Minulý týždeň v piatok (11. júla) možno nazvať aj sviatkom všetkých "beliebers", ako si hovoria fanúšikovia Justina Biebera. Po štyroch rokoch ich spevák prekvapil siedmym štúdiovým albumom s názvom SWAG.
Urobil to viac-menej v tichosti, čo v medziach jeho slávy znamená, že teaser zverejnil na obrovských bilbordoch len pár hodín pred tým, než album pristál na streamovacích platformách.
Vizuál tvorili fotografie celej "Bieber family". Oblečení do bieleho tielka a džínsov pred stodolou vyzerali ako reklama na Ameriku. Syn Jack Blues na rukách bol už len čerešničkou na torte.
Či už to bol marketingový ťah, prostá láska k najbližším, alebo oboje, je to jedno. Fotografie boli do pár minút na všetkých weboch, ovládli tiktok aj instagram.
Bieber zažil najlepší "streaming day" kariéry, na platforme Spotify zaznamenal SWAG v prvý deň až 74,3 milióna vypočutí globálne. Pozíciu jednotky si drží aj na Apple Music.
Kým u verejnosti zabodoval, kritici tvrdia, že album robí väčší hrmot, ako si skutočne zaslúži. Od comebacku hviezdy, ktorá si v posledných rokoch prešla mnohým, jednoducho čakali viac.
Prirovnávajú ho k Britney
SWAG prichádza v čase obrovských otrasov v Bieberovom živote. Od éry albumu Justice, ktorý vyšiel v roku 2021, čelil spevák zdravotným problémom. V septembri 2022 po vystúpení v Brazílii prerušil turné, pretože mu diagnostikovali Ramsay-Huntov syndróm, v ktorého dôsledku mu ochrnula časť tváre.
"Hneď ako som zišiel z pódia, ovládlo ma vyčerpanie a uvedomil som si, že sa musím sústrediť na svoje zdravie. Dávam si pauzu od vystupovania. Budem v poriadku, ale musím oddychovať," napísal na svoje sociálne siete.
Bieber bol vždy voči svojim fanúšikom veľmi úprimný a po oznámení pauzy uverejnil aj video, kde ukázal prakticky nehybnú polovicu tváre.
Neskôr často zdieľal kryptické správy, ktoré ľuďom dovolili špekulovať o jeho živote. Písal, že sa nenávidí v momentoch, keď sa snaží zapáčiť ľuďom a priznal aj problémy so zvládaním hnevu. V iných správach písal, že sa cíti nehodný, nedocenený, aj že sa v živote "topí a necíti sa bezpečne".
Posledné roky jeho život sprevádzajú konšpirácie. Niektorí tvrdili, že paralýzu tváre nespôsobil syndróm, ale vakcíny proti covidu. Keď schudol a popri manželke Hailey Bieberovej sa objavoval zarastený, bledý, oblečený vo voľných outfitoch, tvrdili, že má problémy s drogami.
V istom momente svojho života začal verejne vyznávať vieru v Boha a vstúpil do kresťanského spoločenstva Churchome. Ide o prestížny hollywoodsky cirkevný spolok, ktorý vedie pastor Judah Smith. Kázne navštevujú iné hollywoodske celebrity ako Ciara či Kardashianky. Napriek tomu, že spolok nevykazoval známky kultu, Bieberovi kritici boli presvedčení, že je v sekte.
Tieto teórie mohli byť pritiahnuté za vlasy, no pri pohľade na Bieberov život nebolo ťažké myslieť si, že ho spevák nemá pod kontrolou. Pätnásť rokov, prakticky od začiatku kariéry, ho manažoval Scooter Braun. Práve pod jeho rukami vyrástol na svetovú popovú ikonu.
The Hollywood Reporter (ďalej len THR) prostredníctvom insiderov z Bieberovho tímu však píše, že Braun speváka chránil možno až príliš. Spomínajú napríklad mazanie tweetov, ktoré mu mohli uškodiť, čím mu veľakrát zabránili, aby sa učil z vlastných chýb. Aj to mohlo viesť k problematickému správaniu a vandalizmu v roku 2014 a neskôr k otázkam, čo sa s Justinom deje.
Necitlivosť médií sa prejavila agresívnym prenasledovaním paparazzami aj komentármi, ktoré tvrdili, že Bieber je časovaná bomba. Je vraj len otázkou času, keď sa to u neho zvrtne podobne ako u Britney Spearsovej, ktorá si v roku 2007 počas najväčšej krízy svojho bytia oholila hlavu.
Finančné problémy vyriešil trikom
Vízie kritikov, ktorí predpovedali pád hviezdy, sa nakoniec nenaplnili. Možno za to môže aj záchranné koleso v podobe manželstva s podnikateľkou a influencerkou Hailey Bieberovou.
Ku konšpiráciám a tlaku médií či fanúšikov sa však pridali finančné problémy. Po prerušení turné dlhoval promotérovi približne sedemnásť miliónov eur. Podľa informácií THR ich za Biebera zaplatil práve Braun. Na konci roka 2023 sa však ich cesty rozišli a všetko, čo manažérovi dlhoval, splatil vďaka odvážnemu kroku.
Bieber predal práva na podiely celého vydavateľského katalógu a všetkých hudobných nahrávok, ktoré vytvoril do decembra roku 2021 (viac ako 290 titulov) spoločnosti Hipgnosis za 200 miliónov dolárov. Firma vlastní napríklad aj hudobný katalóg Justina Timberlaka, ktorý je síce širší ako Bieberov, no zaplatili zaň o polovicu menej.
Takýto krok je podľa komentátorov bežný u starších hudobných hviezd, mladí umelci práva na svoju hudbu väčšinou skupujú. Príkladom je Taylor Swift.
V očiach verejnosti to bol možno čudný krok, nie však nelogický. Zarábať každý rok milióny dolárov z tantiém a mať niekoľkonásobne väčšiu sumu k dispozícii nárazovo nie je podľa Mercka Mercuriadisa z Hipgnosis ten istý druh umeleckej slobody.
"S peniazmi na účte máte čas plánovať a nestarať sa o nič iné. Nemusíte nevyhnutne odísť na turné alebo rýchlo nahrať ďalší album, ak to nie je to, čo nechcete robiť v horizonte najbližších rokov," hovorí pre THR.
Justin Bieber v čase predaja riešil svoj zdravotný stav a jeho manželka čakala dieťa. Hudobný katalóg tak vymenil nielen za slobodu, ale najmä za čas, ktorý mohol investovať do rodiny a tvorby.
Prvé ovocie prišlo vo forme albumu SWAG. Aj keď nie všetci sú spokojní.
Slabé texty vyvážila nostalgia
Albumom SWAG sa zaradil medzi ďalších umelcov, ktorí sa v istom momente kariéry uchýlili k experimentu. Rihanna vydala album Anti, Lady Gaga mala Joanne, Miley Cyrus naposledy prekvapila albumom Something beautiful, ktorý je úplne iný ako predchádzajúca popová nahrávka Endless Summer Vacation.
Vždy, keď to umelec urobí, jedna časť fanúšikov sa poteší, druhá časť je zmätená či zdesená. Čiastočne to je aj Bieberov prípad.
Na albume nenájdeme hitovice typu Peaches alebo Sorry z minulých albumov. Dvadsaťjeden trackov prepája zvuk r&b osemdesiatych rokov, miešaný s hlasným gitarovým zvukom a výraznými bicími.
Recenzie zahraničných webov sa zhodujú v tom, že ide o ambiciózny projekt, no nie je to dlho očakávaný comeback. The Guardian napríklad oceňuje intímnu stránku albumu, no Bieberovi vyčíta slabé texty.
V piesni Go baby, ktorú venuje svojej manželke, zaznejú verše That´s my baby, she´s iconic, iphone case, lip gloss on it . Odkazuje nimi na beauty impérium Rhode, ktoré vybudovala, a na vlajkový produkt lesk na pery na kryte smartfónu.
Táto lacná rýmovačka možno rozdráždila uši hudobných kritikov, no na fanúšikov zafungovala. Na tiktoku sa okamžite stala virálnym zvukom, ľudia ju zdieľajú s fotkami Hailey Bieberovej, prípadne zverejňujú svoje reakcie. A robia to tak pri celom albume, pretože nostalgia je mocná čarodejnica.
Loading
@alexandracolleen
Keď v roku 2010 vyšiel jeho debutový album My World 2.0, jeho fanúšikovia a fanúšičky mali okolo jedenásť rokov. Mnohí s ním ostali celých pätnásť rokov, čakali na jeho comeback a tak trochu sa o neho aj báli.
O to ťažšie sa im počúvajú časti albumu zvané therapy sessions, čo sú krátke rozhovory medzi Justin Bieberom a internetovou postavou Druskim.
Dosť cringe pôsobí najmä Druskiho veta: "Tvoja pokožka je biela, ale tvoja duša je čierna, prisahám", ale aj Justinove slová, ktorými reaguje na strach spoločnosti o jeho duševné zdravie. The Telegraph album aj preto nazval "volaním o pomoc". Denník rešpektuje, že ide o najosobnejší album, no zároveň hovorí, že je rovnako chaotický ako Bieber sám.
Viacerými médiami prebehli domnienky, že spevák okrem tohto albumu chystá ešte väčší projekt, ktorý by mal vyjsť na konci tohto roka. Nikto z jeho tímu však informáciu nepotvrdil.
Aj keby bol SWAG len prestupnou stanicou, jednoznačne nám ukazuje, že Justin Bieber sa zmenil alebo sa aspoň veľmi zmeniť chce. A po pätnástich rokoch života v istej umeleckej šablóne si to konečne môže dovoliť.