Aj cestovka si účtuje 500 eur navyše za to, že som sám. Život single ľudí je aj na Slovensku drahý

Analytik radí, ako ušetriť peniaze.

Ilustračná fotka.Ilustračná fotka. (Zdroj: Dupe photos/Supriya Bores)

Daniela Čepčeková rada cestuje a najčastejšie sama. No všíma si, že vždy, keď cestuje vo dvojici alebo v trojici s kamoškami, finálna cena je nepomerne nižšia.

„Ak dve za ubytovanie zaplatíme sto eur, tak izba len pre mňa ma vyjde na 80 – 90 eur. Čiže byť sama nie je o polovicu lacnejšie, je to takmer rovnako drahé, ako keby sme si náklady delili na polovicu,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cestovanie, ale aj náklady na bývanie môžu byť pre single ľudí násobne vyššie len preto, že náklady, ktoré sú pomerne fixné, si nemajú s kým rozdeliť. Sami nesú bremeno v podobe cien potravín, energií a vnímajú, že to v niektorých prípadoch nie je fér.

SkryťVypnúť reklamu

Ušetrila by som stovky eur, keby som nežila sama

Pre Danielu, ktorá pracuje ako dizajn manažérka, sú ďalšou základnou vecou náklady na bývanie a nákup potravín. Tridsaťdeväť ročná Slovenka žije vo vlastnom dvojizbovom byte, na ktorý má hypotéku.

„So všetkými mesačnými nákladmi ma bývanie stojí takmer tisíc eur. Kebyže sme v ňom dvaja, stojí ma to v podstate o polovicu menej, pretože energie či poplatky správcovi nie sú až dvojnásobné v prípade, že v byte bývajú dvaja. Možno by to bolo nie 500 eur, ale 550,“ rozpráva.

Pri potravinách jej prekáža najmä to, že ak chce ušetriť, musí nakúpiť vo veľkom. Lenže väčšie balenia čerstvých produktov, ovocia a zeleniny sa jej rýchlo pokazia, a tak stojí pred dilemou: buď bude celý týždeň jesť viac-menej to isté a bude mať menej pestrý jedálny lístok, alebo cena za pestrosť bude väčšie plytvanie jedlom.

SkryťVypnúť reklamu

Nevníma význam ani v kúpe auta, pretože by ju to stálo ďalších 300 – 400 eur, ktoré si nemá s kým rozdeliť.

Život single ženy je podľa jej skúseností drahší aj v prípade zdravotnej starostlivosti. Daniela si chcela dať zamraziť vajíčka, náklady na zákrok musela niesť sama. Neexistuje žiaden bonus pre ženu, ktorá je single. Poisťovne momentálne prispievajú len v prípade liečby neplodnosti, ktorou prechádza pár muža a ženy.

Prečítaj si viac o tom, koľko stoja podobné zákroky a ako prebiehajú:

Súvisiaci článok V 28 rokoch mi povedali, že mám málo vajíčok. S priateľom sme si preto zamrazili spoločné embryá Čítajte 

Daniela tento rozdiel vníma ako diskrimináciu, pretože hormonálna liečba a odber je identická s tou, ktorú podstupujú ženy v páre.

Slobodných ešte nikto „neštudoval“

Zo zahraničných analýz vieme, že podobné pocity majú aj v iných krajinách. Podľa prieskumu britskej brokerskej spoločnosti Hargreaves Lansdown stojí život single človeka v Británii o 860 libier (1009 eur) viac ako život ľudí žijúcich vo vzťahu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAV4R na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu