Za pripnutú dúhovú stužku ma opľuli. Mladí ľudia z Pride opisujú, kde na Slovensku sa necítia bezpečne

Pýtali sme sa mladých ľudí na dúhovom pochode.

Mladých ľudí na Pride sme sa pýtali, kde sa necítia bezpečne.Mladých ľudí na Pride sme sa pýtali, kde sa necítia bezpečne. (Zdroj: Tímea Krauszová)

Boja sa chytiť milovanú osobu za ruku, zvažujú, či ísť na pochod, a necítia sa dobre potme či vo verejnej doprave.

Aj toto nám počas sobotňajšieho Dúhového Pridu v Bratislave povedali mladí ľudia, ktorých sme sa opýtali, kde na Slovensku sa necítia bezpečne a naopak, kde sa bezpečne cítia.

Nie každý človek, s ktorým sme hovorili, je aj súčasťou kvír komunity, no obavy mali aj ľudia z väčšinovej populácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štrnásty ročník dúhového podujatia si za hlavnú tému zvolil slovenskú kultúru. Tá je podľa organizátorského tímu rozmanitá a zahŕňa práve aj kvír ľudí a rôzne národnostné a etnické menšiny žijúce na území Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátorský tím na zabezpečení podujatia úzko spolupracoval s políciou, napriek tomu sa medzi návštevníkmi ozývali tí, ktorí si do poslednej chvíle neboli istí, či prídu.

Obavy u nich vyvolali najmä správy o teroristickej skupine, ktorá chcela zaútočiť aj na Pride.

Súvisiaci článok Ľudia by sa mali pýtať samých seba, ako by sa cítili v koži LGBT+ ľudí, hovorí riaditeľka Pride Čítajte 

Mladí kvír ľudia sa boja ísť von s frajerom či s frajerkou

Šestnásťročná Zuzana nám úprimne hovorí, že sa necíti bezpečne, keď je na verejnosti so svojou priateľkou. "Aj keď sa len držíme za ruky, najmä keď sme medzi staršími ľuďmi, tak je to pre mňa ťažké. Myslím si, že staršia generácia aj tým, že žila v komunizme, ťažšie toleruje, kým sme."

Ako bezpečné miesta spomína obľúbené bratislavské kultúrne centrá, ako je Nová Cvernovka.

Obavy z nenávisti za prejavy lásky má aj 15-ročný Dominik, ktorý sa necíti bezpečne ani len na ulici, ak je so svojím priateľom.

SkryťVypnúť reklamu

"Nikdy neviem, kedy k nám niekto príde a vrazí mi. Viackrát sa mi už stalo, že sa mi vyhrážali, že ma dobijú," hovorí s tým, že takéto nenávistné prejavy zažil aj na ulici či v električke.

Bezpečne sa cíti najmä vo svojej komunite, na Pride či medzi priateľmi.

Bojím sa nechať si na sebe dúhu, keď idem sama

"Ja nemám konkrétne miesto, kde sa necítim bezpečne," hovorí 25-ročná Soňa. Pocit nebezpečia zažíva, najmä keď je sama, napríklad keď ide z Pridu domov a má na sebe dúhové prvky.

"Radšej som si ich dala dole alebo som si ich skryla."

V prítomnosti komunity sa však cíti veľmi bezpečne a príjemne, a to nielen na Pride samotnom, ale aj na iných kvír podujatiach. "Tam som nikdy nemala skúsenosť s obťažovaním alebo s pocitom nebezpečia."

SkryťVypnúť reklamu

Už ani na Pride sa necítim tak bezpečne

Prísť alebo neprísť na Dúhový Pride, túto otázku zvažovala 28-ročná Aďa. "Radšej som si ani nedala topánky, ktoré som si pôvodne chcela dať. Zvolila som tenisky, aby som mohla v prípade problémov utekať. Aj psa by som niesla na rukách," hovorí počas nášho rozhovoru, keď hladká svojho corgiho.

"Na každom jednom Pride je nejaká taká skupinka," vraví a spomína incident, keď bola na Pride natáčať videá aj Lívia Pavlíková z Kulturblogu.

Pochvaľuje si, že sa bezpečne cíti aj v práci.

Dvadsaťsedemročná Michaela tiež zvažovala s priateľom, či vôbec na Pride prídu a vraví, že je veľa miest, kde sa necíti bezpečne. "Usúdili sme, že prídeme, aby sme podporili komunitu. Ale pochod asi vynecháme, necítime sa bezpečne byť mimo areálu," vraví a spomína správy o teroristickom útoku.

SkryťVypnúť reklamu

Zdrojom jej úzkostí sú "celkovo ľudia" a najbezpečnejšie sa cíti doma, v okruhu blízkych alebo v práci.

Najhoršia je MHD

"Bojím sa v hromadnej doprave, pretože je to stiesnený priestor a to nie je výhodné," vraví 25-ročná Eva. Na Pride sme ju stretli spolu s kamarátom Adriánom, s ktorým majú aj spoločný nepríjemný incident práve z MHD.

"Bol to oplzlý starší pán, ktorý sa nás najskôr pýtal, či spolu chodíme, a ignorovali sme ho. Potom sa nás už začal pýtať, či sa lížeme a podobne." Pri tejto konkrétnej skúsenosti sa ich zastal neznámy muž, čo im pomohlo, pretože oni sami nevedeli reagovať, dopĺňa 27-ročný kamarát Adrián.

Zhodli sa, že podobne ako Soňa sa cítia dobre na kvír podujatiach, ale aj na iných verejných miestach, kde je veľa ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja by som dodal, že nebezpečne sa cítim asi v každom slovenskom meste, možno s výnimkou Bratislavy a možno aj Košíc," dopĺňa Adrián.

Súvisiaci článok Ako to naozaj vyzeralo na Tepláreň Kiki Ball: žiadna provokácia, len absolútny rešpekt a radosť Čítajte 

Večer je to horšie, najmä pre ženy

"Závisí od času, teda či som vonku cez deň, alebo večer, a aj od toho, čo mám oblečené," vraví 26-ročná Adela.

Všimla si, že stačí mať hoci len dúhovú stužku a už jej hrozia nenávistné prejavy. Má skúsenosť práve z verejnej dopravy, kde ju za pripnutú stužku niekto opľul.

Ani ulica nie je bezpečná, najmä po večeroch, dopĺňa ju 18-ročná Radka. "Už sa mi stali nepríjemné zážitky, ľudia po mne kričali aj štekali."

Ako bezpečné miesta spomína Pink Whale, ktorý v máji horel, či už spomínanú Cvernovku. Najmä jej ide o to, s kým tam je: medzi priateľmi a v komunite sa nebojí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ľubo Šoška po požiari Pink Whale: Nebudeme sedieť a čakať na poisťovňu, pokračujeme aj v provizóriu Čítajte 

Sedemnásťročný Elias vraví, že nebezpečne sa cíti "tam, kde sa stretáva veľa ľudí rôzneho typu". Vyhľadáva radšej kultúrne miesta vrátane divadiel či múzeí a galérií, pretože sa tam cíti bezpečne.

"Cítim sa bezpečne aj tu," ukazuje rukou na námestie, kde sa koná Pride. Ľutuje, že aj pre správy o potenciálnom teroristickom útoku sa podujatie nesie v inom duchu ako zvyčajne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu