DINKWADs.
Tak si hovoria na sociálnych sieťach páry, ktoré sú bezdetné a majú spoločného psíka. Vychádza to z anglického pomenovania double income, no kids, with a dog, hoci pri scrollovaní sa stretneš aj so SINK (single income no kids).
Tieto dvojice otvorene hovoria, že deti nemajú, často ich ani neplánujú a nechcú mať, a svoje domáce zvieratko považujú za dostatočnú alternatívu. Zdieľajú, ako vyzerá ich bežný život a odpovedajú na časté otázky publika, najmä toho, ktoré nevie úplne pochopiť, ako môže byť niekto bez dieťaťa naplnený.
Loading
@matt_and_omar
Closer hovoril s piatimi pármi žijúcimi na Slovensku, ktoré majú tiež domáce zviera a sú bezdetné.
Myšlienky, o ktoré sa s redakciou podelili, sú v súlade s tými na internete: čoraz viac mladých ľudí deti jednoducho mať nechce. Lásku a starostlivosť venujú radšej zvieratám, ktoré im spôsobujú menšiu časovú a finančnú ťarchu.
Podľa vzoru trendovej skratky o nich kolektívne budeme hovoriť ako o DINKWAPs: double income, no kids, with a pet.
Deti nechceme a neočakávame, že zmeníme názor
Dominika Kobetič Colombová (29) a Róbert Kobetič (31) sú manželmi zhruba rok, tvoria spolu pár už niekoľko rokov. Hoci sú obaja mladí, majú jasno v tom, že spoločné deti mať nechcú. Majú Marleyho, rozkošného jedenásťročného orieška, ktorého si do manželstva priniesla Dominika, a vravia, že sú takto naplnení.
„Manžel má dieťa z prvého manželstva, s ktorým udržiava kontakt. Ďalšie už nechce a ja takisto dieťa mať nechcem, takže sa v názoroch zhodujeme,“ vysvetľuje pre Closer Dominika. Nie je veľmi materský typ, dodáva.
V čase nášho rozhovoru sa starala o svojho synovca, ktorého ľúbi, no vraví, že inak nemá húževnatý vzťah k deťom. Už odmalička ju to k nim neťahá a nepociťuje túžbu po vlastnom potomkovi.

„Tým, že môj manžel má dieťa a môj brat takisto, tak túžba po vnúčatách je u našich rodičov uspokojená. Napriek tomu sa nás ľudia často pýtajú, kedy budeme mať dieťa. Už na svadbe sprevádzala každú druhú gratuláciu práve táto otázka,“ vraví Dominika.
Nechce sa jej vysvetľovať každému, že dieťa nechce. Vraví, že blízki ľudia to prijímajú bez problémov, staršie generácie sa ich pýtajú na vysvetlenie alebo automaticky predpokladajú, že zápasia s neplodnosťou.
„Od pätnástich mi hovoria aj to, že si to raz určite rozmyslím. Nemám pocit, že k tomu smerujem, ale počúvam to neustále.“
Marleyho vnímajú ako živú bytosť, o ktorú sa starajú, obaja ho ľúbia. „Občas ľuďom na otázku, kedy budeme mať dieťa, odpoviem, že už máme psa. Často ich to zarazí, stalo sa mi už, že mi jedna známa aj začala vysvetľovať rozdiel medzi psom a dieťaťom. Ja nevnímam psa ako náhradu za dieťa, dieťa jednoducho nechcem a psa áno,“ opisuje svoju skúsenosť.

Ľudia v jej živote komentujú najmä to, že netúži po dieťati. Na škole si napríklad od jednej učiteľky vypočula, že si „nezaslúži byť ženou“, ak nechce dieťa.
Hoci pribúda mladých ľudí, ktorí otvorene hovoria, že dieťa mať nechcú, ale domáce zviera áno, Dominika si myslí, že téma je stále bagatelizovaná a títo ľudia čelia nepochopeniu a často aj posudzovaniu.
„Akoby nás chceli poslať na skupinovú terapiu, kde pochopíme, čo je pes a čo dieťa,“ vraví.

Aj dvaja tvoríme rodinu
Kristína Kollárová (28) a jej partner Jakub (35) sú spolu už tri roky a v čase, keď sa spoznali, už mala Kristína kocúra Crowleyho.
Ani jeden z nich dieťa nechce, potvrdili si to už v úvode vzťahu. „Jakub nechce veľmi privádzať nových ľudí do tohto sveta a ja som nikdy v sebe nemala materinské cítenie.“
Kristína v minulosti nemala k deťom pozitívny vzťah, zmenil to až príchod neterí. Nie však natoľko, aby bola ochotná prejsť tehotenstvom a pôrodom, ktoré sa jej zdajú byť „desivé a odpudivé“. Preto sa obaja zhodli na tom, že aj keby raz zmenili názor, pôjdu cestou adopcie.

Nateraz v tom však majú jasno. „Radšej by som sa starala o zvieratko, ako vychovávala dieťa. Áno, aj takto máme na pleciach zodpovednosť, ale nie je to taká desivá predstava ako mať dieťa. Dieťa je osoba, ktorú musím od nuly vychovať k dobrému človeku. Ak nemám chuť na mačku, môžem sa jej chvíľu nevenovať. Pri dieťati by som svoju náladu a mentálnu pohodu musela dať na vedľajšiu koľaj, a to nechcem,“ opisuje svoje pocity.
Na tieto myšlienky okolie reaguje rôzne. Blízki priatelia ich rozhodnutie rešpektujú, starí rodičia zas nevedia pochopiť, načo im je vôbec mačka, pretože už aj to je starosť navyše.
Od vzdialených známych, a to najmä od mužov, podobne ako ďalšie ženy v našej ankete počúva, že si to raz určite rozmyslí.
Vníma aj to, že na sociálnych sieťach sa pod príspevkami ľudí bez detí často množia komentáre o tom, ako nepoznajú, čo je skutočná láska. „Pritom sa môžeme tešiť aj z toho, že nemám deti. Aj tak môžeme mať plnohodnotný život, aj my dvaja už tvoríme rodinu.“

Naše mačky voláme aj našimi deťmi
„U mňa je jednoznačné, že dieťa nechcem, je to celoživotné, radikálne nie. Priateľ bol tomu kedysi viac naklonený mať dieťa, dnes je skôr nastavený tak, že ho nechce. Nikdy nehovor nikdy, ale neplánujeme potomkov,“ opisuje svoj postoj Andrea Čierna (27).
So svojím priateľom Jánom Samayom (27) tvoria pár už päť rokov. Zaľúbili sa do seba ako spolubývajúci, neskôr si spolu kúpili byt, v ktorom chovajú dve mačky. Obe si adoptovali z útulkov až v čase, keď spolu bývali.

Svoje mačky miluje, tak isto v minulosti milovala svojho psíka, a hoci to nevie z vlastnej skúsenosti posúdiť, myslí si, že by podobne milovala aj prípadné vlastné dieťa.
O ich mačkách už aj rodičia hovoria ako o „vnúčatách“, v rozhovoroch s blízkymi ich zvyknú spomenúť ako „deti“, no podľa Andreiných slov tam vníma istý rozdiel a používa to skôr s humorom.
Od okolia, dokonca ani od rodičov, nepociťujú až taký silný tlak na potomstvo, najmä Andrea nie. „Tým, že deti odmalička nechcem, s tým asi rodičia rátajú. Jankovi rodičia naňho tlačia, chceli by vnúčatá, ale na mňa príliš nie.“
Podľa Andrey žijú zrejme v bubline, v ktorej väčšina ľudí ich rozhodnutie nemá potrebu spochybňovať, a ani blízki priatelia a priateľky v jej veku zatiaľ nemajú deti, ale majú domáce zvieratá.
„Je dobré, že sa táto téma destigmatizuje a normalizuje sa, že si mladí ľudia vyberajú zviera namiesto dieťaťa. Nech si ľudia žijú tak, ako im to vyhovuje, ak svojím správaním nikomu neubližujú,“ vraví na záver.

Je to naše dieťa, musia to rešpektovať aj naši
Dvadsaťsedemročná Dominika má so svojím tridsaťjedenročným manželom dve mačky, sú spolu už piaty rok. Vlastnia dom a pracujú na východe Slovenska. Keďže pracujú pre štátne inštitúcie, požiadali nás o možnosť anonymity v článku, takže neuvádzame ich celé mená.
Jedna z mačiek je najdúšik, ktorý žije v dome, ďalšiu priniesla Mária od svojej babičky a žije na ich dvore.
Obaja sa zhodujú na tom, že dieťa nechcú. „Nie sme si istí, či by sme to zvládli finančne, ale nemáme na to kapacitu ani časovo. Ja by som nevedela ísť na materskú, keby som vypadla z pracovného režimu, asi by som skončila na nejakých liekoch,“ hovorí otvorene pre Closer.
„Neviem nič nerobiť a neviem si predstaviť ostať doma s dieťaťom a vyžiť z materskej a rodičovskej.“
Rovnako si nie je istá, či by vedela dieťaťu zabezpečiť všetko, čo potrebuje, alebo mu pomôcť napríklad s domácou z chémie či matematiky.
Ich rozhodnutie komentujú najmä rodičia, a hlavne od svadby. Snažia sa im vysvetľovať, že nemajú „rodičovský pud“, že majú spoločné ciele, ktoré chcú v živote dosiahnuť a dieťa do ich plánov nezapadá.
„Keď na to príliš tlačia, tak rodičom poviem, že Pimpiček je tu a to je ich vnúča,“ hovorí Mária s láskou o svojom kocúrovi. Občas ho zo žartu nazve synu.
Vraví, že tak ako ona nekomentuje a neuráža matky, ktoré nezvládajú rodičovstvo alebo majú zle vychované deti, tak by nemali ľudia komentovať ani jej rozhodnutie. „Ja si pre tlak ostatných dieťa robiť nejdem.“
Už sa o tom hovorí viac, sociálne siete k tomu prispievajú
V roku 2011, prvýkrát v histórii sčítania na Slovensku, bol podiel slobodných vyšší ako podiel ženatých a vydatých, uvádza Štatistický úrad na webe sčítania. Z výsledkov sčítania obyvateľov 2021 vyplýva, že podiel slobodných a rozvedených obyvateľov sa ďalej zvyšuje.
Zatiaľ čo na jednej strane pribúdajú slobodní ľudia a mladí ľudia majú deti neskôr (ak vôbec), na druhej strane máme veľmi veľa domácností s domácimi zvieratami. Celkovo 39 percent obyvateľov Slovenska doma vlastní aspoň jedného psa a každý piaty obyvateľ Slovenska vlastní mačku, vyplynulo z prieskumu agentúry Go4insight z roku 2021.
Je prípustnejšie než kedykoľvek predtým zdieľať svoje životné skúsenosti na sociálnych sieťach aj v prípade, že sa vymykajú stereotypnému poradiu životných udalostí škola-práca-svadba-dieťa. Vďaka algoritmu si tam prakticky každý špecifický obsah nájde svoju cieľovku, takže aj viaceré DINKWAD profily sú veľmi populárne.
Tým, že o svojich skúsenostiach hovoria, pomáhajú tému otvoriť a destigmatizovať. Myšlienky sa na sociálnych sieťach rýchlo šíria a aj podľa rozhovorov s našimi respondentmi rastie prijateľnosť rozhodnutia nemať deti.
Hoci sa ešte stretávajú so spochybňovaním alebo nátlakom, vravia, že nie je také náročné sa tomu vyhnúť a vytvorili si bezpečnú bublinu ľudí, ktorí ich rozhodnutie prijímajú.