Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš siedme vydanie newslettra Happy hour. Každý týždeň ti porozprávam o dianí v popkultúre, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.
Dnes o tom, že nikto nepracuje tvrdšie ako čínsky cenzor. Ale aj o ďalšej sociálnej sieti a snoafers- topánkach, ktoré (bohužiaľ) budú všade.
Minulý týždeň vyšla informácia, že Zoomeri (generácia Z, ak čítaš tento newsletter prvýkrát) v Číne si náramne fičia na krátkych telenovelách o zlých svokrách. Informoval o tom Washington Post (prebratý text nájdeš aj na SME).
V čínskych mini telenovelách - jedna epizóda má niečo cez 25 minút - matky kritizujú varenie neviest aj ich vysoké účty za elektrinu. Svojich synov extrémne „mamičkujú“, kvôli čomu nevesty často odchádzajú z domu.
Biznis s krátkymi telenovelami má v Číne obrat päť miliárd dolárov. Na začiatku rozmachu tohto formátu sa veľké technologické firmy snažili investovať do často gýčových relácií, aby prilákali predplatiteľov. Telenovely majú miestami až stupídny scenár, je dobré dodať, že tvorcovia si pri scenároch často pomáhajú aj s ChatGPT.
Ako ďalej píše Washington Post, čínska vláda má s telenovelami problém, podľa nich mladých odkláňajú od hlavných hodnôt schválených komunistickou stranou.
Krajina čelí demografickej kríze a cieľom vlády je viac manželstiev a viac detí. V roku 2015 ukončili politiku jedného dieťaťa a umožnili párom dve deti. Tieto telenovely podľa vlády mladých len demotivujú a odrádzajú ich od snahy založiť si rodinu.
Telenovely tak od prvého júna zakázali.
Tieto zásahy sú najnovším príkladom, ako sa čínska cenzúra snaží zabezpečiť, aby nové formy popkultúry zostali v súlade s posolstvami komunistickej strany.
Kým krátke telenovely o svokrách možno nikomu nebudú chýbať, Číňania prichádzajú o plnohodnotné verzie Priateľov, The Big Bang Theory, ale napríklad aj o takého Oppenheimera.

Zakázaný sex aj cestovanie v čase
Čína si doteraz vybudovala najtvrdší a najsofistikovanejší systém online cenzúry. Sprísnel počas vlády prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý kladie dôraz na rolu internetu v šírení hodnôt komunistickej strany v spoločnosti.
Krajina má svoje streamovacie služby aj vlastné sociálne siete, všetky však podliehajú miestnej cenzúre. Prezident Si Ťin- Pching tak všeobecne tvrdí, že krajinu chce ochrániť pred „škodlivými vplyvmi Západu.”
Cenzúra obyvateľov ukracuje o rôzne udalosti. Zakázané sú napríklad asociácie na román 1984 od Georga Orwella- ak nevieš prečo, je načase si zopakovať povinné čítanie.
Podozrivé sú napríklad aj fotografie prázdnej stoličky. Je to referencia na Liu Xiaobo, odporcu režimu, bojovníka za ľudské práva a laureáta Nobelovej ceny. Cenu si nesmel prevziať, pretože ho odmietli pustiť z krajiny, na ceremónii bola na jeho mieste len prázdna stolička.
Cenzori majú plné ruky práce. Podľa osemstranového zoznamu, ktorý mal k dispozícii magazín Time, na oči obyvateľov nemôže ísť nič vulgárne, žiadna sexualita, homosexualita. Zakázané je aj vyobrazovanie sexu na jednu noc či tak celkovo sexuálnej slobody.
Nepovoľuje sa ani vyobrazovanie luxusného životného štýlu a dokonca ani cestovanie v čase. Vláda tvrdí, že film či šou, kde sa postava vracia do minulosti alebo cestuje do budúcnosti, je neúctivý k histórii a prítomnosti.
Zaujímavý text priniesol v roku 2019 The New York Times. Rozprával sa s vtedy 24- ročným čínskym cenzorom, ktorý práve ukončil výcvik. Je jeden zo 4000 zamestnancov technologickej spoločnosti Beyondsoft. Tá okrem iného biznisu, spravuje aj cenzúru pre ďalšie spoločnosti.
Li, ako ho v článku nazvali, tvrdil, že „pomáha vyčistiť verejný priestor.“ Prezradil tiež, že v práci nemôže používať smartfón, nesmie si robiť screenshoty a už vôbec nesmie doma rozprávať, čo v práci videl.
„Mohlo by to spustiť klebety,“ hovorí. Medzi klebety zaradil aj protesty a masaker na Námestí nebeského pokoja z roku 1989.
Rossova manželka nebola lesbička
Seriál Priatelia sa teší veľkej obľube na celom svete, Čína nie je výnimkou. Aj tu sa však cenzori „narobili“. Za všetky uvádzam jeden príklad, Rossova manželka Carol v čínskej cenzurovanej verzii nie je lesbička. Scénu, v ktorej to Ross hovorí svojim rodičom, jednoducho vystrihli.
Mladí ľudia cenzúru rýchlo odhalili a na čínskej sociálnej sieti Weibo zdieľali upozornenia na cenzurované časti. Hešteg #friendsdeleted nazbieral niekoľko miliónov videní, po čase ho však zrušili a Priateľov stiahli z čínskej streamovacej platformy. Neskôr sa vrátili, no opäť ťažko scenzurovaní.
Podobne cenzurovali aj seriál The Big Bang Theory, odkiaľ vystrihli slová lesbička, gej či sex. Ale takisto aj všetky ironické asociácie s Ruskom, so Severnou Kóreou a s Čínou.
Ani hollywoodske blockbustre sa neobišli bez zásahu. V Oppeheimerovi nahé telo Florence Pugh (vo filme Jean Tatlock) prekryli počítačom vytvorenými čiernymi šatami. V Bohemian Rhapsody vystrihli scénu, kde Freddie Mercury hovorí snúbenici, že je gej.
Pred dvomi rokmi svet zabavila viac menej odfláknutá cenzúra konca Fincherovho Fight Clubu. Keďže komunistická strana vyzdvihuje poriadok a zlo má byť za každých okolností potrestané, pôvodný koniec filmu vystrihli a namiesto neho dali textové upozornenie, informoval Hollywood Reporter.
V pôvodnom konci Fight Clubu rozprávač Edward Norton zabije svoje alter ego - Brada Pitta (Tylera Durdena) - a následne sa pozerá, ako vybuchuje panoráma mesta, pričom ničí konzumnú spoločnosť.
Čínskej vláde sa to veľmi nepozdávalo a koniec upravila nasledovne. „Polícia rýchlo prišla na celý plán a zatkla všetkých zločincov, čím úspešne zabránila výbuchu bomby. Po procese bol Tyler poslaný do blázinca na psychologickú liečbu. V roku 2012 ho prepustili z nemocnice.“
K cenzúre sa vyjadril aj autor príbehu Chuck Palahniuk, ktorý prezradil, že pôvodná knižná verzia je bližšie k čínskej cenzurovanej ako k Fincherovmu filmu.
Palahniukov Fight Club končí tým, že Tyler sa strelí do hlavy, no prežije. Prebudí sa na psychiatrii, pričom si myslí, že je v nebi.
Ťažko povedať, či toto je ten happy ending, ktorý mysleli čínski cenzori.
TLDR:
Tiktok chce manažovať kontent šíriaci lieky na chudnutie
Portál Bussiness of Fashion informoval, že tiktok začal výrazne obmedzovať obsah šíriaci nezdravé chudnutie pomocou rôznych liekov. Hovoríme prevažne o ozempicu. Na sociálnej sieti sme donedávna mohli nájsť mnoho účtov, ktoré propagovali výsledky užívania liekov, obrázky pred a potom.
Podľa zástupcov sociálnej siete majú tieto príspevky negatívny vplyv na duševné, ale aj na fyzické zdravie mladých ľudí. Zablokovali tak niekoľko heštegov.
Proti tomuto zákazu sa ozvali ľudia, ktorí trpia obezitou a tiktok im začal blokovať ich osvetové príspevky, v ktorých dané lieky spomínali. Medzi ľuďmi, ktorí nesúhlasia s blokovaním obsahu, sú aj influenceri, ktorých takáto forma obsahu živí.
Happy hour o nebezpečných trendoch propagujúcich ultraštíhle postavy, šíriacich sa na tiktoku, nájdeš TU.

Bustle píše o novej sociálnej sieti No Space, ktorá vznikla ako odpoveď na potreby Gen Z. „Na sociálnych médiách sú už len médiá, chýba tam to sociálne,“ hovorí Tiffany Zhong, ktorá za No Space stojí. Sieť sa inšpiruje (ako názov napovedá) MySpace a Facebookom v jeho začiatkoch.
Chce sa zamerať na zdieľanie spoločných záujmov, budovanie komunity prostredníctvom záľub. Svojim užívateľom umožní zdieľať, čo momentálne jedia, kde sa nachádzajú, čo počúvajú. Na NoSpace tvoj avocado toast zažije druhé Vianoce.
Zhong hovorí, že v online priestore strácame ľudskosť a cit pre spoločnosť, pretože algoritmus nás nenechá objavovať a pýtať sa. Namiesto vynášania ľudí so zaujímavým životným štýlom na piedestál sa nová sieť zameriava na one-on-one kontakt.
Tvrdí tiež, že mladí ľudia sú osamelejší, pretože sa nerozprávajú a sledujú len svoj content. Podľa údajov Bustle je na čakačke 380-tisíc ľudí. Apka sa má spustiť už na prelome apríla a mája.
Držím palce. Kto to plače v rohu, BeReal?

EŠTE 3 VECI, KTORÉ MA ZAUJALI
Kanye West údajne zakladá filmové štúdio na produkciu porna. Informoval o tom (a následne to vymazal) na svojom instagrame. Hovoril o trademarku Yeezy Porn. Spolupracuje s veteránmi pornobiznisu, pričom má ísť o niečo, „čo ste doteraz nevideli“. Raper sa naposledy neúspešne pokúšal vybudovať projekt kresťanskej školy. Vysvitlo, že deti predsa len ťažko znášajú, keď musia každý deň jesť sushi.
Priestor pre vyliečených Swifties. Na Reddite existuje skupina, kde sa stretávajú „pochybovači“ či bývalí fanúšikovia Taylor Swift. Nejde o bezobsažnú kritiku voči speváčke, no iné priestory venované Taylor im vraj neumožňujú baviť sa o témach, ktoré ju neoslavujú. V žalúdku im leží jej príliš časté lietanie súkromným lietadlom, ale vraj i nekvalitný merch (na stránke predáva snehovú guľu za 70 dolárov). Nie sú spokojní ani s tým, že speváčka nevyužila svoj vplyv a nevyjadrila sa ku konfliktu Izraela a Palestíny.
Snoafers. Nie sú to tenisky, nie sú to mokasíny, je to niečo medzi tým. Nový model New Balance 1906L ešte nie je v predaji, no už teraz sa o ňom hovorí. Hybridná obuv má podrážku z tenisky a vrch z mokasíny. Podľa môjho skromného názoru sú mimoriadne škaredé, čo je na druhej strane dobrý predpoklad toho, aby boli po uvedení úplne všade.