej.
Čo s tým? Sleep Foundation odporúča cvičenie, relaxačné cvičenia, terapiu a aj prípadnú liečbu v prípade výrazných predmenštruačných syndrómov (nazývajú sa aj predmenštruačná dysforická porucha).
Vieš o tom, že youtube je plný zoznamovacích šou?
Zabudni na Love Island a prijímanie ruží, aj za menej peňazí sa dajú vyprodukovať relácie, pri ktorých počas víkendu môžeš vypnúť mozog.
Napríklad na kanáli Nectar si láskychtiví singles vyberajú z radu niekoľkých záujemcov podľa toho, aký majú outfit, čo majú v mobile alebo ako vyzerá ich kompletný výpis z účtu. Najbrutálnejšie je asi ich real life swiping video.
Loading
@lovecommanectar
Myslím, že najznámejším kanálom, ktorý sa venuje aj randeniu, je určite Cut. Vyrábajú formát Truth or Drink, v ktorom si zahrajú odvážnu verziu hry pravda alebo odvaha frajeri, bývalí frajeri alebo priatelia s výhodami.
Hádam ešte brutálnejší je ich relácia The Button, kde sa ľudia hlásia na speed dating. Keď stlačíš "button", rande sa končí: a jasné, že niektorí ho stlačia skôr, ako sa druhá osoba vôbec stihne posadiť. Au.
Manželia Bolia a Arlette Amuliovci zas produkujú šou s názvom Pop The Balloon Or Find Love, o ktorej už napísal aj New York Times. Účastníci držia v ruke balóny a ak sa im nepáči človek, ktorého im moderátorka predstaví, stačí balón prasknúť.
Vieš si predstaviť stáť pred deviatimi ľuďmi a všetci prasknú balón skôr, ako vôbec niečo poriadne o sebe povieš? Aj to sa v tejto šou stáva.
Loading
@popballoonl
Zaujímavé je, že podobné relácie, kde sa hneď v úvode pýtame na zárobky, hodnoty, bez hanby riešime, či nám vyhovuje výška, či váha druhej osoby, by sa pred Tinderom tak ľahko neujali.
Autorka článku z NYT spomína dávnu šou na MTV, tá však dosť schytávala práve za túto povrchnosť. Dnes, keď sa svajpuje hoci len tak, z nudy, to nie je také bizarné. Možno bola MTV prorocká, treba ich overiť tak ako Simpsonovcov.
Využijem tému a pripomeniem ti, že na speed datingu (bez kamier) som bola tiež a reportáž si môžeš prečítať tu.

Správy a hot novinky
Kampaň o obťažovaní v pražskej MHD vyvoláva zmiešané reakcie. Ako všetky kampane proti násiliu.
Za všetky na zhrnutie využijem skvelý príspevok Johany Bázlerovej na instagramovom účte @jsemvobraze.
Obťažovanie v hromadnej doprave zažila podľa prieskumu každá tretia žena a každý desiaty muž. Tretina ľudí, ktorí toho boli svedkami, nezasiahla. Praha preto spolu s neziskovou organizáciou Konsent spustila kampaň, v ktorej vyzýva cestujúcich, aby si nevhodné správanie v MHD všímali a neboli k nemu ľahostajní.
A nejde len o "veď ja som sa len pozeral/a". S nevítanými pokusmi o hladenie, bozkávanie či fyzické zblíženie sa podľa výskumu stretlo 20 percent cestujúcich, s masturbovaním v doprave 19 percent a šesť percent zažilo aj znásilnenie.
Obťažovanie sú aj nevyžiadané komentáre, pískanie, pokrikovanie, otieranie sa alebo odhaľovanie sa, blokovanie východu či zasahovanie do osobného priestoru, dodala na tlačovej konferencii ku kampani Johana Nejedlová, riaditeľka Konsentu.
Samozrejme, reakcie na sociálnych sieťach sú rôzne, mnohé ženy kampaň vítajú, mnohí (najmä) muži sa ohradili s tým, že teda budú čumieť do telefónov a chodiť autom. O to ich, samozrejme, nikto nežiada, momentálne ich kampaň žiada len o to, aby ľuďom verili, že ich niečo obťažuje a prestali s tým.
A preto odporúčam prečítať aj Bázlerovej post. Pretože bagatelizácia týchto skúseností len ďalej ubližuje a je až smiešne, že sa bránime pokusom urobiť z MHD bezpečnejšie miesto. Aj mne viacero ľudí na bratislavskom Pride povedalo, že sa boja práve v doprave.
Čo k tomu dodať? Myslím, že potrebujeme práve menej telefónov a viac skutočných rozhovorov o tom, čo nám je alebo nie je príjemné.
Zišlo by sa pridať tréning v neverbálnej komunikácii, pretože väčšinou naozaj nie je náročné spoznať, že niekomu to, čo robíš, nie je príjemné. Len k tomu potrebuješ na chvíľku potlačiť ego.
Ako nazývame rozchod, ak ste spolu oficiálne nerandili? Situationswitch.
Rozchody situationships (v slovenčine "skorovzťahy") bolia rovnako ako "skutočné" rozchody.
Aj preto by sme možno mohli vynechávať nálepku situationship, je to proste -ship a je v tom aj tvoje srdce, či už chceš alebo nechceš. Minimálne srdce jedného z vás.
Ako píše Cosmo, situationswitch nastáva, keď jeden v situationshipe chce vzťah ukončiť a presviedča toho druhého (ktorý sa po uši zamiloval, aj keď sľuboval, že sa to nestane) o tom, že vlastne sa nič nedeje. Veď sme spolu aj tak nerandili tak naozaj, tak čo reveš. Už sa nechcem stretávať.
Je to vysoká úroveň gaslightingu a znie to veľmi bolestivo. Snaha je možno práve redukovať bolesť, lenže bagatelizovanie toho, čo ste spolu prežili, v skutočnosti ubližuje ešte viac.
Ak máš za sebou situationswitch, úprimne ma to mrzí. Ak ho máš pred sebou, zváž, či sa fakt neviete porozprávať normálne a otvorene a či vetu "už sa nechcem stretávať" musí doprevádzať desať viet plných zľahčovania.
Máš s tým osobnú skúsenosť a chceš mi o tom povedať? Napíš mi mail na timea.krauszova@closer.sk!
Duo hračiek pre vzťahy na diaľku.
Značka Lovense má momentálne akciu na duo hračiek, ktoré sa dajú ovládať na diaľku. Ideálne sú práve pre páry, ktoré trávia dlhšie obdobia od seba. Ak vás čakajú pracovné cesty, Erasmy a iné dlhodobejšie záväzky, Max a Nora vám môžu spríjemniť intímne chvíle.
Masturbátor aj vibrátor sa dajú nielenže napojiť na apku, oni reagujú aj priamo na seba, takže je to blízko k simulácii sexu s partnerom či partnerkou. Je to úplná náhrada? Nie. Ale ako zábava poslúžia.
Pep na cesty: vyzerá ako babybell, ale narozdiel od syra ťa aj urobí.
Nemôžem si pomôcť, toto je jednoznačne najrozkošnejšia erotická hračka, akú som kedy videla. Pep značky Unbound Babes (písala som o nich tu) je malý a intenzívny vibrátor. Je spratný, farebný a tichý.

Social media post týždňa
Najväčšia rozkoš je poskytovať rozkoš, zaznie vo filme Y Tu Mamá También a s týmto odkazom sa s tebou lúčim. Pripi si so mnou aspoň virtuálne na klitoris a uži si horúci víkend!
Ak Come Closer ešte neodoberáš, prihlás sa tu. Ak áno, prepošli ho kamošovi alebo kamoške.