Boli sme na jedinečnej farme Vegget: Ich zeleninu jedli Čaputová aj Zelenskyj

Na brigádu môžeš ísť aj ty.

Mikrofarma Vegget sa nachádza na družstve v mestskej časti Vajnory. S Filipom sa stretávame vo fóliovníku. Z filmára a producenta je dnes zanietený pestovateľ s hustou bradou a rukami zamazanými od hliny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je február a pôda ešte stále spí. Vo fóliovníku to však žiari iskrivo zelenou farbou. „Práve testujeme, či vydržia aj v zime,“ ukazuje Filip na more šalátových hláv. „Takmer 40 percent úrody nám nevyjde, ale to najmä preto, že veľa experimentujeme.“

Spolu so svojou ženou Luciou vlastnia jeden hektár pôdy, na ktorej pestujú vyše sto odrôd zeleniny a byliniek. Ochutnávame prvé lístky rímskeho kmínu a začíname chápať, prečo tieto plody oslovili aj najlepších slovenských šéfkuchárov.

SkryťVypnúť reklamu

Pestujú tu netradičné bylinky z celého sveta, ale aj cukríkovo sladké druhy rajčín, mrkiev či reďkoviek. Varia z nich tí najlepší šéfkuchári, ako sú Michal Kordoš, Daniel Tilinger , Jozef Breza či Lukáš Hesko. Najnovšie si ich všimla aj maďarská reštaurácia s dvomi michelinskými hviezdami.

Ich hlavnou klientelou sú však domácnosti, do ktorých každý týždeň dodávajú debničku čerstvých plodov spolu s návodmi od šéfkuchárov. Najnovšie sa pridá aj aplikácia, ktorá ľuďom poradí, ako zeleninu čo najlepšie spracovať.

Mladý pár v súčasnosti pracuje na novej vízii – projekte Vegget 2.0 – ktorá ich farmu povýši na úroveň turistickej atrakcie.

Nezabudni sledovať náš Instagram a nič ti neujde.

Aká je hlavná myšlienka mikrofarmy Vegget?

F: Pripomínať ľuďom, ako skvele môže chutiť zelenina, keď sa pestuje organicky a poctivo. V našom slogane nájdete heslo „Vyživujeme a obohacujeme“.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednej strane prinášame výživnú zeleninu, na druhej strane ľudia spoznávajú nové druhy a odrody a radíme im, ako s nimi pracovať. Napríklad taká mrkva môže mať päť farieb a každá bude chutiť trochu inak.

L: Dôležitá je pre nás aj pestrosť. Nikdy sme nechceli pestovať hektáre zemiakov. Radšej to budeme robiť v malom, ale zaujímavo.

Naša generácia si doteraz živo pamätá, ako v detstve ochutnávala čerstvé plody zo starkinej záhrady. My teraz vytvárame nové pamäťové stopy pre deti našich zákazníkov. Bežne dostupná zelenina im toto nedá.

Pestujete organickú zeleninu. V čom je výnimočná?

L: Kto ju ochutná, pochopí. Zákazníkov varujeme, že keď raz ochutnajú poctivú organickú zeleninu, už nebude cesty späť. Je to ako s kváskovým pečivom. Je veľký rozdiel medzi remeselným a priemyselným.

SkryťVypnúť reklamu

Naša zelenina je nabitá obrovským množstvom rôznych baktérií, cukrov, vitamínov či minerálov. Sú to všetko prvky, ktoré podporujú imunitu, trávenie a regeneráciu tela. Tieto prvky si zelenina vyťahuje z našej živej pôdy. Naše heslo znie: „Pestujeme primárne pôdu“.

Čo konkrétne to znamená?

F: Živá pôda obsahuje obrovskú pestrosť spoločenstiev, húb, baktérií, vírusov – to sú jej tri hlavné zložky. Vedci hovoria, že sa tam nachádzajú miliardy ďalších neprebádaných mikroorganizmov. Podľa ich výpočtov majú pôdu preštudovanú len na 10 percent, možno aj menej. Ľudské telo je preskúmané lepšie.

L: Veľmi nám záleží na tom, aby bola naša pôda bohatá a živá, pretože potom sú aj rastliny bohaté a živé. Minulý rok sme do nej dali 120 ton kompostu a zišlo by sa nám ešte viac. Raz by sme si chceli vyrábať vlastný kompost, už na tom pracujeme.

SkryťVypnúť reklamu

F: Už máme našu prvú priesadovú zmes. Príde mi to prirodzenejšie, ako nakupovať plastové vrecia nejakého substrátu. Dobrá pôda by sa mala skladať z viacerých zdrojov organickej hmoty – niečo z lesného prostredia, niečo z lúčneho, niečo z močiarneho. V takomto prostredí si mikroorganizmy sami vytvoria rovnováhu.

Fungujete na predplatiteľskom systéme, čo znamená, že zákazníci si predplácajú vaše debničky na určité obdobie. Čo by ste robili, ak by bola úroda zlá, alebo by vám neprialo počasie a neboli by ste schopní debničky dodať?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CANXY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu