V súvislosti s posilňovaním sa veľa hovorí o hornej aj dolnej časti tela, no na chodidlá sa často zabúda – hoci každý deň musia uniesť celú hmotnosť nášho tela.
Málokto vie, že ploché nohy sú rizikovým faktorom pre výmenu bedrového kĺbu. V skutočnosti môžu ovplyvniť celé naše telo.
"Keď je klenba znížená, nastupujeme na chodidlo trošku inak, a to nám mení pohyby tela – od nôh až po hlavu," vraví v rozhovore pre Closer fyzioterapeutka Aneta Hartlová.
"Ak neustále našľapujeme nesprávne, bedrový kĺb nezapadá pekne do jamky. Vtedy sa tá premazaná, chrupavková časť môže 'odierať' o tú drsnú, kostnú časť. Tým sa kĺb ničí."
Ploché nohy sa dajú korigovať aj v dospelosti. V rozhovore sa dozvieš, ako prebieha liečba, aký typ obuvi ti môže pomôcť a naopak, ktoré topánky sú pre nohu najnebezpečnejšie.
Ako vznikajú ploché nohy, teda padnutá klenba?
Chodidlá majú v skutočnosti dve klenby. Jedna je priečna, tá smeruje od palca po malíček, druhá je pozdĺžna, teda od päty k prstom. Padnuté môžu byť obidve alebo iba jedna.
Vzniknúť môže v detstve, ale aj neskôr v dospelosti v dôsledku nevhodných režimových opatrení. Deti sa rodia s "vankúšovými" nožičkami, odtukujú sa až vo štvrtom roku života. Až vtedy môžeme zisťovať, či sú ploché, alebo nie. Dovtedy sa ešte môžu adaptovať.
Na túto adaptáciu vplýva najmä genetika, ale aj hypermobilita a psychomotorický vývoj v prvých rokoch života. To znamená, či je dieťa sedavý, alebo aktívny typ. Dôležitá je aj vhodnosť obuvi.
Z akých dôvodov môžu ploché nohy vzniknúť aj v dospelosti?