Za odliv mozgov môžu rozhodnutia dôchodcov. Ako sa navzájom vnímajú slovenskí seniori a mládež?

Pýtali sme sa v uliciach Bratislavy.

(Zdroj: Eduard Starkbauer)

Ako sa na seniorov pozerajú študenti a naopak, ako vnímajú dnešní penzisti generáciu, ktorá po nich zdedí krajinu, sme sa boli pozrieť v bratislavských uliciach.

Občas sa môže zdať, že predstavy o svete sa medzi mladými Slovákmi a ich starými rodičmi celkom líšia. Ak sa ich na to spýtame, dočkáme sa pozoruhodných odpovedí. Viac ako nepochopenie či krivda z odpovedí respondentov srší absencia komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O dynamike vzťahov medzi seniormi a mládežou na Slovensku sme diskutovali aj s päticou sociológov. Okrem upozornenia na prílišné zjednodušovanie sa zhodli aj na tom, že vinníkmi polarizácie na linke seniori/mládež sú často práve politici. Celý text nájdeš na tomto linku.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Slovenskí seniori a študenti si často nerozumejú. Žijeme v odlišných svetoch, hovoria odborníci Čítajte 

Láska, pochopenie, rešpekt... ale aj peniaze

Skutočne pozoruhodnú dynamiku majú sestry Kvetoslava Frajtová a Jana Sladká. Bývalá učiteľka hudby a kuchárka sa zhodnú na nutnosti zlepšenia ekonomickej situácie ich vlastnej, ale i mladej generácie.

Nezhodnú sa však vo večnej dileme, či sú dôležitejšie peniaze, alebo láska a vzájomný rešpekt.

Kvetoslava si všíma, že väčšina mladých má ľahostajnejší postoj k práci a menšiu snahu zdokonaliť sa, ako ich generácia. "Možno je to tým, že sme boli vychované v ťažkom komunizme, no pracovná zanietenosť dnes nie je na takej úrovni ako predtým. Česť výnimkám," vraví.

Obom sa nepozdáva, ak ich generáciu mladší označujú prosto za komunistov. Na bývalom režime však nachádzajú niekoľko pozitív.

"Kedysi ste od podniku dostali byt, ktorý ste si mohli neskôr odkúpiť. Dnes sa tvárime, že je moderné bývať v podnájme. Splátka vás však vyjde toľko ako hypotéka. Aj mladí musia mať nejaké istoty. Musíme im vyjsť v ústrety. Nadávame na komunistov, ale niektoré veci vnímali správne," konštatuje Jana Sladká.

SkryťVypnúť reklamu

Kvetoslava dodáva, že dnešní mladí to majú s bývaním ťažšie ako kedysi ony. "Kde majú zobrať peniaze na bývanie, ak sa nechcú na desaťročia upísať banke a riskovať, že raz stratia všetko?" pýta sa.

Súvisiaci článok Fico, Danko či Sulík sa chvália tisícovými výhrami na automatoch. Videá tvorené AI majú milióny pozretí Čítajte 

Pocit mladých, že seniori sú vďaka vyššej miere vlastníctva strechy nad hlavou privilegovaní, je podľa sestier falošný.

"Mladší cítia krivdu a útočia na nás, keď nám zvýšia dôchodky o pár desiatok eur. Pracovala som 45 rokov a dali mi 270-eurový dôchodok. Keď zaplatím nájomné a lieky, nič mi neostane, zatiaľ čo nemeckí penzisti chodia na dovolenky," sťažuje sa Jana Sladká.

V kontexte nízkych platov ju hnevá, keď si dnešná vláda zvyšuje skokovo platy. Peniaze podľa nej symbolicky berie práve mladým. "Navyše si ich za to, čo robia, ani nezaslúžia," poukazuje.

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodkyne sa zhodujú v tom, že nie je namieste pohoršovať sa nad odchodom mladých za lepšie platenými prácami. Kvetoslava sa pritom domnieva, že peniaze nie sú pre mnohých najsilnejším argumentom.

"Peniaze sú dôležité, no len nimi nikoho nepresvedčíte, aby ostal. Dnes je obrovská nenávisť. Ak by panovali lepšie vzťahy, ľudia by sa uskromnili. Ako učiteľka som nikdy veľa nezarábala, no nežila som pre peniaze, ale kvôli ľuďom. Najdôležitejšia je láska," prízvukuje.

Jej sestra Jana s pobavením reaguje: "Znie to síce pekne, no všetko je to o peniazoch. Môžeme byť na seba milí, no každý sa chce mať v prvom rade dobre."

Nehostinné prostredie vytvárajú aj iní mladí

Dominik a Adela si v júlovej horúčave vychutnávajú nanuky. Patria k množstvu rovesníkov, ktorí svoju budúcnosť nespájajú so Slovenskom.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď mladí odchádzajú, seniori sa sťažujú. Sami však vytvorili systém, pre ktorý tak činia," usudzuje Dominik.

"Je tu zlý pomer medzi zárobkom a nákladmi na život. Navyše je to tu názorovo zastarané. Naša generácia má, našťastie, celkom iné možnosti a otvára sa nám svet," doplní ho Adela.

Podľa Dominika majú seniori a mladí celkom iné pohľady na svet, keďže ich formoval iný politický systém. Názory staršej generácie sú vraj "skalopevné, nehybné a čierno-biele".

Rozličná mentalita a pohľad na svet sa podľa študentov odráža aj v politických preferenciách. "Moja babka veľmi sleduje politiku a ako väčšina seniorov volí Smer. Chce, aby veci ostali po starom a napríklad politika PS sa jej nepáči," hovorí Adela.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako podľa nej rozmýšľa "hrozne veľa seniorov".

Dominik pritakáva, no upozorňuje, že je veľkou chybou hádzať všetkých seniorov do jedného vreca. Pozná medzi nimi množstvo chápavých a otvorených ľudí.

"Nie je to homogénna skupina, ale rôznorodí ľudia s rôznymi názormi. Samozrejme, to isté platí aj o mladých. Aj medzi nimi sú takí, čo vytvárajú pre ostatných nehostinné podmienky," tvrdí.

O medzigeneračnom rešpekte si nerobia ilúzie. Rozhovorom so seniormi sa nevyhýbajú, no odmietajú ich rešpektovať automaticky a jednostranne. "Úctu musíme mať ku každému, nezáleží pri tom na veku," hodnotí.

Mladí majú v porovnaní so seniormi jednu výhodu

Podľa bývalej novinárky Viery Kuminiakovej tkvie najväčší rozdiel medzi generáciami v prístupe k technológiám.

SkryťVypnúť reklamu

"Vždy to tak bolo. Už keď prišli automobily, ľudia z kočov sa pozerali neveriacky. Dnes sedím v kaviarni a družne debatujem s rovesníkmi, zatiaľ čo vedľa mladí pozerajú každý do svojho mobilu," všíma si seniorka.

Súčasná vládna garnitúra podľa nej dnes cieli predovšetkým na starších voličov z vypočítavosti. "Vedia, že dôchodcovia sú im naklonenejší ako k opozícii a tak si myslia, že keď nás budú podporovať, budeme ich voliť," usudzuje.

Nenamieta, keď dostane na konci roka trinásty dôchodok, no ak by sa tak neudialo, považovala by to za racionálne.

Uznáva, že mladí nemajú na Slovensku na ružiach ustlané a ich problémy si zaslúžia špeciálnu pozornosť. V porovnaní so seniormi však majú mladí jednu výhodu.

Súvisiaci článok Mama mi vravela, že som blázon. Tetovania na tvári sa dostali z amerických gangov na slovenské ulice Čítajte 

"Keď sú šikovní, vedia si zarobiť a nemusia ako dôchodcovia čakať s extra odmenami do konca roka. Nejde o to, že by sme si aj my nechceli privyrobiť, no už fyzicky skutočne nevládzeme."

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko patrí z hľadiska výdavkov na dôchodky k špici EÚ, pričom ich dostáva každý tretí Slovák. Sumy, ktoré dostanú penzisti, sú však podľa Viery Kulminiakovej skutočne nízke.

"Pred kamarátmi dôchodcami v Taliansku sa hanbím a radšej im ani nepoviem, koľko mesačne dostanem," utrúsi trpko.

Optimistkou aj preto, že čoskoro odíde

Jedným z hlavných rozdielov medzi generáciami je podľa študentky Emy Ižvoltovej pohľad na budúcnosť ich krajiny. Sama do nej hľadí optimisticky a dúfa, že všetci nájdeme spoločnú cestu.

Jej rodičia boli dlho politicky orientovaní "zle", no keď uvideli, "ako sa veci majú", zmenili svoj pohľad. K polarizácii podľa nej prispievajú aj politici, ktorí zámerne cielia na starších.

SkryťVypnúť reklamu

"Vnímam, že si starší začínajú skutočne všímať, že mladí zo Slovenska odchádzajú, a tento trend chcú zvrátiť," dúfa. Svoju pozitivitu pritom paradoxne prisudzuje vlastným plánom našu krajinu opustiť.

Dnes podľa nej rastie dôležitosť rešpektu k starším. Podľa Emy bude prospešné, ak si mladí uvedomia, v akom prostredí slovenskí seniori vyrastali a čo na nich pôsobilo. "Nikdy nevieme, čím všetkým si starší ľudia prešli, a musíme ich rešpektovať," hovorí.

"Sú medzi nami rozdiely, no nesúdim ich. Rovnako ako oni, máme aj my dobré a zlé vlastnosti. Našu generáciu nazývajú snehové vločky. Hovorí sa, že sa rýchlo roztápame a podľa mňa je to pravda," usudzuje.

Mladí si chcú zarobiť a mať pokoj od politikov

Senior Silvester Séč soptí na neprispôsobivých ľudí bez domova, ktorí močia na chodníky a intoxikovaní prespávajú na lavičkách. Prekážajú mu aj hluční turisti, ktorí podobne opojení vykrikujú do bratislavských nocí.

SkryťVypnúť reklamu

S mladými však súcití.

"Podľa staršieho syna majú mladí iné nároky. Život si predstavujú odlišne ako my a túžia po voľnosti. Chcú slobodu, čistú krajinu, zarobiť si a zároveň mať pokoj od politikov. Na Slovensku však nebude nikdy pokoj, kým nám budú vládnuť takíto ľudia. Mladí to vedia lepšie než my. Musia dostať šancu," zdôverí sa.

Politici sa podľa Silvestra Séča vykašlali na študentov aj na seniorov úplne rovnako a tak si navzájom nemajú čo závidieť. Od revolúcie podľa neho od nich počúvame len sľuby.

"To, čo postavili ešte komunisti, stále stojí. Naopak privatizéri si za pár korún všetko od štátu pobrali a nechali tak. Vidím, v akom stave sú školy, ktoré majú kapacitné aj personálne problémy. Pochodil som celú Európu a rozdiel medzi Beneluxom a východnou Európou je ozaj veľký," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Podnetnejšia komunikácia medzi generáciami je podľa neho možná len za predpokladu dobrej výchovy. "Niekto si reči rodičov vezme k srdcu a iný si povie: 'načo mi vyprávajú nejaké taľafatky'," vraví.

Starší sa sťažujú, no ničia budúcnosť Slovenska

Študentky Laura Martináková a Maggie Juhásová si myslia, že slovenskí seniori cítia z nedávneho dejinného vývoja frustráciu, ktorú si vybíjajú práve na ich generácií.

"Veľa sľubov nebolo splnených a myslia si, že je to nefér," nabíja na smeč Laura.

"Myslím, že nemajú dôveru v nás, v naše názory ani presvedčenia. Našu progresívnosť si vysvetľujú hlúposťou alebo tým, že nás rodičia nevychovali dobre. Neviem prečo to tak je, no mimoriadne im prekážajú napríklad sobáše LGBTI+ ľudí," konštatuje Maggie.

SkryťVypnúť reklamu

Dievčatá sa z dôvodu priveľmi odlišných názorov so seniormi o niektorých témach radšej nerozprávajú. Iné, ako napríklad politiku, otvárajú s rezervou. Podľa Laury sa seniori pozerajú kriticky aj na ich kariérne preferencie.

"Starší mi hovoria, že práca barmanky, ktorú som si vybrala, nemá budúcnosť a nevyžijem z toho. Je to podľa nich strata času a energie. Moja generácia sa však chce cítiť komfortne v práci, ktorú si sami vyberú," hovorí

Maggie si všíma aj ponosy seniorov na odlev mladých mozgov a rúk do zahraničia. "Starí rodičia sa sťažujú, že tu nikto neostane. Nerozumejú však, že za to môžu sčasti aj oni, ich rozhodnutia a neochota prispôsobiť sa zmenám v spoločnosti," zamýšľa sa.

Laura si myslí, že rozhodnutia starších vrátane tých volebných sú skutočnou príčinou toho, prečo Slovensko zaostáva a neprosperuje. "V porovnaní s ostatnými krajinami sme skutočne za opicami, ničí nám to budúcnosť," hovorí študentka.

SkryťVypnúť reklamu

Automatická úcta k šedinám sa podľa Maggie medzi dnešnou mládežou nenosí. Tá musí byť predovšetkým vzájomná. "Keď sa starší správajú slušne ku mne, správam sa slušne aj ja k nim. Ak sú grobianski a neslušní, nemám dôvod k nim mať úctu len preto, že sú starší," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu