Značku Adidas (zase) obviňujú z antisemitizmu. Izraelu prekáža, že do najnovšej kampani si prizvali modelku Bellu Hadid, ktorá má palestínske korene. Adidas s ňou prerušil spoluprácu a Bella značku teraz žaluje. Dúfam, že ty máš lepší pondelok, vitaj pri 18. vydaní Happy Hour.
Každý pondelok ti rozprávam o trendoch a dianí v popkultúre, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.
Napríklad minulý týždeň vydal Donald Glover alias Childish Gambino nový album Bando Stone and The New World, ktorý je zároveň jeho posledným pod týmto menom, je výborný, vypočuj si ho napríklad TU. Môj kolega Edo povedal, že film Kavej je slovenský Southpark, prečítaj si recenziu. Na instagrame si idem videá „pov: you´re a private chef for a billionaire in Hamptons“ a môj najobľúbenejší je účet @broccoliraab kuchára Roba Liho. Uverejňuje reelka s receptmi, ktoré varí v bežné dni, ale aj na párty nights boháčov. Newsletter Ahoj od Pavlíny Louženské som ti už určite spomínala, ostatná časť o Do not disturb a potrebe ísť raz za čas offline ma veľmi bavila, navyše, na konci dáva Pavlína skvelé knižné tipy.
Lewis Hamilton spolunavrhol kolekciu tenisiek pre Dior ako oficiálny ambasádor značky. O značke bol minulý newsletter a Lewisovi by sa asi nepáčil. Prečítaj si ho tu a ak sa ti moja tvorba páči, zapni si odber. Pošlem ti Happy Hour každý pondelok ráno do e-mailu.

Adidas vs. Bella Hadid vs. Izrael
Adidas v minulých týždňoch naplno rozbehol kampaň na retro model tenisiek adidas SL 72, ktoré značka opisuje ako „nadčasovú klasiku“. Model bol totiž prvýkrát uvedený na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972.
Jeden by povedal, že ide o win-win situáciu, kampaň prichádza len pár dní pred letnými OH v Paríži. Bombastické načasovanie však značke nevyšlo, nadčasovou klasikou sa už v prípade adidasu stali aj obvinenia z antisemitizmu.

Kampaň, podľa CBS News kritizoval Americký židovský výbor, ale aj Izrael na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti X (predtým twitter). Tvárou kampane je totiž Bella Hadid. Americká topmodelka s palestínskymi koreňmi v priebehu uplynulých rokov otvorene kritizovala izraelskú vládu a podporovala Palestínčanov.
Kritici narážali na nevhodné spojenie modelky a tragických udalostí, ktoré sa odohrali na olympiáde v Mníchove v 1972.
Do olympijskej dediny vtedy vtrhli členovia palestínskej skupiny Čierny september a zabili dvoch športovcov z izraelského národného tímu. Ďalších deväť ľudí vzali ako rukojemníkov. Útočníci dúfali, že si aktom vynútia prepustenie palestínskych väzňov zadržiavaných Izraelom, ako aj dvoch ľavicových extrémistov v západonemeckých väzniciach.
Pri pokuse o záchranu zahynuli všetci deviati rukojemníci a jeden policajt.
Loading
...
Americký židovský výbor podľa CBS News uviedol, že výber „protiizraelskej tváre ako pripomenutie tejto temnej olympiády je buď obrovským nedopatrením, alebo zámerným podnecovaním“. Obe možnosti sú podľa nich neprípustné.
Označiť Bellu Hadid za „protiizraelskú tvár“ je však trochu priostré. Po vypuknutí vojny medzi Izraelom a Hamasom v októbri minulého roka otvorene vystupovala proti násiliu v Pásme Gazy.
Vyjadrila ľútosť nad stratou nevinných životov a vyzvala svojich priaznivcov, aby vyvíjali tlak na svojich vodcov, ktorí by mali chrániť civilistov v Gaze. Nikdy sa však nevyjadrovala proti Židom a nenabádala ľudí k agresii.
Na svojom instagrame v roku 2022 verejne odsúdila antisemitské vyjadrenia rapera Kanyeho Westa, dnes známeho ako Ye.
„Toto nie je v poriadku. Antisemitizmus alebo útoky na nevinných Židov kdekoľvek na svete nikdy nebudú v poriadku. Chcem, aby bolo jasné, aké dôležité je, aby to moji followeri počuli nahlas a jasne,“ písala v príspevku.
V podcaste Rep neskôr hovorila, že jej politické vyjadrenia v prospech Palestíny ju stáli niekoľko spoluprác, ale dokonca aj priateľov.
Po negatívnych ohlasoch na kampaň jej chrbát ukazuje aj adidas.
Podľa BBC sa značka adidas v piatok ( 19. júla) ospravedlnila a uviedla, že „dôkladne prešetria aj zvyšok kampane“. Spojenie kreatívy kampane a historických udalostí označila za úplne neúmyselné a ospravedlňujú sa „za akékoľvek rozrušenie alebo spôsobené utrpenie“.
„Veríme, že šport je zjednocujúcou silou na celom svete a budeme pokračovať v úsilí o presadzovanie rozmanitosti a rovnosti vo všetkom, čo robíme,“ dodala spoločnosť.
Napriek tomu, že nespresnili, aké zmeny sa v kampani udejú, príspevky s Bellou Hadid boli zo sociálnych sietí údajne stiahnuté. Fotografie zmizli aj z jej súkromných sociálnych sietí. Modelka sa k situácii zatiaľ nevyjadrila.
Mňa zaujíma tvoj názor, je podľa teba rozhodnutie adidasu ukončiť spoluprácu s modelkou správne? Odpovedz mi v ankete (prosím).
Je podľa teba rozhodnutie Adidasu ukončiť spoluprácu s Bellou Hadid správne?
Hlasovanie otvorené:
od: 21.07.2024 19:22
Prepáčte, znovu
Treba povedať, že niet módnej značky, ktorá by sa ospravedlňovala častejšie. Pred dvoma rokmi trvalo až nemiestne dlho, kým adidas zareagoval na antisemitské narážky rapera Kanyeho Westa. Raper v tom čase pôsobil v značke adidas.
Za vyjadrenie „I am going def cone 3 on Jewish people“ (defcon 3 je stupeň mobilizácie armády USA), mu instagram na chvíľu zablokoval účet. Mám o tom samostatné vydanie newslettra, nájdeš ho TU.

Na vyjadrenie adidasu sme vtedy v napätí čakali niekoľko týždňov. Ťažko povedať, či za ten čas rátali, akú veľkú stratu im rozchod s Westom prinesie, alebo im jeho vyjadrenia vzhľadom na nacistickú minulosť značky jednoducho neprišli „too much“.
V apríli tohto roka Nemecká futbalová federácia oznámila, že mení dizajn dresov adidas svojho národného tímu. Číslovanie súprav č. 44 totiž nápadne pripomínalo logo Schutzstaffel – polovojenskej jednotky Adolfa Hitlera.
Na pochybné štvorky na dresoch reagoval adidas už nacvičenou formulkou.
„Naša spoločnosť podporuje rozmanitosť a inklúziu a ako spoločnosť aktívne vystupujeme proti xenofóbii, antisemitizmu, násiliu a nenávisti v akejkoľvek forme,“ uviedla vtedy značka pre CBS News.
Aj keď prípad kampane s Bellou Hadid nie je z rovnakej kategórie ako Kanye West či nemecké dresy, po toľkých prešľapoch by sa od adidasu očakávala väčšia opatrnosť. Možno by pomohla pozícia s názvom „hlavný kontrolór vecí, ktoré môžu pripomínať nacistický režim“.

Zakladatelia spoločnosti adidas Adi a Rudi Dasslerovci boli členmi nacistickej strany, píše v članku The Times. Vstúpili do nej v roku 1933, v tom istom roku sa Adolf Hitler stal kancelárom.
Nemecká značka obuvi, ktorá vznikla v roku 1920, bola jednou z mnohých nemeckých spoločností, ktoré v 30. a 40. rokoch 20. storočia spolupracovali s nacistickou stranou.
Vtipné na tom je, že adidas sa správa ako mileniál po tridsiatke, ktorý si na facebooku skryl albumy z internátnych opijášov. Na firemnej stránke spoločnosti obdobie rokov 1900 – 1949 opisuje slovami „každý veľký príbeh má svoj začiatok“. Kšefty s nacistami však nahradila informácia o tom, ako Adi Dassler začínal u mami v kuchyni.
V 30. rokoch si pritom mnohé nemecké podniky mysleli, že nacistická hospodárska politika bude pre podnikanie dobrá, pretože krajina sa dokázala „najrýchlejšie zotaviť z depresie zo všetkých priemyselných krajín“, hovorí pre The Times Peter Hayes, profesor histórie a odborník na správanie najväčších nemeckých spoločností počas Tretej ríše.
„Každá veľká firma, o ktorej ste kedy počuli, v Nemecku, ktorá existovala už v tom čase a stále tu je, bola zapletená do zločinov nacistického štátu,“ dodáva.
Vieš, kto šil Wehrmachtu uniformy? Hugo Boss.
Ako súčasné udalosti ovplyvnia značku, ukáže čas. Finančný riaditeľ Harm Ohlmeyer pre CNN povedal, že rok 2023 nebol, práve pre kauzu s Kanyem Westom, z ekonomického hľadiska pre adidas úspešný.
Podľa bulvárneho portálu TMZ modelka podniká proti značke právne kroky. Očakáva sa, že spoločnosť zažaluje za nedostatočnú verejnú zodpovednosť.
Kým v prípade Westa adidas s ospravedlnením pridlho váhal, u Belly Hadid sa možno zbytočne poponáhľali a svoju ambasádorku hodili cez palubu s poškodeným menom.
TLDR:
Katy Perry a jej nová feministická hymna šliapla do... vedľa.
Katy Perry vydala comeback song Women´s World z nadchádzajúceho albumu „146“. Najskôr malo ísť o feministickú hymnu, po úvodných naozaj drsných kritikách videa (ktoré si môžeš pozrieť tu ) Katy zmenila smer a z feministickej hymny sa stala satira. Videu však málokto rozumie.
Môj skromný dojem hovorí, že je to cringe a na pery sa derie otázka, či Katy ešte má čo ponúknuť?
Taylor Swift, Billie Eilish či Charlie XCX sú vo svojej tvorbe a prezentácii autentické a pre mladú (nielen) ženskú cieľovku uveriteľnejšie.
Ženám sa približujú najmä svojimi textmi. Denník The New York Times sa pozrel na to, ako vo svojich textoch rozoberajú napríklad chudnutie a tlak spoločnosti na dokonalú postavu.
„People say I look happy/Just because I got skinny,“ spieva Billie Eilish v úvode skladby a jej melancholický hlas sprevádza jediná, temná gitara. „But the old me is still me and maybe the real me,“ pokračuje, „and I think she’s pretty.“
Text naznačuje jemný posun medzi súčasnou generáciou ženských popových hviezd, ktoré v poslednom čase priznávajú – často ostrým, úderným a možno aj drsným jazykom – tlak, ktorý pociťujú, aby boli štíhle, píše sa v článku.
Polonahá Katy Perry, ktorej beat sa nezmenil od čias I kissed a girl, vyvoláva skôr zmiešané pocity.
The Guardian si nedáva servítku pred ústa a píše „že tento odpad mal šesť textárov“. It´s a woman´s world, we are lucky to be living in, spieva, pričom si akože tankuje „niečo do zadku“. „Takto by vyzeralo feministické video, keby ho robil chlap,“ hovorí komentár pod videom na youtube.
Pre fanúšikov aj pre kritikov je však najväčší problém, že na videu spolupracovala s producentom Dr. Lukom. V roku 2014 ho obvinila speváčka Kesha zo sexuálneho napadnutia. Magazín Vulture tvrdí, že feminizmus a meno Dr. Luke sa jednoducho vylučujú.
A je to, dočítal/a si ďalšie vydanie newslettru Happy Hour. Ak sa ti páčilo, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.