Kritici filmu Miki vyčítajú, že z Černáka robí hrdinu. Snímka v tejto podobe nemala vôbec vzniknúť

Argumentujú Kajínkom.

Mikuláš Černák v roku 2024Mikuláš Černák v roku 2024 (Zdroj: Joseph Marčinský/PubRes)

Film MIKI vtrhol s hrmotom do slovenských kín a amfiteátrov. Po obrovskom úspechu komédie Kavej, ktorú už videlo vyše dvestotisíc ľudí, prichádza kontroverzná gangsterka v réžii Jakuba Kronera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čas ukáže, či si toto leto zapamätáme ako voľnú slovenskú variáciu na minuloročného "Barbenheimera", keď sa navzájom posilnil mediálny výtlak a ekonomický úspech dvojice náladovo a obsahovo diametrálne odlišných filmov.

Zatiaľ čo letná komédia o východniaroch a ich špecifikách vzbudzuje zväčša smiech a občas maximálne zdvihnuté obočie, MIKI pôsobí na spoločnosť výrazne iným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Film Miki kladie otázky, na ktoré neodpovedá. Černák môže z väzenia tvorcom napísať ďakovný list Čítajte 

Rozdeľuje nielen divákov, ale aj umeleckú obec. Pozrieť si ho odmieta napríklad scenárista Amnestií či Kandidáta a producent Invalida Maroš Hečko. Samotnú existenciu filmu napáda za to, že robí z Mikuláša Černáka hrdinu.

"Robiť zo zabijaka, ktorý má na krku pravdepodobne viac ako 30 vrážd, je stále nažive, sedí v Leopoldove a navyše žiada o predčasné prepustenie, HRDINU FILMU je v dnešnej pohnutej dobe veľmi nešťastné," píše vo verejnom statuse na facebooku.

"Od úplného začiatku, keď som sa dozvedel, že sestry Mistríkové (na filme sa podieľala len Zuzana Mistríková pozn. red.) idú von s látkou o MIKULÁŠOVI ČERNÁKOVI, to bol pre mňa veľmi rizikový krok. História kinematografie nám totiž ukázala, že o takýchto ľuďoch sa filmy počas ich života nesmú robiť, pretože silne ubližujú pozostalým a glorifikujú násilné chovanie filmového hrdinu," pokračuje v statuse, ktorý ilustruje kolážou, na ktorej Ondríkovej postave nasadzuje uši myšiaka Mickeyho.

SkryťVypnúť reklamu

Netrvalo dlho a na facebooku sa rozbehla podnetná debata ľudí z filmovej a umeleckej branže.

Súhlasné reakcie pod statusom Maroša Hečka vyjadril herec Ludwig Bagin, karikaturista Martin Šútovec, maliarka Simona Bubánová či spisovateľ Pavol Weiss.

Na obhajobu druhej strany, argumentujúcu predovšetkým potenciálom snímky vyrozprávať defekty vtedajšieho systému v krajine, sa postavila producentka filmu Zuzana Mistríková. Odkázala na recenziu z Pravdy od Heleny Dvořákovej.

Poučnú stránku a celkový prínos filmu vyzdvihovali aj recenzenti Refresheru, Startitupu či Aktualít.

Success story alebo varovanie spoločnosti?

MIKI zobrazuje prerod Mikuláša Černáka z autobusára na masového vraha a hlavu mocného mafiánskeho klanu 90. rokov. Hoci je film plný amorálneho, odpudivého a kriminálneho správania, jeho nálada je akčne-družno-dobrodružná.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAYGW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu