Luxusné šampóny a smart obojky, ľudia míňajú na svoje psy kopu peňazí. Pozor na marketing

Menej je viac, hovorí veterinárka

Šťastný pesŠťastný pes (Zdroj: Pixabay)

Rola psa v rodine sa v posledných rokoch zmenila. Na instagrame a tiktoku nájdeš plno účtov venovaných psím miláčikom, písaných v prvej osobe. Majitelia si hovoria „pet parents“ alebo „dog mum a dog dad“.Už to nie sú ľudia, ktorí psovi poskytnú len to najnutnejšie – domov, lásku a jedlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Títo ľudia si robia poctivý rešerš, pozorne čítajú zloženia na obale, pýtajú sa na prémiové materiály, zdravšie krmivo. Robia všetko pre to, aby ich pes žil čo najdlhšie a najzdravšie.

Podľa portálu Statista sa v roku 2022 v Európskej únii zvýšil počet domácností, ktoré vlastnia zviera o 11 percent oproti predchádzajúcemu roku. Podľa posledných dát od Go4Insight má na Slovensku doma psa 39 percent domácností.

SkryťVypnúť reklamu

„Pet humanization“ alebo poľudštenie zvierat je trendom posledných rokov a tak trochu za to môže aj pandémia. Lockdowny a izolácia viedli k tomu, že ľudia po celom svete si zaobstarali domácich miláčikov, aby zahnali samotu.

Rovnako sa v posledných rokoch rozšíril koncept DINKWAD (double income no kid with a dog), páry, ktoré neplánujú mať potomka, ale zaobstarajú si radšej psa. Zviera vidia ako svoje dieťa a takým spôsobom sa o neho aj starajú. Prečítaj si príbehy niektorých v tomto texte.

Súvisiaci článok Dve výplaty, domáce zviera a žiadne deti. Hovorili sme s pármi, ktoré namiesto detí chovajú domáce zvieratá Čítajte 

Majitelia psov si môžu vybrať z bohatej ponuky produktov od kozmetiky cez technológiu až po služby.

Otázka znie, čo tvoj pes naozaj potrebuje a čo si ty myslíš, že tvoj pes potrebuje. Množstvo značiek sa chce zviesť na trende a stavia na lákavom marketingu.

SkryťVypnúť reklamu

„Spolu s marketingom sa objavuje čoraz viac zdravotných problémov. Výrazným šľachtením a našimi ,výmyslami‘ sme zo psov vytvorili alergikov. Začali sme ich napríklad kŕmiť grain free výrobkami, pritom 99 percent psov nemá na lepok alergiu,“ hovorí veterinárka Mária Poláčková z Veterina inak.

V ordinácii sa často stretáva s tým, že majitelia to so starostlivosťou preháňajú.

Hafronky a obojky Prada

Čo všetko dnes môže mať tvoj pes? Strava je pestrejšia a vybavenie luxusnejšie. Okrem špeciálnych granúl pre zdravší mikrobióm či škatuľkovej psej stravy môžeš svojmu psovi kúpiť Hafronky a hafcaky (čo sú, správne, psie makrónky a cupcaky) či psie gumené medvedíky.

Pelechy majú matrace s pamäťovou penou a nájdeš ich vo všetkých vyhotoveniach a cenách. Tie z prémiovej bavlny či zamatu stoja vyše sto eur. Antikorová miska na vodu zasadená do akáciového dreva stojí trikrát viac ako obyčajná antikorová miska.

SkryťVypnúť reklamu

Do peňazí ide aj oblečenie a vôdzky či postroje. V ponuke ich má každá známa značka, od reťazcov typu H&M či Zara Home až po luxusné značky. Ceny za svetrík od Ralpha Laurena, pelech od Barbouru či obojok od značky Prada sa pohybujú v trojciferných sumách.

Nezaostáva ani kozmetika. Popisy na psích šampónoch a ingrediencie sa v mnohom nelíšia od tých ľudských. Ak sa ti ho nechce umývať doma, chlpáč si môže oddýchnuť v dog spa (wellness pre psy).

A pozornosť nekončí ani na po smrti. Pes je členom rodiny a dnes je už úplne bežné vymeniť tradičné zakopanie na záhrade za ceremoniál v kruhu rodiny, popol s urnou či spomienkový predmet v podobe odtlačenej labky.

Aby sme však nepredbiehali, pointou je udržať domáceho miláčika čo najdlhšie pri živote a v dobrom zdraví.

SkryťVypnúť reklamu

Smart dog

Kým na začiatku psičkárom mohol stačiť gps tracker, aby zistili, kde sa ich pes túla, dnešné smart zariadenia pre psy ponúkajú omnoho viac. Podobne ako tvoje múdre hodinky, aj tracker na psom obojku môže sledovať počet krokov, spálené kalórie či kvalitu spánku.

Obrovský nárast po pandémii zaznamenal aj vývoj technológie pre psy. V čase, keď si v práci, môžu tvojmu psovi hádzať lopty automatické roboty, alebo mu na diaľku zapneš pohyblivú hračku, s ktorou sa môže naháňať. Automatický plnič krmiva mu nadávkuje do misky presne toľko, koľko potrebuje. Upokojí ho psia hudba, ktorú môžeš nájsť na youtube.

Na trhu sa objavili aj prvé smart obojky, ktoré merajú aktivitu psa. PETKIT p2, Animo alebo Tractive ponúkajú zariadenia, ktoré môžeš ľahko pripojiť na obojok a prepojiť s aplikáciou vo svojom telefóne.

SkryťVypnúť reklamu

Na telefón potom dostávaš riporty o kvalite spánku a pohybu, aplikácia ťa upozorní v prípade, že sa jeho aktivita vymyká bežnej rutine. Ako to už býva, časť aplikácie je zadarmo, no za každú upgradovanú funkciu si priplatíš.

Súvisiaci článok Unpopular opinion: Labková patrola promuje policajný štát Čítajte 

76 percent ľudí sa v prieskume bežeckej aplikácie Strava priznalo, že k športu ich motivuje práve ich pes. Aplikácia okamžite zareagovala, spojila sa so značkou smart obojkov Fi a umožnila svojim používateľom spárovať svoje konto s kontom svojho domáceho miláčika.

Športuchtiví ľudia tak môžu sledovať nielen svoje výsledky, ale aj bežecké výsledky svojho psa a porovnávať ich s výsledkami psov v okolí.

Veterinárka Poláčková uznáva, že smart zariadenia otvárajú nové možnosti v starostlivosti o psa.

„Sú situácie, keď je vhodné poznať aktuálnu fyzickú námahu u psa. Najmä pri vysoko športových psoch, kde vieme použiť tieto parametre na tréning. Zároveň možnosti pri turistike. My prejdeme napríklad 15 kilometrov, pes tým, ako behá okolo nás tam a späť, môže nabehať aj trikrát toľko. A to je už poriadna dávka energie,“ hovorí a dodáva, že závisí od toho, nakoľko presné budú tieto údaje.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné dáta sa už dlhšie sledujú napríklad u koní a od nich sa potom vypočítava kŕmna dávka, nutnosť regenerácie a iné parametre.

„Kvalita spánku môže čo-to napovedať o zdravotných problémoch, najmä po náročnom tréningu by mal pes regenerovať a vedieť odpočívať. Je však dobré tieto dáta konzultovať so svojím veterinárom, aby ľudia neboli zmätení. Rovnako, ak psa chcete začať aktívne zaťažovať, mal by byť v dobrej kondícii a mali by ste mať vedomosť o jeho zdraví,“ pripomína.

Absolvovať by podľa veterinárky mal RTG bedier a lakťov, každoročné preventívne prehliadky a kardiologické vyšetrenie.

Výdavky na veterinára sú ďalším zárezom do rodinného rozpočtu. Len dentálna hygiena a odstránenie zubného kameňa sa pohybuje v stovkách eur. V posledných rokoch sa tak v zahraničí rozšírili zdravotné poistenia pre zvieratá. Na Slovensku je zatiaľ dostupné len poistenie PetExpert v spolupráci s ČSOB bankou.

SkryťVypnúť reklamu

Psí wellness a šampóny s ružovou vodou

Psí wellness sú očakávaným upgradom salónov, ktoré donedávna ponúkali len umytie, ostrihanie pazúrikov či stráženie. Aj v Bratislave dnes nájdeš prevádzky, kde tvoj pes dostane plnú starostlivosť, môže absolvovať aj ozónoterapiu, aromaterapeutický kúpeľ či dokonca bahenný zábal.

Poláčková tieto zariadenia v určitom smere vníma pozitívne. „Je to lepšie, ako keby mal pes chodiť so zamotanou a polepenou srsťou. Ozónoterapia má navyše dobré výsledky ako podporná terapia pri kožných problémoch u psov,“ dodáva.

Cena týchto procedúr je podobná cene vo wellness pre ľudí, no ani doma to nebude lacnejšie. Globálny trh so zvieracou kozmetikou má momentálne hodnotu 3,88 miliardy eur a očakáva sa, že do roku 2030 bude naďalej rásť.

SkryťVypnúť reklamu

Šampóny a kondicionéry obsahujú extrakt z hodvábu, ryžovú a ružovú vodu, zelený čaj a levanduľu. Často sú opisované ako organické a hypoalergénne. To však môže a nemusí byť pravda, do regulácie kozmetiky v Európskej únii totiž spadá len ľudská kozmetika.

Súvisiaci článok Prečo sa radi pozeráme na to, ako iní upratujú byt alebo vykladajú nákup? Čítajte 

„Veterinárne výrobky sa na trh uvádzajú jednoduchšie a nemusia byť ani tak dôkladne testované,“ hovorí Poláčková.

Spolu s ingredienciami, ktoré na prvú znejú luxusne tak veľakrát ide o marketing cielený na majiteľov psov, ktorí sa v bohatej ponuke často strácajú.

„Psa umývame šampónom, len ak je to nevyhnutné (výrazné znečistenie) alebo ak má kožné ochorenie, kde si to určitý druh liečivého šampónovania vyžaduje. Výnimku tvoria majitelia výstavných psov, ktorí tieto produkty a ,hodvábne dotyky‘ ocenia a využijú,“ hovorí .

SkryťVypnúť reklamu

Na záver zdôrazňuje, že aj v starostlivosti o psa je menej určite viac.

„Neustálym sledovaním svojho zvieraťa, menením stravy, obojkov, šampónov, postrojov sa vytratí tá podstata spolužitia so psom. A to je tá, že by nám to malo prinášať radosť a nie stres.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu