Lajkuješ fotky iných ľudí na sieťach, aj keď si vo vzťahu? Môže ísť o mikroneveru

Technicky nevinné, prakticky to ubližuje.

Vieš, čo je mikropodvádzanie?Vieš, čo je mikropodvádzanie? (Zdroj: Pexels/ Dalila Dalprat)

Doba sa mení a už ani to podvádzanie nie je, čo bývalo. Profesor psychológie z Juhowaleskej univerzity Martin Graff tvrdí, že zmeny podmienil fakt, že veľkú časť nášho života dnes prežívame online.

Zoznamujeme sa tam, vzdelávame sa tam, udržiavame si vzťahy a dokonca tam aj hľadáme terapeutickú pomoc. Do popredia sa tak dostáva aj nový spôsob podvádzania, ktorý mnohé odborné aj laické publikácie nazývajú mikropodvádzanie alebo mikronevera.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Graffa ide o akékoľvek správanie zadaného človeka, ktorým tretej strane naznačuje, že je nezadaný a môže slobodne flirtovať či nadväzovať nové romantické vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci technicky nejde o podvádzanie – nedochádza k sexu, bozkávaniu a často ani k zaľúbeniu – druhú stranu môže mikropodvádzanie raniť. Dokonca môže naštrbiť dôveru natoľko, že sa vzťah rozpadne.

Anketa:
Považuješ lajkovanie fotiek na instagrame za mikropodvádzanie?
áno
0
nie
3
záleží na kontexte
0
Hlasovalo: 3

Ako spoznať mikropodvádzanie

Kedysi by sme za mikroneveru mohli označiť napríklad flirtovanie v bare či stiahnutú obrúčku pred párty, dnes je to skôr lajkovanie fotiek či vypisovanie súkromných správ na instagrame alebo fakt, že aj vo vzťahu majú ľudia stále nainštalovaný tinder.

Podrobný zoznam správania, ktorý by mohol spadať pod mikropodvádzanie, zverejnil portál Mashable. Ide napríklad o udržiavanie intímnych rozhovorov s ex, predovšetkým v prípade, že majú erotický náboj alebo ide o flirt. Ďalej tam patrí svajpovanie profilov na zoznamke, míňanie peňazí na niekoho iného než je tvoj partner alebo partnerka či dokonca negatívne ohováranie partnera pred niekým iným.

SkryťVypnúť reklamu

Za mikropodvádzanie mnohí považujú aj to, keď jasne neurčíš pri komunikácii s ďalšou osobou hranice. Tá teda nevie, že máš vzťah, a flirtuje s tebou alebo ti inak dáva najavo náklonnosť.

Súvisiaci článok Osem reality šou a seriálov o vzťahoch a sexe, ktoré ti dajú viac ako Ruža či Love Island Čítajte 

Udržiavanie nepretržitej komunikácie s niekým tretím, pričom konverzáciu pred partnerom alebo partnerkou tajíš, tiež podľa Mashable spadá do kategórie mikropodvádzania. Nevhodné by mohlo byť aj hľadanie útechy a spojenia s niekým iným, v čase, keď je v tvojom romantickom vzťahu napätie.

[Chceš viac príbehov o sexe a randení vo svojom inboxe? Prihlás sa na odber nášho vzťahového newslettru Come Closer.]

Nemusíme sa spoliehať len na internetové zoznamky, téme sa už venovali aj odborníci z oblasti psychológie. Štúdia z vedeckého časopisu Journal of Sexual and Marital Therapy uvádza, že takmer čokoľvek od sextingu cez klamstvo až po sex možno považovať za podvádzanie. Ale nemusí, všetko to podľa autorov štúdie závisí od pohľadu konkrétnej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Nevera samotná má totiž rôzne, často protichodné, definície.

Mikropodvádzanie nemusí prerásť do skutočnej nevery

Jayson Dibble, docent komunikácie na Hope College, pre magazín Time povedal, že flirtovanie je často neškodné, ide len o povzbudenie ega či naháňanie dopamínu než o skutočný záujem o danú osobu.

Dokonca je podľa jeho slov vedecky podložené, že ľudia fantazírujú o tretej osobe aj priamo počas sexu, a neznamená to, že s tou osobou napokon sex budú mať. Vraví, že to môže dokonca povzbudzovať vášeň.

Podľa jeho výskumu dokonca ľudia, ktorí udržiavajú komunikáciu s nejakou "bokovkou", svoj aktuálny romantický vzťah nemusia ohrozovať. Nijako to totiž neovplyvňuje, či a koľko títo ľudia investujú do vzťahu, ktorý aktuálne majú.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto aktivity sa však môžu vnímať ako mikropodvádzanie, a môže to byť dvojsečná zbraň. Na jednej strane, prechod z flirtu do priateľstva a neskôr do zaľúbenia nie je nemožný či nepravdepodobný.

"Ak tieto interakcie začínajú odoberať čas alebo mentálnu a emocionálnu energiu z vášho skutočného vzťahu, je to znamenie, že to prerástlo do niečoho vážnejšieho," hovorí.

Na druhej strane, partner alebo partnerka sa na mikropodvádzanie s veľkorysosťou pozerať nemusí. Je jedno, koľko prieskumov na túto tému vznikne, v konečnom dôsledku to môže partnerovi alebo partnerke veľmi ublížiť.

Minimálne to môže naštrbiť dôveru, čo podľa štúdií vedie k emocionálnej nestabilite, konfliktom a často aj k úmyslu rozísť sa.

A pritom technicky nikto nikoho nepodviedol.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako sa rozísť bez toho, aby ste si to neskôr vyčítali Čítajte 

Najlepší spôsob, ako mikropodvádzaniu predísť z oboch strán, je jasne a otvorene hovoriť o hraniciach. A to nielen jednorazovo, ale podľa potreby aj viackrát v priebehu vzťahu.

Aj keď sa tebe lajkovanie alebo flirtík v bare zdajú byť nevinné, ak to partnerke alebo partnerovi ubližuje, je na mieste porozprávať sa o tom, čo s tým.

Niekedy bude záverom, že nechceme ublížiť človeku, ktorého ľúbime, a s mikropodvádzaním prestaneme. Niekedy sa nám to môže zdať ako obmedzovanie slobody v aktivite, ktorú nevnímame ako problematickú. Aj to je informácia, ktorú má druhá strana právo vedieť.

Mikropodvádzanie nemusí znamenať koniec

Párová terapeutka Moraya Seeger DeGeare pre magazín Mashable povedala, že náprava škôd spôsobených mikropodvádzaním môže vyžadovať veľa práce. Môže to trvať mesiace alebo dokonca roky. Ale možné to je, ak chcú vo vzťahu obaja naozaj pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu

Vraví, že v prvom rade je pre pár dôležité posilniť vzájomnú dôveru. Pomôcť môže aj to, ak sa pokúsia pochopiť pohľad toho druhého: prečo jeden z vás podvádzal a aké pocity to vyvolalo v tom druhom.

Podľa jej slov si ľudia, ktorí sa dopustia takejto nevery, nemusia ani uvedomovať následky svojho správania. Niekedy len chcú zažiť príjemný pocit, pozornosť inej osoby im pomáha prekonať neistoty, alebo jednoducho nepovažujú konkrétne správanie za nevhodné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu