Chodboviciam už odzvonilo a rozbaliť len tak čipsy v rodinnom balení a hodiť ich v mastnom obale na stôl už tiež nestačí. Ak patríš medzi mladých dospelých, ktorí sa začínajú osamostatňovať a radi by raz za čas pohostili blízkych, je čas "zmaturovať" z plechoviek a čipsov na niečo krajšie.
Čo takto doma pripravené limonády, obložené misy alebo atmosféra, na ktorú budete spomínať v dobrom ešte dlho? Vieme, ako to docieliť a sľubujeme, že sa ti to zmestí aj do juniorského platu.
Áno, uznávame, že si môžeš jednoducho objednať donášku a dať si poskladať box podľa tvojich potrieb. Ale toto je séria Život po dvadsiatke, kde ti prinášame praktické rady, ako žiť dospelácky život. Súčasťou je aj obratnosť v kuchyni či schopnosť hostiť priateľov a príbuzných.
V sérii sa venujeme aj vzťahom, financiám, time managementu a ďalším praktickým otázkam, ktoré všetci riešime na začiatku dospelosti. Prečítaj si viac tu.

Radšej si priprav studené jedlo
Ak s hostiteľstvom začínaš a nie si šéfkuchár bez čapice, radšej siahni po občerstvení, ktoré netreba variť ani zohrievať.
Podľa šéfkuchára Ladislava Floreana načasovanie rôznych teplých jedál a príloh môže byť stresujúce, navyše, môže sa ti stať, že ti napríklad zemiaková kaša vychladne skôr, ako naservíruješ všetkým mäso.
Ale ak si trúfaš rovno variť, Florean radí začať tým, čo trvá najdlhšie. "Vždy varím niekoľko vecí naraz a kým to je na sporáku, robím iné, menšie aktivity, rezanie, šúpanie či blanšírovanie," vysvetľuje nám.
Pamätáš si ešte girl dinner? Pokojne to zopakuj
Na pohostenie ti skvele poslúžia obložené misy (alebo tanier, denká, akýkoľvek riad, ktorý doma máš). Výborne sa na ne hodia syry, šunky a salámy, ktoré si vieš doma ľahko nastajlovať: stačí niekoľko pekných mís alebo tanierov a prístup na Pinterest či Tiktok.
Barbara a Michal Jánošíkovci z donáškovej služby Ránečko preferujú zahraničné syry a šunky, napríklad mozzarellu, prosciutto a k nim sušené paradajky, ale nič nepokazíš ani tanierom zloženým z lokálnych produktov.
Okrem klasických chlebíčkov alebo chuťoviek odporúčajú vyskúšať ponúkať sendviče.

Dobrý nápad je mať poruke aj bezlepkové, bezmliečne či vegánske veci, aby si naozaj každý mohol zobnúť. "Sú to chutné alternatívy vhodné aj pre tých, ktorí bežne konzumujú živočíšne produkty."

Ľudia radi dipujú a tebe to ušetrí nervy
Renáta Hečková, známa ako Kolachella, má doma vždy hummus, zeleninu a nejaké krekry. Považuje to za absolútne minimum, ktoré môže ponúknuť hoci aj nečakanej návšteve.
"Vždy ich niečím špeciálnym ochutím, rada používam hľuzovkový olej, karí korenie alebo iné korenie, ktoré hummus ozvláštnia. Z jedného balenia tak vytvorím aj tri rôzne dipy, a už to na stole vyzerá pestro," radí.
Rovnako si môžeš vyrobiť jogurtový dip napríklad s využitím údenej soli, údenej papriky alebo s rímskou rascou. "Odporúčam mať doma aj čerstvú vňať, tá výborne doplní dipy ako chimichurri."
Hoci sa preslávila svojimi koláčmi a momentálne okrem Kolachelly vedie aj pekáreň Subo, obyčajne narýchlo pre návštevy nevypeká. Ale ak sa chceš vynasnažiť, namiesto kupovaných krekrov môžeš urobiť pečenú mrkvu, radí.
"Stačí ju dať skaramelizovať s troškou cukru, pridať parmezán, posypať vňaťou a máte výborné jedlo za málo peňazí."

Premeň svoju obývačku na palacinkáreň
Rovnako ľahko môžeš pripraviť niečo sladké: Hečková radí využiť lístkové cesto, pridať obľúbenú kakaovú či orieškovú nátierku, prípadne džem, a zapiecť. Manželia Jánošíkovci zas radia muffiny či nepečené koláče ako cheesecake alebo tiramisu.
Tiramisu odporúča aj Florean, pretože podľa jeho slov sa dá skvele dávkovať do pohárikov, a tak nemáš s podávaním veľa práce. Tento dezert si vieš aj prispôsobiť: pridaj napríklad citrón počas leta alebo lyofizované ovocie pre farebný efekt.
S výberom jedla pre hostí ti pomôže, ak zvolíš nejakú tému: napríklad mexický večer alebo brunch venovaný palacinkám.
"Robievame to s priateľmi, na jednom stole sú pripravené čerstvé palacinky, viaceré topingy, šľahačka či nakrájané ovocie a každý si palacinku ozdobí podľa seba," vraví Hečková.
Inšpiráciu nájdeš aj na sociálnych sieťach, už v časoch girl dinner trendovali rôzne nápady na pohostenie priateľov na brunch alebo večeru. Populárne sú videá Vic Laurenovej, ktorá premieňa svoju obývačku počas víkendov na domácu kaviareň.
V ponuke má aj pečivo (ktoré si môžeš bez hanby aj kúpiť) a rôzne kávy a iné nápoje. Nechýba ani menu či dekor, z ktorého má návšteva naozaj pocit, že je v kaviarni.
Loading
@urgirlvic
Nezabudni na tekuté a šumivé
Podľa manželov Barbary a Michala Jánošikovcov je dôležité mať na stole mix sladkého a slaného jedla, ale netreba zabúdať ani na pestrosť aj pri nápojoch.
"Odporúčam mať aj limonády alebo prosecco, tým nikdy nič nepokazíte," vraví Michal. Ak sa stretnutie koná v čase, keď sa ešte hodí piť kávu, pridaj aj tú. Ozvláštniť môžeš aj obyčajnú vodu či sódu pridaním ovocia a sirupov, čo je tiež budget-friendly možnosť.
Šéfkuchár Florean dodáva, že ako welcome drink ti poslúži aj gintonic, ľahko ho ozdobíš rozmarínom a plátkom grapefruitu a stále je to dostupná aj chutná možnosť. Z jeho skúseností na prípravu potrebuješ niekoľko hodín, závisí to od toho, či chceš upratovať v deň návštevy, alebo skôr.
Ak už máš vybrané jedlo aj nápoje, ostáva už "len" servírovanie. Aj k tomu máme viacero rád od profíkov.

Nepotrebuješ vzácny porcelán od babky
Všetky taniere z jednej súpravy nie sú nevyhnutnosťou, vraví šéfkuchár Florean. "Dokonca ani obrus by som už nesilil, mne sa páčia aj drevené stoly prestreté miskami rôznych farieb."
Zoženieš ich aj cez Vinted či Facebook, nemusí ísť o nové kúsky z obchodu. Určite si však na to vyhraď čas, pretože stôl bude vyzerať úplne inak, ak nenecháš veci v pôvodných obaloch, dopĺňa Hečková alias Kolachella.
Výnimkou sú možno špeciálne obaly ikonických produktov, ktoré sú pekné.
Dôležité je pridať aj ozdoby: môžu to byť hoci len kvietky z trhu, sviečky rôznych tvarov a veľkostí alebo ovocie na misách s mäsom a syrmi. Znovu ti pomôžu aj sociálne siete, no práca stojí najmä na tvojej predstavivosti. Môžeš sa s tým vyhrať a ak na túto položku nechceš veľa minúť, nemusíš.
Ak ťa obmedzuje aj priestor – napríklad bývaš v prvom, malom podnájme – môžeš vytvoriť stanicu s jedlom niekde v rohu. Tam si budú ľudia chodiť naberať jedlo a potom sa usadia. Nemusíš si zaplniť malý stolík pred gaučom jedlom.
Loading
@maddyannderson
Premýšľaj ekonomicky
Hečková vraví, že keď pracovala ešte na donáške Brunch Bratislava, boxy v prepočte stáli 25 eur na osobu. Za rovnakú sumu však vieš podľa jej slov doma pokojne pohostiť aj viac ako štyroch ľudí, ak si pripravíš nákupný zoznam a trochu si premyslíš, čo chceš ponúkať.
"Hummus a zelenina nestoja veľa, dôležité je ich dobre ochutiť a pekne naservírovať. Stačia hoci len dva druhy syra, môžete si urobiť nachos z veľkých tortíl, pridajte niečo sladké a hotovo," povzbudzuje nás.
Podľa jej skúseností na jednu kanapku potrebuješ asi 20 gramov nátierky, a na jednu osobu rátaj aspoň tri kusy čohokoľvek: chuťoviek, plátkov syra či kúskov fuetu.
Manželia Jánošíkovci z Ránečka dodávajú, že keď si rozdelia bežný raňajkový box, na osobu to vychádza okolo ôsmich eur. Hoci oficiálne sú ich boxy pre dve osoby, na snackovanie postačia aj štyrom.

Dobrá hudba pomôže
"Priznám sa, že stres mám pred návštevou ešte stále, napriek tomu, že veľa varím a pečiem," hovorí otvorene Hečková. Radí dokončiť prípravy aspoň dvadsať minút pred príchodom návštevy a trochu si ešte oddýchnuť.
"Alternatívou je zatiahnuť hostí do príprav a napríklad ich poprosiť, aby niečo pokrájali alebo položili na stôl. Vďaka tomu je atmosféra hneď uvoľnená, nalejeme si pohár vína, spolu varíme alebo robíme niečo iné a zarozprávame sa, ani nevieme ako."
Všetci respondenti sa zhodli na tom, že je dôležité mať pustenú vhodne zvolenú hudbu. Ideálne takú, v ktorej nie je spev, ten môže odvádzať pozornosť a rušiť pri rozhovoroch.
Ak je to tvoja parketa, môžeš mať pripravenú aj spoločenskú hru.
Hostiteľstvo je tak trochu práca, uznali naši respondenti a respondentky počas rozhovorov. Treba sa usmievať, overovať si, či sa ľudia bavia, pripraviť, upratať, po odchode upratať znovu... ale je v tom aj veľa radosti.
"Jedlo spája," vyslovili všetci bez toho, aby sa medzi sebou dohodli.
Ak už máš hostiny v malíčku, vyber si jeden z týchto článkov: