Pedro Pascal je v poslednej dobe všade. Hral v druhej sérii seriálu The Last of Us a vo filmoch ako Materialists či Eddington. Najnovšie účinkuje v novej snímke Fantastická 4: Prvé kroky od Marvelu.
A práve počas mediálneho turné k premiére tohto filmu sa na neho zniesla spŕška internetového hejtu za to, akým spôsobom sa dotýka svojej hereckej kolegyne Vanessy Kirby.
Obviňujú ho z obťažovania a z toho, že sa správa nevhodne voči vydatej žene, mnohí nerozumejú, prečo mu to "prechádza" v ére po hnutí Me Too.

Spôsob, akým zvláda úzkosť
História dotykov medzi Pedrom a Vanessou siaha až do minuloročného Comic Conu v San Diegu. Keď sa postavili na pódium spolu s ďalšími hviezdami Josephom Quinnom a Ebonom Moss-Bachrachom, Pedro chytil Vanessu za rameno. Tváril sa nervózne, a keď si to herečka všimla, chytila ho za ruku a už ho nepustila.
Herec v minulosti pre magazín Men´s Health povedal, že máva úzkosti a často využíva aj dotyky na vlastnom tele či rôzne nervózne opakujúce sa pohyby (napríklad dlaňami) na upokojenie. Jeho úzkosť bola zrejmá napríklad pri tlačovke, na ktorej sa vyjadril k zaobchádzaniu s imigrantami v USA. Tvrdil, že chce, aby boli všetci ľudia v bezpečí, on sám má rodičov imigrantov.
Pokiaľ ide konkrétne o Vanessu, podľa neho obaja pociťovali nervozitu z toho, že sú súčasťou takej veľkej série, akou je Fantastická 4. "Stále sa navzájom držíme za ruku, aby sme si pripomenuli, že v tom nie sme sami," povedal v rozhovore s Jakeom Hamiltonom.
Tento uhol pohľadu potvrdila aj Vanessa pre Vanity Fair. "Stalo sa to, že sme boli obaja neuveriteľne nervózni, keď sme išli pred tisíce ľudí, ktorí milujú tento komiks. Chcel, aby som vedela, že sme v tom spolu, a ja som to považovala za milé gesto a veľmi rada som mu to opätovala a stisla mu ruku."
Dotyky, objatia a úsmevy medzi dvojicou pokračovali počas celého promo turné, keďže boli väčšinu času na kobercoch a rozhovoroch ako dvojica.
Nie je to príliš zvláštne, vo Fantastickej 4 totiž hrajú manželský pár. Stáva sa, že pri rozhovoroch a na červenom koberci si herci medzi sebou držia podobnú atmosféru, aká panuje vo filme či seriály medzi ich postavami.
Vidieť to aj na Pedrovi, ktorý mal napríklad na pohľad otcovský vzťah s Bellou Ramsey pri propagovaní seriálu The Last of Us, a naopak veľmi flirtovný a žartovný vzťah s Dakotou Johnson pri propagovaní filmu Materialists.
Je fér dodať, že dotyky sú zrejme prirodzenou súčasťou toho, ako Pedro prežíva svoje priateľstvá. Bozky, držania za ruky, ramená za chrbtami či objatia totiž zažíva aj so svojimi kolegami.
Ľahko nájdeš rozhovory či zábery z červeného koberca, kde svoju náklonnosť prejavuje Paulovi Mescalovi, Oscarovi Isaacovi či Joaquinovi Phoenixovi.
Napriek tomu pribúdajú na sociálnych sieťach názory, že toto správanie je prinajmenšom divné a prinajhoršom predátorské. V poslednom období dokonca pribudli aj videá upravené umelou inteligenciou, na ktorých je Pedrovo správanie vyhrotené: napríklad video z Comic Conu je upravené tak, že na ňom Vanessu opakovane pobozká.
To sa však v skutočnosti nestalo a vyzerá to ako nenávistná kampaň zameraná proti Pedrovi.
Loading
@steffanyz_gigi
Vieme spoznať z videa, či sa to tým kolegom a kolegyniam nepáči?
Z videí ako takých nemožno stopercentne spoznať, či sú jeho dotyky nechcené, vraví pre Closer Jasmína Houdek, lektorka sebaobrany, ktorá sa venuje aj vzdelávaniu o súhlase.
"Čo ale vidíme, je kontext: verejná udalosť, kamera, pracovný vzťah, nerovnováha moci. A tam akýkoľvek nevyžiadaný dotyk môže byť vnímaný ako nátlak. Pokiaľ herečka nemá bezpečný priestor povedať nie, pretože riskuje, že bude označená za hysterku, kazisveta alebo problémovú, alebo nedostane prácu, príležitosť, referenciu, tak sa o konsente vôbec nedá hovoriť."
To, že sa herec dotýka ako žien tak aj mužov, podľa nej na situácii veľa nezmení. Vojsť niekomu do osobného priestoru bez súhlasu je podľa nej jednoducho prekračovanie hraníc.
"Navyše v našej praxi na kurzoch sebaobrany často riešime prípady, keď práve ten sympaťák, čo to myslí ako srandu alebo sa objíma s každým, ľuďom fakt lezie na nervy a často aj pod kožu. Ale neozvú sa, pretože nechcú robiť dusnú atmosféru a to je problém."
Rozdiel medzi slušným človekom a niekým, kto svoju moc zneužíva na manipuláciu či násilie je ten, že slušný človek sa ospravedlní a už to neurobí. Nebude situáciu zľahčovať ani sa skrývať za ospravedlnenia ako "bol to len vtip, nič sa predsa nestalo".
Platí však, že pri Pedrovi a jeho kolegoch a kolegyniach o ich vzťahovej dynamike veľa nevieme. My nevieme, či medzi hercami priamo prebehla debata o súhlase.
Vieme však, že dotyky neiniciuje iba on. Z rozhovorov v rôznych médiách vieme, že ho herečky ako Bella Ramsey či Vanessa Kirby majú rady (alebo to aspoň naznačujú).
Faktom tiež ostáva, že pri Pascalovych kolegoch odozva na internete taká veľká nebola. Nenašlo sa veľa ľudí, ktorí nahlas a vo virálnych príspevkoch kritizovali, že Paul Mescal a Pedro Pascal sa chytajú, akoby spolu chodili, pri propagovaní Gladiátora.
Sme konečne citlivejší na potrebu súhlasu
Reakcie sú v niečom aj pozitívne. Fakt, že sa fanúšikovia obávajú, či sa ženám páčia dotyky od ich kolegov, naznačuje, že začíname ako spoločnosť vnímať potrebu súhlasu.
Niekto s veľkým vplyvom a slávou by sa mal správať slušne a nezneužívať svoju moc na obťažovanie.
"Už len to, že sa toto rieši verejne a že ľudia majú potrebu brániť hranice žien aj v takýchto nejasných prípadoch, je podľa mňa posun," komentuje Jasmína Houdek. Za posledných päť až desať rokov vidí veľký posun v tom, koľko a ako sa hovorí o súhlase.
"Nie je to dokonalé, ale už nie je vo fáze, keď musí ísť až o znásilnenie, aby sa to vôbec riešilo. Dnes sa rieši aj nepríjemný dotyk, a to je správne."
Vyhýba sa označeniu cancel culture a radšej hovorí o kultúre zodpovednosti. Ľudia sú podľa nej citlivejší, ale nie preto, že sme sa stali precitlivenými, ale preto, že chápeme, že dotyk nie je niečo neutrálne.