Svadobná sezóna je v plnom prúde a jedna z vecí, ktoré nevesty skôr či neskôr chcú vyriešiť je ich vizáž. Kto ich bude líčiť, koľko to bude stáť a koľko času si na to treba vyhradiť?
Skúsenej vizážistky Lucie "Lussi" Šenkovej sme sa opýtali, koľko si účtuje za svadobný mejkap a čo by o tejto službe mali nevesty vedieť.
Načo je dobrá skúška svadobného mejkapu
"Z mojej skúsenosti sú nevesty často nerozhodné. Ukážu mi aj 300 obrázkov z Pinterestu a každý štýl líčenia je iný," hovorí s úsmevom vizážistka Lucia Šenková. Vraví, že nevesty sa chcú cítiť samy sebou, no zároveň nechcú vyzerať ako v hocaký iný deň, a často sa inšpirujú fotkami s črtami, ktoré samy nemajú.
Chce to teda veľa komunikácie a skúšania, aby našli štýl, ktorý sa im páči.
"Je dôležité, aby svadobný mejkap podčiarkol osobnosť nevesty."
Video: Ukážka Luciinej práce na nevestách
Práve preto je podľa nej skúška svadobného mejkapu veľmi dôležitá: nejde o to, aby si vizážistky niečo nacvičili, ale aby sa nevesty rozhodli, ako chcú napokon na svadbe vyzerať. Občas síce podľa Luciiných slov nevesty na poslednú chvíľku aj tak zmenia názor na vizáž alebo účes, ale výhodou je, že sa už "oťukali" a lepšie spolu vďaka skúške komunikujú.
Skúška svadobného mejkapu by mala prebiehať zhruba mesiac pred svadbou, čo je zároveň obdobie, keď by sa mala skincare rutina zjednodušiť a zamerať najmä na zdravie a hydratáciu kože, pokračuje vizážistka. "Prízvukujem im, aby pili veľa vody, zvážili kozmetické ošetrenia."
Koľko to stojí a prečo je svadobné líčenie drahšie?
Svadobné líčenie je výnimočné v tom, že musí vydržať zvyčajne od skorého rána do ďalšieho rána. Aby toho nebolo málo, musí vyzerať dobre na dennom aj umelom svetle a ešte aj na fotkách a videách, vysvetľuje vizážistka Lucia.
"Nevesta je navyše v ten deň často nervózna, potí sa, ľudia ju objímajú, bozkávajú... ten mejkap musí vydržať viac."
Cenu ovplyvňuje aj fakt, že líčenie prebieha zvyčajne počas víkendov, v skorých ranných hodinách, a predchádza mu intenzívna komunikácia s nevestou. "Bežný mejkap trvá zhruba hodinu, svadobný zaberie minimálne hodinu a pol," vraví Lucia.

"Ak by sme to prerátali na percentá, služba by mala byť o 50 percent drahšia. Ja si účtujem zhruba o štvrtinu viac a v cene je aj účes, no každý vizážista si robí cenu podľa seba."
Svadobné líčenie sa v roku 2024 pohybuje v rozmedzí od 50 do 150 eur, v závislosti od lokality, dĺžky trvania služby a tiež prominencie jednotlivých makeup artistov.
Svadobné líčenie v butikoch
Značka MAC či sieť parfumérií Douglas ponúkajú služby líčenia na ich predajniach.
Douglas si za svadobné líčenie účtuje 70 eur (skúška je v cene), v MAC-u zaplatíš 135 eur (90 minút skúška a konzultácia, 60 minút na líčenie v deň svadby).
Prečítaj si viac o možnostiach líčenia aj zadarmo na predajniach v tomto článku.
Kedy najneskôr zmeniť skincare rutinu pred svadbou?
Lucia klientkam odporúča výrazne posilniť starostlivosť o pleť mesiac pred svadbou. Zdôrazňuje im slnečnú ochranu, dôležitosť hydratácie a spánku a vysvetľuje im, že už nie je čas skúšať nové produkty, ktoré môžu pokožku podráždiť, ako pílingy a retinolové prípravky.
"Za mesiac sa vie stav kože výrazne zlepšiť. Samozrejme, textúru pleti nevymažeme, ale s tou my vizážistky vieme pracovať," hovorí.
Ak je to v tvojom budgete, vizážistka odporúča ošetrenie hydrafacial, z ktorého sa koža "napije" a bude na svadbe šťavnatá a žiarivá. Dokonca aj botox pred svadbou je podľa jej skúseností v poriadku, dôležité je dať si dosť času na to, aby prípadné modrinky zmizli.

Môžem si zafarbiť obočie alebo ostrihať vlasy pred svadbou?
Samozrejme, môžeš absolvovať kozmetické úpravy. Vizážistka však apeluje na nevesty, aby tak urobili už pred skúškou, aby si vybrali taký look, ktorý bude aktuálny aj na svadbe.
Za mesiac sa zvyčajne výrazne nezmení opálenie, účes a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú finálny výsledok. Preto skús vydržať a medzi skúškou a svadbou nepodstupovať výraznú zmenu napríklad dĺžky vlasov.
Priamo pred svadbou môžeš mať čerstvo nafarbené a laminované obočie, no Lucia jedným dychom dodáva, že mihalnice by pred svadbou nelaminovala ani nedopĺňala. Horšie sa s tým vizážistkám pracuje, navyše, skúsený makeup artist bez problémov vykúzli husté a krásne mihalnice aj bez takejto pomoci.
Je úplne okej použiť aj samoopaľovacie produkty, a netreba sa báť, neodtláčajú sa ani na biele oblečenie.
Na záver vizážistka už len upozorňuje, že si treba nastaviť realistické očakávania. "Dá sa povedať, že všetky fotky a aj mnohé videá s mejkapom na sociálnych sieťach sú upravované. Veľmi veľa robí aj svetlo, na ktorom sa modelky fotia, preto netreba očakávať, že bude mejkap vyzerať rovnako aj v zrkadle."