V letných mesiacoch riešime svoje nohy viac. Upravené nechty či hladká koža si vyžadujú pravidelnú starostlivosť a podľa prezidentky Slovenskej podologickej spoločnosti Milady Nádašiovej ju často zanedbávame alebo robíme nesprávne.
Navyše, sú problémy, ktoré v domácom prostredí vyriešiť nevieme. Zarastajúce nechty, rôzne zápaly alebo stvrdnutú kožu môžeme riešiť buď na pedikúre, alebo aj na podológii.
Na pedikúru ideme, lebo chceme, a na podológiu ideme, pretože to potrebujeme, vysvetluje expertka na zdravé nohy Nádašiová.
V rámci SPS okrem iného vypracovala aj postupy pre pedikérov a podológov, ktoré určujú, ako má správne ošetrenie nôh prebiehať.
Kedy ísť na pedikúru a kedy už na podológiu?
"Podológia znamená zdravotné ošetrenie nôh, chodia na ňu pacienti, ktorí majú nejaký zdravotný problém. Pedikúra je ošetrenie nôh zdravých ľudí, ktoré nie je nevyhnutné," vysvetľuje Nádašiová.
Na podológii sa riešia napríklad zarastené nechty, mykózy, poruchy biomechaniky nohy, ale tiež pomoc pri závažných ochoreniach, napríklad manažment diabetickej nohy alebo tzv. nechtová protetika. Ak sa objavuje krvácanie či hnisanie, tiež je vhodné ísť na podologické ošetrenie.

Zvyčajne ju vykonávajú pedikéri s ukončenou strednou zdravotníckou školou v odbore podológia. V zahraničí sa toto ošetrenie označuje aj ako medicinálna pedikúra.
Na pedikúre niektoré jednoduchšie problémy vyriešiš: napríklad zlomený alebo jemne zarastený necht zvyčajne vedia ošetriť, rovnako tak pomôžu so zhrubnutou kožou na chodidlách alebo s menšími otlakmi či kurími okami, ktoré nie sú príliš bolestivé.
Ľudia, ktorým pravidelná podológia najviac prospeje
Diabetici
Ľudia s cukrovkou majú zvýšené riziko komplikácií s nohami vrátane poškodenia nervov, zlého krvného obehu a infekcií.
"Hneď ako sa na koži a nechtoch začnú vytvárať zmeny, napríklad zhrubnutá koža alebo kurie oká, je namieste začať s pravidelnou návštevou podológa," hovorí Nádašiová. Problémami sú aj rôzne kalusy, diery na nohách alebo aj zarastajúce nechty, ktorých manažment si môže vyžadovať aj antibiotickú liečbu.
Neuropiatici a ľudia s ischemickou poruchou srdca
Ľuďom s neuropatiou, najmä periférnou neuropatiou postihujúcou chodidlá, môže podológia pomôcť zvládať bolesť, zlepšovať funkciu a pohyblivosť chodidiel, a predchádzať komplikáciám ako sú vredy a infekcie.
Ľuďom s ischémiou podológia môže pomôcť zvládnuť komplikácie zlého krvného obehu, predchádzať ako sú vredom a infekciám, a zlepšiť celkové zdravie a pohyblivosť nôh.
Podológ poradí aj s výberom obuvy a s nastavením domácej pedikérskej starostlivosti. Rovnako tak ťa odporučí aj k ďalším profesiám, napríklad k lekárom alebo fyzioterapeutom, podľa potrieb tvojich nôh, dodáva Nádašiová.
Ako spoznám dobrý salón?
Laici spoznajú kvalitný salón predovšetkým podľa výsledkov, ale je zopár vecí, ktoré si môžeš už pri prvej návšteve všímať. Hlavnou z nich je hygiena: všetky nástroje a tiež tvoje nohy by mali byť riadne vydezinfikované pred a aj po procedúre.
"Nestačí nástroje prestriekať dezinfekciou na peknom uteráčiku. Je dôležité, aby prešli hĺbkovou dezinfekciou, buď sú do roztoku na istý čas ponorené, alebo je dnes moderné využívať ultrazvukové čističky. Spoznáte ich podľa toho, že dosť nahlas hrkocú," vysvetľuje expertka.
Riadne čisté by malo byť aj umývadlo na kúpeľ nôh, dnes je bežné využívať aj jednorazové vrecká, ktoré sa menia pri každom klientovi. To je podľa Nádašiovej prijateľná alternatíva.
Chyby, ktoré najčastejšie robíme v starostlivosti o nohy
V posledných rokoch sú najmä v letných mesiacoch veľmi populárne exfoliačné ponožky. Obsahujú zmes zmäkčujúcich látok a jemných AHA kyselín, ktoré v priebehu nasledujúcich dní odstránia zhrubnutú kožu z chodidiel a piat a zanechajú pokožku jemnú a hladkú.
Podľa Nádašiovej však nie sú vhodné pre každého. "Ak máte úplne zdravú kožu a je to exfoliovať, tak je to v poriadku. Ale pri zdravotných problémoch, napríklad ako pri diabete, to nie je vhodné a ani účinné. Dokonca môže používanie týchto ponožiek viesť k popáleninám, ktoré potom posielame k lekárom," hovorí zo svojej praxe.
Exfoliačné ponožky nie sú vhodné ani pri otvorených ranách, alebo v prípade, ak si trháš či hryzieš nechty alebo kožičku v okolí.
Ak sa ti nadvihlo obočie, spusti ho späť dole, pretože zo skúseností podologičky sú toto práve veci, ktoré si Slováci a Slovenky robia, a áno, aj na nohách.
"Trhanie a hryzenie nechtov je veľký problém, rovnako tak aj nesprávne zastrihávanie, kde buď odstránia priveľa kožičky, alebo si nechty strihajú do príliš okrúhleho tvaru."
Môže to viesť k začervenaniu až k zápalom, a prílišne strihanie napríklad z bokov nechtov môže narušiť integritu nechtového lôžka. Stáva sa tak zraniteľnejším voči zraneniam aj infekciám.
Surové zaobchádzanie s nechtami môže ublížiť aj ľuďom so zhoršeným hojením rán, často sú podľa Nádašiovej v týchto prípadoch potrebné zásahy lekárov z oblasti angiológie alebo aj chirurgie.

Pomáha gélová pedikúra na lámavé nechty?
Jednou z častých rád na sociálnych sietí v prípade, že sa ti zvyknú lámať nechty, je posilniť ich géllakom, gélom alebo iným tvrdším materiálom. Často to býva prvá pomoc pri zlomenom nechty, ale v prípade chronickej lámavosti to podľa Nádašiovej nie je vždy správny krok.
"Za určitých okolností využívame protetický materiál ako je napríklad gél na spevnenie nechtu. Funguje to napríklad v prípade rozdelenia nechtu na dve časti, čo sa nazýva trachionychia, keď materiál predíde štiepeniu nechtu," vysvetľuje špecialistka.
Naopak, využívanie takýchto materiálov pri niektorých chronických poruchách nechtov môže viesť k ešte väčšiemu lámaniu.
"Nie je jedno, či sú nechty krehko lámavé alebo pružne lámavé," vraví ďalej Nádašiová. Pri pružnej lámavosti protetické materiály môžu pomôcť, ale pri krehkej lámavosti – teda pri pevnejších nechtoch, ktoré sa aj pri ľahkom náraze zlomia – to tak byť nemusí.
Najlepšie urobíš, ak si necháš poradiť na podológii a nebudeš doma riskovať s domácimi sadami na gélové alebo géllakové nechty.

Je nevyhnutné riešiť každú maličkosť na našich nohách?
"Niekedy aj zarastený necht, ktorý nebolí, je v poriadku," vraví Nádašiová s tým, že dôležité sú konzultácie a otvorená komunikácia medzi klientmi či pacientmi a poskytovateľmi služby.
Pri zarastajúcich nechtoch zdôrazňuje, že najskôr treba zistiť príčinu. Mohlo ísť o jednorazové poškodenie, ktoré podľa závažnosti pedikér alebo podológ vyrieši a máš od toho pokoj. Ak však zarastajúce nechty vyslovene bolia a zvyknú sa ti vracať, Nádašiová radí začať hľadať príčiny v ponožkách, topánkach alebo v biomechanike nohy.
"Ľudia dnes nosia veľmi priliehavé malé ponožky, ktoré vyslovene tlačia na prsty a nechty na nohách. Úzke topánky im takisto neprospievajú, všetko to vedie k problémom s nechtami. Zarastajúce nechty ale môže spôsobiť aj ortopédia nohy alebo spôsob, akým chodíme."
Neraz podológovia spolupracujú s ortopédmi či fyzioterapeutmi pri riešení takýchto prípadov. Po odstránení problémov je dôležité nevracať sa k návykom, ktoré zarastanie spôsobili.
Nádašiová vraví, že sa nemusíme vzdať opätkov alebo úzkych topánok, no z pohľadu zdravých chodidiel nie sú vhodné na každodenné nosenie.
"Sú aj prípady, keď musíme nechty pozitívne deformovať pomocou strojčekov, ktoré fungujú podobne ako strojčeky na zuby." Toto je tzv. nechtová protetika.
V niektorých prípadoch sú nepravidelnosti na prstoch a nechtoch nemenné, a zarastajúci necht bude zarastať zakaždým. Jediný spôsob, ako to manažovať, je chodiť na pravidelné ošetrenie, vraví expertka.

Ako na domácu pedikúru
Nádašiová odporúča ísť na profesionálne ošetrenie aspoň štyrikrát do roka, a do toho si domácu pedikúru robiť prinajmenšom raz mesačne. "Ak chceme mať krásne nohy v lete, musíme sa o ne starať celoročne."
Ako prvé odporúča mať kvalitné klieštiky a nožničky, pretože vo svojej praxi zažila aj ľudí, ktorí si nechty upravovali nožmi, mačetami či záhradníckymi nožnicami. "Mali by to byť cvakačky, ktoré vytvárajú prirodzený oblúk. Dôležité je nezastrihávať príliš hlboko ani príliš dookrúhla, radšej okraje zjemnite pilníkom," radí.

Cieľom by nemalo byť skrátiť si nechty čo najviac, aby sme sa im nemuseli venovať niekoľko týždňov, a tiež by sme mali byť jemní, zdôrazňuje expertka.
Neodporúča ani kefkami si čistiť nechty zospodu, ak sa špina nevyplaví na prvýkrát, radí ostať trpezliví. "Ak sa špinu budeme snažiť nasilu dostať von, zbytočne ju zatlačíme ešte hlbšie pod nechty."
Používať môžeme aj pílingy, ale iba v prípade zdravej pokožky. Použiť môžeš aj pemzu, no vzhľadom na to, že je porózna, je nevyhnutné ju po zopár týždňoch vyhodiť. Hromadia sa v nej zvyšky kože a rôzne mikroorganizmy. "Ak už pemza zmenila farbu, je načase ju vymeniť."
Posledným krokom v domácej rutine by mali byť krémy, a Nádašiová zdôrazňuje, že niektorá pokožka potrebuje viac hydratovať a niektorá viac premasťovať.
Dehydrovanej koži totiž čisté oleje alebo vazelína nebudú stačiť, a naopak niektoré chodidlá potrebujú hydratáciu predovšetkým uzamknúť a tieto hutné produtky im padnú vhod. Ak nevieš, po čom siahnuť, zvoľ radšej multifunkčný krém.
V prípade, že si nechty lakuješ, ako nevyhnutné považuje Nádašiová použiť podkladový lak a nechty si aj odlakovať, ideálne aspoň raz za mesiac. V prípade, že spozoruješ zmenu vo farbe nechtov, je potrebné zájsť na odborné ošetrenie.