Keď momentálne najslávnejší streamer na svete IShowSpeed pricestoval na Slovensko, Marek Frťala už presne vedel, ako bude vyzerať jeho deň v Bratislave.
Marek, ktorý pracuje ako obchodný zástupca v mediálnej sfére, streamera v piatok nielenže sprevádzal po atrakciách hlavného mesta, ale v priebehu necelých dvoch dní dokázal zorganizovať celý program. V streame sa však neukazoval, úlohu sprievodcu na seba vzal influencer Kubo alias Somkube.

Pracovali pritom s nulovým rozpočtom. Tím streamera im nedal žiadne špecifické zadanie, a tak sa Marek snažil mladému Američanovi sprostredkovať to najtradičnejšie a najpopulárnejšie, čo máme k dispozícii.
Ochutnal halušky, veterník, navštívil bratislavský hrad, vyliezol na reštauráciu UFO na Moste SNP a dokonca si aj zarapoval s Egom na Zlatých pieskoch.
Nikto za to nedostal ani euro, ani podniky, ani Marek s Kubom, a dokonca ani IShowSpeed. Zatiaľ čo Estónsko či Litva streamerovi zaplatili po 30-tisíc eur, aby tieto krajiny prišiel odpromovať, na Slovensku štát neplatil nič.
Kedy sa vám streamer IShowSpeed prvýkrát ozval? Zachytil som, že úvodný kontakt prebehol cez influencera Kuba, ktorý vystupuje pod prezývkou Somkube.
Kubo je môj kamoš, s ktorým sa poznám približne rok. Začiatkom júla mu na Instagrame napísal IShowSpeed, či by nechcel organizovať jeho návštevu Bratislave. Povedali mu, nech si zoženie kamaráta, s ktorým by to vedel dať dokopy, tak oslovil mňa. Bol som za to rád.
Telefonoval mi, či do toho idem a ja som neváhal. Lenže Speed sa ozval 4. júla a my sme medzitým dali dokopy všetky lokácie a plán, no oni sa prestali ozývať.
Nevedeli sme, či budeme mať k dispozícii nejaký rozpočet, čo by chceli robiť, kedy by to chceli robiť, tak sme to robili naslepo. Cez Whatsapp sme sa im dookola snažili pripomínať, nech nám dajú spätnú väzbu.

Ozvali sa vám napokon až tesne pred príchodom na Slovensko?
Ozvali sa nám v utorok alebo v stredu, teda tesne predtým, ako mal v piatok prísť. Mali sme s nimi mať call, ale na ten sa nepripojili, tak sme sa s nimi osobne stretli až vo štvrtok v noci v hoteli po prílete. Osobne sme im odprezentovali celý program, s ktorým súhlasili.
Celé som to dohadoval v stredu, on pricestoval v piatok, takže sme to museli zorganizovať za necelé dva dni.
Pre mňa bolo dôležité zahrnúť do itineráru tradičné slovenské symboly - folklórny súbor, chlieb so soľou alebo halušky. Potom som tam chcel mať aj najznámejšie body v Bratislave - hrad alebo UFO. Aktivity sa mali konať prevažne vonku, aby mohol Speed interagovať s ľuďmi. Aj preto sme šli na Wakelake.
Dostali ste do rúk nejaký rozpočet, s ktorým ste mohli plánovať itinerár?
Všetci partneri do toho išli zadarmo, bez nároku na akúkoľvek peňažnú odmenu. My sme dokonca nevedeli ani to, kedy ten stream nakoniec začne, takže som nevedel naplánovať ani presné časy. Všetkým lokáciám som vedel povedať len toľko, nech sú pripravení niekedy medzi jedenástou a druhou.
Keďže nebolo dobré počasie, ešte sa nám celý plán posúval v reálnom čase, museli sme sa schovávať pred ľuďmi, zasekli sme sa vo výťahu. Niekde som videl, že sme za to dostali 30-tisíc eur, bodaj by, ale nedostali sme ani euro.
Inak myslím si, že takáto vec by mohla stáť aj viac ako 30-tisíc eur. Musíš mať najlepší hotel, desaťčlennú SBS, manažérov - toľko peňazí podľa mňa stál len čas jeho tímu, ktorý s ním pricestoval. My sme komunikovali priamo so Speedom, boli sme na Whatsappe s ním aj jeho manažérmi.
Keď bol Speed v Estónsku či Litve, dostal za to od štátnych agentúr po 30-tisíc eur. Máš vedomosť o tom, že by sa takýmto spôsobom pokúšala Speeda prilákať na Slovensko aj naša vláda?
Absolútne nie, s nikým sme sa o tom ani nebavili. Bolo to celé tajné, ani sme to nikomu nechceli komunikovať. Dokonca ani slovenským influencerom. Riskovali by sme, že by sme im povedali, nech prídu Speedovi robiť sprievodcu a zrazu by sa to roztrúbilo po celej Bratislave a celá spolupráca by skončila.
Jeho primárny dôvod, prečo prišiel na Slovensko, bol ten, že mal cieľ precestovať celú Európu. Nie je to výsledok toho, že by ho niekto pozval alebo mu niekto zaplatil. Myslím si, že sme to zvládli, organizačne sa to vydarilo a všetci ľudia boli nakoniec na svojich miestach v správnom čase.
Nebolo to jednoduché, pretože napríklad celé UFO muselo byť vopred vyprázdnené. Stále sme riešili bezpečnosť, veď v Estónsku sa prepadlo mólo na vode, lebo tam bolo príliš veľa ľudí. Napríklad na Wakelake sme museli obmedziť počet ľudí na terase, aby sa nestalo niečo podobné.

Ale videl som, že napriek tomu sa tam zhromaždili húfy ľudí, odrazu sa z davu vynoril aj raper Ego. Bolo to celé dohodnuté vopred?
Bolo to šialené, jeho SBS tím terasu zabezpečil, ale bolo tam tak veľa ľudí, že zrazu začali behať po strechách, prichádzali tam ľudia na lodiach a ešte aj spopod terasy začali vyliezať fanúšikovia. Pripadalo mi to ako v hre GTA.
Páčilo sa mi, že tam bol aj Ego, aj keď sme ho nezavolali my. Keď som ho tam zbadal, stiahol som ho k nám, nech si dá rap battle so Speedom a on do toho hneď šiel.
Ešte stále som z toho unavený. Deň pred príchodom Speeda som nespal, sám som si pešo prešiel celú trasu, aby som sa uistil, že ulice sú dostatočne široké a zvládnu dav stoviek ľudí a bude tam dosť priestoru na zaparkovanie áut.
Internet obleteli zábery z toho, ako sa Speed v reštaurácii zasekol vo výťahu. Ako k tomu došlo?
To už je legendárny výťah. My sme tým výťahom ani nemali ísť, ale nakoniec o tom rozhodol šéf reštaurácie. Šli sme ochutnať tradičné slovenské jedlá, a tak medzitým vo dverách reštaurácie stála SBS, ktorá dnu nepúšťala ľudí.
Lenže potom sme sa mali presunúť, nemohli sme ísť hlavným vchodom, lebo tam bol dav, tak sme skákali cez zábradlia, aby sme sa dostali k zadnému vchodu. Mali sme ísť po schodoch, ale Kubo so Speedom nakoniec šli výťahom. Bolo ich tam zrejme priveľa, výťah bol starý a preťažený, a tak sa v ňom zasekli.
Trvalo to len pätnásť minút, potom prišiel technik a výťah otvoril, ale z organizačného hľadiska sa tomu podľa mňa nedalo nijak predísť.
Ako sa človek dokáže vymotať z takého davu?
Keď sme vyšli z reštaurácie, nastalo najväčšie šialenstvo. Vybehli sme von, začalo pršať, ľudia za nami začali skákať, naháňať nás na kolobežkách a motorkách. Redaktor z Jojky nás dohnal na skútri s veľkou kamerou.
V tomto bode sa už na nás napojili policajti, ktorí nás doprevádzali. Skontaktovali sa s našimi šoférmi, ktorí mali k dispozícii presný itinerár, kam sa budeme presúvať. Vďaka tomu sme sa vedeli skoordinovať.
Pracovníci SBS boli najväčší profesionáli, akých som kedy videl. Dvaja boli priamo od Speeda, ostatní boli zo Slovenska, čo pre mňa bola výhoda, lebo som s nimi vedel ľahko komunikovať.
Ja som pritom ani nebehal spolu so Speedom a davom ľudí okolo neho, ale bol som skôr pred nimi a ten dav behal za mnou, zatiaľ čo Kubo ho sprevádzal po meste.

Boli aj body programu, ktoré ste napokon nestihli absolvovať?
Spravil som hlavný program podľa toho, čo som vedel, že dokážem doručiť. Šiel som na istotu na miesta, ktoré už majú skúsenosti s áčkovými celebritami, nemajú z toho stres a vedia, ako sa treba správať.
Mali sme v pláne ešte plavbu loďou po Dunaji, ale na poslednú chvíľu si to Speed rozmyslel. Medzi alternatívami ešte boli aktivity ako motokáry, padel či horolezectvo, ale to nebolo vhodné, lebo jemu išlo hlavne o interaktivitu s ľuďmi. Ani len vrtuľníkom nie je vhodný, pretože tam len sedí a pozerá sa.
Ľudia nám písali, prečo sme ho nezobrali do Tatier. My sme na to mali štyri hodiny, mali sme málo času na to, aby sme mu ukázali to najlepšie, čo v Bratislave máme. A to sme ani nevedeli, ktoré štyri hodiny to nakoniec budú. Chcem sa poďakovať všetkým lokáciám za to, že do toho išli a ani za to nič nechceli.
Keď si oslovoval jednotlivé podniky, kam mal Speed prísť, stalo sa ti, že by niekto nevedel, o kom to hovoríš?
Ja som im práveže ani nehovoril, že kto príde. Nevedel som, či to môžem komunikovať. V reštaurácii UFO im to doplo, lebo vedeli, kto sa chystá na Slovensko, tak mi rovno povedali, že Marek, my vieme, kto to je.
Ja som to komunikoval tak, že príde áčková superstar z Ameriky a väčšina ľudí si to už spojila s ošiaľom, ktorý Speed vytvoril v Európe. Dostalo to aj k majiteľom podnikov.

Počas streamov v Európe, ktoré už má Speed za sebou, občas od ľudí v dave prídu provokatívne rasistické narážky na jeho farbu pleti - v Bratislave mu niekto daroval kopu banánov. Rátali ste s tým vopred, že k niečomu takému môže dôjsť?
Jasné, mal som napozerané streamy z ostatných krajín. Bol som pripravený, že takéto veci sa budú diať, aj sme to konzultovali s pracovníkmi SBS, nech ich to neprekvapí. Väčšina ľudí v dave bola zo Slovenska, ale boli tam aj fanúšikovia z okolitých krajín, lebo oni sledujú, kam Speed chodí, sledujú aj jeho čísla letov.
Prekvapilo ma napríklad to, že keď sme s ním v prvý večer po prílete na Slovensko mali stretnutie v hoteli, už na nás pri vstupe čakali fanúšikovia. Zrejme si vytipovali najlepšie hotely v Bratislave a čakali, kam pôjdeme.
Po skončení streamu sme v piatok išli na hotel, vyhodnotili sme si, ako to dopadlo, vzájomne sme si poďakovali a oni hneď pokračovali vo svojej tour po Európe. Od nás šli do Francúzska.
Aký si mal dojem zo Speeda, keď sa vypli kamery a sedeli ste spolu v miestnosti?
Bol dosť vychillovaný. Keď neboli zapnuté kamery a sedeli sme v uzavretej miestnosti, bol to normálny chalan, ktorý komunikoval, počúval a nebol nijak preafektovaný ani prehajpovaný. Stále však bol na telefóne a niečo vybavoval.
Keď som mu vysvetľoval program, tak na všetko reagoval klasicky ako 20-ročný mladý chalan.

Hovoríš, že si ešte teraz unavený. Čakal si, že Speed dokáže aj v Bratislave spôsobiť takýto ošiaľ?
Čakal som to, ešte som hovoril kamarátom a rodine, že to bude šialenstvo, ale väčšina z nich mi nechcela veriť, že nejaký Speed bude ľudí na Slovensku zaujímať. Ale nakoniec to nebolo až také šialenstvo, ako som si myslel. Mohlo to byť o dosť horšie.
Bolo to skôr organizované šialenstvo. Páčilo sa mi, že pracovníci SBS boli profesionáli a presne vedeli, ako narábať s davom. Robili sme rôzne variácie, aby sa dav príliš netlačil na seba, hýbali sme sa po uliciach hore-dole, nech sa to trochu uvoľní. Všetko mali pod kontrolou.
Keby si to mal možnosť celé zorganizovať ešte raz, čo by si urobil inak? Časť ľudí napríklad Kubovi vyčítalo zlú angličtinu pri komunikácii so Speedom.
Lokácie by som nemenil. Keď sa zamyslíš nad tým, čo v Bratislave ukázať za štyri hodiny, podľa mňa sme vybrali dobre. Hlavne, ak ide o miesta, kde vieš interagovať s ľuďmi.
Mrzí ma skôr Kubova angličtina, keby sme to robili znovu, tak by sme si na to dali väčší pozor. Bol by schopný vysvetliť Speedovi, z čoho sa robia halušky, alebo povedať, na akú sochu sa pozerá. Ale taký je život.
A také je Slovensko. Mám rodinu v zahraničí aj zahraničných kamošov a vždy, keď prídu na Slovensko, tak mi hovoria, že veľmi nevieme po anglicky. Jasné, v Bratislave vie veľa ľudí dobre po anglicky, ale toto, čo sme videli, je podľa mňa taká slovenská klasika.
Náš stream podľa mňa dopadol na trojku, nedopadlo to extrémne zle ani dobre. Napríklad v Česku trval stream len hodinu štyridsať, u nás trval vyše štyroch hodín. To je pre mňa dobré meradlo.
Aký si mal nakoniec zo streamu dojem? Pracovali ste s nulovým rozpočtom, od Speeda ste nedostali žiadne peniaze na zabezpečenie lokácií ani aktivít, ale predsa len sa to z môjho pohľadu celkom vydarilo.
Nebolo to pre mňa prvýkrát, čo som takéto niečo organizoval. V minulosti som už organizoval napríklad majstrovstvá sveta v street workoute. Mám skúsenosti s podujatiami, ktoré majú takmer nulový rozpočet, takže som zvyknutý organizovať eventy skôr bez peňazí ako s peniazmi.
Ale vedel som, že toto v spojení s popularitou, akú dnes má Speed, určite zvládneme. Vedel som, že každá lokácia z toho bude mať super reklamu, bude všade spomenutá a nebude mať dôvod odmietnuť nás. Šiel som na istotu.