Hnedá pokožka je stále trendy a dnes ju môžeš dosiahnuť už za pár hodín bez škodlivého slnečného žiarenia. Riešením je samoopaľovanie, o ktorom sme sa rozprávali s majiteľkou samoopaľovacieho salónu Sandrou Hincovou.
Prezradí ti, ako dlho vydrží efekt, či je pravda, že tieto produkty zapáchajú a ako dlho ti bronzový efekt vydrží.
Opaľovanie na slnku nie je zdravé
Možno si hovoríš, že zbytočne budeš platiť za produkt alebo za službu, keď vieš zhnednúť na slniečku. Ak patríš medzi šťastlivcov, toto zhnednutie prebieha hladko, nezvykne bolieť a nechytáš na slnku úpal. Ale pre tvoje zdravie to dobré nie je.
Kým pár minút na slniečku denne pomáha našej nálade či zabezpečeniu vitamínu D, slnenie s cieľom opáliť sa pre tvoju kožu nie je bezpečné. Slnečné žiarenie UVA a UVB totiž preukázateľne spôsobuje rakovinu kože a prispieva k väčšine prejavov starnutia pokožky, teda k vráskam a pigmentovým škvrnám.
Samotné zhnednutie kože je už prejavom poškodenia, ktoré spôsobili slnečné lúče, vysvetľuje pre Closer dermatologička Zuzana Bukovinská z estetickej kliniky NAVAN v Žiline.
Pre viac informácií o tom, prečo je slnečné žiarenie škodlivé a ako sa pred ním chrániť, si vypočuj túto epizódu podcastu Rutina.


Alternatíva pre tých, ktorí chcú bronz
Samoopaľovanie je zhnednutie kože, ktoré prebieha len vo vrchnej vrstve kože, vysvetľuje Sandra Hincová, majiteľka samoopaľovacieho salónu Sunsan v Bratislave.
Štúdia v americkom vedeckom žurnále Clinical Dermatology vysvetľuje, že samoopaľovacie krémy využívajú dihydroxyacetón (DHA) ako aktívnu zložku na dočasné zafarbenie pokožky.
Táto látka sa získava napríklad z cukrovej trstiny či cukrovej repy a interaguje s aminokyselinami v hornej vrstve našej kože, čím sa dosahuje zhnednutie kože.
Čím vyššia koncentrácia DHA, tým intenzívnejšie zhnednutie, preto je efekt viditeľný aj na tmavších typoch pokožky. DHA je dobre tolerovaná látka s nízkym výskytom alergických reakcií, ale je dôležité povedať, že nenahrádza slnečnú ochranu.

Podľa rovnakej štúdie dosiahneme použitím samoopaľováku asi SPF 3-4, aj to len na niekoľko hodín po aplikácii, takže aj keď ich používame, stále sa treba pred slnkom chrániť krémom s dostatočným ochranným faktorom (aspoň SPF 30).
Samoopálenie je aj oveľa zdravšou alternatívou k soláriám. Soláriá poskytujú mimoriadne intenzívnu formu žiarenia UVA a ako uvádza Americká nadácia pre rakovinu kože, existuje o 75 percent zvýšené riziko vzniku život ohrozujúceho melanómu už po jednom opaľovaní v soláriu pred dosiahnutím veku 35 rokov.
Náš Úrad verejného zdravotníctva zas uvádza, že solárium neposilňuje imunitu, že na dostatočnú dávku vitamínu D nám stačí pár minút párkrát týždenne na slnku s odhalenými rukami a tvárou, a že najmä mladí ľudia sú veľmi náchylní na poškodenie kože v dôsledku UV žiarenia.
Samoopálenie zo salóna
Na výber máš ručný a prístrojový nástrek. Ručný býva drahší, pretože produkt aplikuje zamestnankyňa alebo zamestnanec v salóne ručnou pištoľou. Je to precíznejšia práca, vhodná na prácu so záhybmi.
No kvalitný výsledok za menej peňazí môžeš mať z prístroja.
Hincová nás ubezpečuje, že nedopadneš ako Ross v Priateľoch: dnešné moderné stroje sa otáčajú samy a ak dodržíš pokyny personálu, produkt sa dostane všade, kam má, v rovnomernej vrstve. Môžeš očakávať, že efekt opálenia vydrží desať aj štrnásť dní.
„Správna starostlivosť o kožu je 50 percent úspechu,“ hovorí o výsledkoch samoopálenia Hincová. Príprava kože začína už 24 hodín vopred u teba doma: je dôležité použiť píling a ak sa holíš, tak sa aj oholiť. Je dôležité, aby na pokožke neostali zvyšky predošlého samoopálenia, či už zo salónu, alebo z domácej aplikácie.
Po aplikovaní nástreku je dôležité nechať látku pôsobiť, podľa typu nástreku to býva maximálne osem hodín. Potom sa môžeš osprchovať a funguješ ďalej so štandardnou skincare.
Majiteľka salónu varuje nováčikov, že ich niekedy môže dokonalé opálenie prekvapiť: opálenie zo slnka totiž nebýva rovnomerné, niektoré časti máme bledšie ako iné, no po ošetrení v salóne bude celé telo jednotné a môže pôsobiť tmavšie.
Aj preto niekedy pri konzultáciách klientkam a klientom radí zvoliť svetlejší odtieň. Ale je možné dosiahnuť aj wow efekt a prejsť zo Snehulienky do čokoládovej hnedej.
Ak sa chystáš na samoopálenie pred dôležitým podujatím, napríklad pred svadbou, Hincová odporúča ísť na samoopálenie 3-4 dni predtým.

Samoopaľovanie doma
Samoopálenie doma je jednoznačne najlacnejšia voľba, no vyžaduje si od teba istú dávku trpezlivosti. Musíš jednoducho nanášanie „dostať do ruky“ a zlepšíš sa v tom praxou.
Pre začiatočníkov Hincová odporúča siahnuť po samoopaľovacích penách s pridanou farbou: ľahko sa rozotierajú a vďaka bronzeru aj vidíš, ktoré časti tela sú už natreté.
V ponuke však sú aj spreje či krémové produkty, a okrem samoopaľovacích produktov, kde sa plný efekt vyvinie do pár hodín, si môžeš kúpiť aj krémy s postupným efektom, kde sa hnednutie vyvíja v priebehu dní, po každej aplikácii je silnejšie.

Samoopaľovacie produkty kedysi dosť silno zapáchali, no zo skúseností Hincovej to dnes už neplatí. Často sú produkty parfumované a ak aj nejaký nepríjemný zápach zacítiť, nie je to spôsobené samoopaľovákom, ale reakciou v koži. Zápach časom odznie.
Je tiež bezpečné obliecť si svetlé oblečenie alebo spať v bielej bielizni, samoopaľovacie produkty nefarbia. Výnimka platí pre tie, ktoré sú aj tónované alebo bronzové, v tom prípade musíš vydržať až do sprchy v starom oblečení, ktoré neľutuješ.

Ako prvý produkt si určite zvoľ podľa toho, ktorá farba najviac opisuje tvoju pokožku. Ak máš bledú kožu, nesiahni prvýkrát po pene s označením extra dark.
„Čím väčší rozdiel robíme, tým je to náchylnejšie na tvorbu fľakov, a to aj v salóne, nieto ešte doma. Zákazníčkam zdôrazňujem, že na ich príprave to stojí a padá a ani ja im negarantujem, že to nebude fľakaté, ak prípravu zanedbajú.“
V domácom prostredí rovnako platí potreba pílingu a prípadného holenia deň pred samoopaľovaním, s tým, že najlepšie je produkt aplikovať na suchú pokožku, teda nie hneď po sprche.
Prémiová predĺžená epizóda podcastu Rutina sa venuje podrobnejšie trikom a radám, ako doma dosiahnuť dokonalé opálenie. Dozvieš sa v nej, čo si kúpiť a ako to použiť, aby bolo tvoje samoopálenie pekné, jednotné a vydržalo čo najdlhšie. Tento obsah je len pre našich predplatiteľov v aplikácii Toldo a dostaneš sa k nemu, ak podporíš podcast Rutina na tomto linku.