Ako sa rozísť bez toho, aby si si to neskôr vyčítal

Neprežívaj to obdobie osamote.

Ako sa správne rozísť?Ako sa správne rozísť? (Zdroj: ChatGPT/Closer)

Rozchody bolia. Ušetríme ťa klišé, pretože je to jednoducho fakt a žiadne formulky to nezľahčia. Ako to však urobiť ? K tomu ti pár slov povedať vieme.

Nenájdeš tu žiadne rady o ghostovaní, rozchodových smskách ani iný pokútnych spôsoboch, ako docieliť rozchod bez nejakej tvrdej práce. Skratky možno fungujú, ale tentokrát sme hľadali spôsob, ako sa rozísť najlepšie, ako to dokážeš.

[Zaujímajú ťa články o vzťahoch? Prihlás sa na týždenný newsletter Come closer o vzťahoch, sexe a sexualite.]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naozaj sa chceš rozísť?

Nechceme spochybňovať tvoje rozhodnutie. V posledných týždňoch však pribúdajú správy o následkoch "poradenstva" s ChatGTP. Podľa VICE ľudia, ktorí sa o svojich vzťahoch radia s týmto chatbotom, tento fakt ani neskrývajú.

"Priateľka často pri hádkach vytiahne argumenty, ktoré jej dal ChatGTP," hovorí jeden z respondentov v článku. Článok vo Wired zas ukazuje, že ľudia nechávajú ChatGTP preverovať ich náročné správy, pokiaľ ide o konflikty, rozchody alebo jednoducho ťažké témy medzi priateľmi.

Pribúdajú aj správy o tom, že ľudia sú schopní sa rozísť, keď im to AI poradí. Chatbotmi si mladí ľudia dokonca nechávajú napísať ospravedlnenia aj rozchodové smsky, vyplynulo z nedávneho amerického prieskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Je jasné, že využiť technológie na zvládanie ťažkých chvíľ vo vzťahu veci značne uľahčuje. Problém s chatbotom je, že príliš často používateľom prikyvuje.

Schvaľuje bludy, chváli ťa za tvoj pohľad na vec a dokonca môže podnecovať aj zbytočný rozchod. Umelá inteligencia jednoducho nemá ten kontext či emocionálnu inteligenciu, ktorú potrebuješ, ak sa chceš porozprávať o potenciálnom ukončení vzťahu.

Súvisiaci článok Môže mať človek v stabilnom vzťahu crush na niekoho iného? (anketa) Čítajte 

Preto je vhodné na začiatok zvážiť, či chceš vzťah ukončiť. Rôzni psychoterapeuti k tejto otázke pristupujú rôzne. Napríklad Meaghan O'Neal pre The Cut povedala, že "ak existuje svet, v ktorom buď nechceš, aby daná osoba bola tou, ktorá naplní tvoje potreby, alebo v ktorom ich ani nedokáže naplniť", tak je možné dospieť k záveru, že rozchod je nevyhnutný.

SkryťVypnúť reklamu

Je však dôležité dodať, že rozchod nie je zdravou reakciou na prvý alebo akýkoľvek problém vo vzťahu. "Rozchod by nikdy nemal prísť z ničoho nič. Predtým, ako sa definitívne rozhodnete ukončiť vzťah, mali by ste sa podeliť o svoje obavy alebo nespokojnosť a pokúsiť sa ich vyriešiť ako tím," radí vzťahová koučka Samantha Burns.

Slovenská organizácia Intymyta, ktorá sa venuje téme zdravých vzťahov a vzdelávaniu v oblasti vzťahovej a sexuálnej výchovy, radí proces premýšľania o rozchode spísať na papier. Je to možno retro, ale pomôže ti to utriediť si myšlienky.

Chcem sa rozísť. Ako to mám povedať citlivo?

Napriek digitálnej dobe len ťažko nájdeš vzťahového odborníka, ktorý ti povie, že sa stačí rozísť cez správu na whatsappe alebo nebodaj hlasovkou na instagrame. Najmä ak ste boli spolu dlhšie obdobie, poznáte si svoje partie či príbuzných, alebo ste spolu žili, je fér tento rozhovor absolvovať naživo.

SkryťVypnúť reklamu

Využitie správy je prijateľné v prípade, že ste boli na jednom či dvoch rande a jednoducho sa ďalej nechceš stretávať. Je to určite rešpektujúcejšie než prehupnúť do situationship-u a druhú stranu bolestivo ťahať za nos.

Súvisiaci článok Dostatok sexu a intimity, ale žiadna istota. Niektorí ľudia uprednostňujú situationship Čítajte 

Pokiaľ ide o samotné ako, tam už podľa psychologičky ChatGTP až tak veľmi nezlyháva a radí celkom obstojne. Rozísť by sme sa mali stručne, priamo a citlivo, radí chatbot.

Bude lepšie, ak sa pozrieme okrem rád od chatbotu aj na slová vzťahových expertov, ktorí sa zdravým rozchodom venujú profesionálne.

"Pomôcť môže napísať si to vopred – vybrať správne slová, zoradiť myšlienky. Môžete si to natrénovať pred zrkadlom alebo pred niekým, komu dôverujete," radí vo svojom článku Intymyta.

Keď máš pripravené, čo chceš povedať, vyber si tichšie, súkromné miesto, kde sa viete do hĺbky porozprávať. Výnimkou sú násilné a nebezpečné vzťahy, kde bude pre teba najlepšie byť práve na verejnosti. Ak potrebuješ poradiť, obráť sa na linky pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Pri rozchode je dobré byť úprimný a nezavádzať o dôvodoch, ale je vhodné nespomínať len to zlé, ale aj pekné chvíle, ktoré ste spolu zažili. Dovoľ druhej strane aj reagovať a skutočne počúvaj, čo hovorí.

Ak spolu bývate, čaká vás ešte logistika rozchodu. Je lepšie riešiť tieto otázky až po prvotnej vlne emócií a nie hneď v deň rozchodu. Ak je to možné, dohodnite si prechodné obdobie, počas ktorého si veci rozdelíte, nájdete si nový podnájom alebo bývanie a uzavriete vzťah prakticky aj emocionálne.

Nezabudni však, že rešpekt či slušnosť neznamenajú, že máš tolerovať násilie alebo nátlak. Máš právo sa rozísť, a nikto ťa nesmie vyhrážkami alebo emocionálnym vydieraním nútiť zostať vo vzťahu.

Prihlás sa na náš newsletter o vzťahoch, sexe a sexualite.Prihlás sa na náš newsletter o vzťahoch, sexe a sexualite.

Rozišli sme sa. Čo teraz?

Psychoterapeutka Esther Perel radí mať rozchodové rituály. Podľa jej slov sa začiatky vzťahu a rôzne míľniky vždy doprevádzajú rituálmi, no koniec vzťahu si ich zaslúži tiež.

SkryťVypnúť reklamu

Napísanie listu na rozlúčku (nemusíš ho ani odoslať, dôležitý je proces písania), odovzdanie si vecí alebo posledná návšteva vašich obľúbených miest (spolu či oddelene), sú podľa expertky skvelé metódy na spracovanie konca vzťahu.

"Moja priateľka Rose si spravila rozchodovú párty," opisuje vo videu. "Pozvala si všetkých blízkych priateľov a povedala im naraz, čo sa stalo. Požiadala ich tým o pomoc," vraví Perel.

Večierok viedol k zdieľaniu rôznych skúseností z lásky aj zo zlomených sŕdc, vďaka čomu sa Rose cítila milovaná a videná. Vďaka tomu mohla premeniť zážitok, ktorý býva totálne osamelý, na spoločenskú udalosť, pri ktorej sa utužili priateľstvá.

Ak sa aj necítiš na večierok, je vhodné spojiť sa s ľuďmi, ktorým dôveruješ a porozprávať sa s nimi o rozchode. Neprežívaj toto obdobie osamote.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nevieš, na koho sa obrátiť, vyber si niekoho napríklad z tohto prehľadného zoznamu psychoterapeutov a psychoterapeutiek na Slovensku. Mnohí poskytujú aj online poradenstvo.

Načítavam video...

Český Inštitút Moderní lásky vo svojom webinári o rozchode hovorí, že je vhodné po rozchode vyhnúť sa úniku do niečoho iného. Môže to byť nový vzťah, workoholizmus, alkohol či drogy či zahltenie svojho kalendára aktivitami, len aby neostal čas precítiť svoje emócie.

Miesto toho sa sústreď na kvalitné a úprimné rozhovory s blízkymi, a svoje emócie môžeš prežiť a pochopiť lepšie aj vďaka kreatívnym aktivitám ako je písanie či kreslenie. Pomôže aj udržiavanie zdravého životného štýlu.

Netlač na seba, spracovanie rozchodu si vyžaduje čas. Podľa štúdie z tohto roka môže trvať roky, kým sa prenesieš cez bývalú alebo bývalého. Ovplyvňujú to rôzne osobnostné črty, ale aj to, či ostávate po rozchode v kontakte. To, že emocionálne puto trvá, neznamená, že rozchod bola chyba. Dokonca je možné vstúpiť do nového vzťahu a stále nebyť úplne odpútaný od predošlého, zistili v štúdii.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa po rozchode správať na sociálnych sieťach?

"Veľmi odporúčam bývalého partnera alebo partnerku zablokovať alebo zrušiť priateľstvo na sociálnych sieťach," hovorí terapeutka O'Neal. Je pravdepodobné, že budeš chcieť vedieť, čo ex robí a s kým sa stretáva, ale expertka radí zvážiť si, či ti to prospieva a či ti to pomáha posunúť sa vpred.

Zváž, či si neubližuješ prezeraním profilu tvojho ex a tiež, či to so sledovaním nepreháňaš a nestáva sa z teba stalker. "Odolajte obsesívnemu prezeraniu profilu vášho bývalého partnera," povedal pre Mashable terapeut Todd Baratz.

"Nekontrolujte profily ich priateľov a určite sa nestaňte detektívom, aby ste zistili, s kým by mohli chodiť. To predlžuje proces hojenia a udržiava vás v emocionálnej pasci."

SkryťVypnúť reklamu

Nezabúdaj, že sociálne siete sú výkladná skriňa a ťažko z nich odčítaš vnútorné prežívanie človeka. To, že sa usmievajú, alebo sa zdanlivo majú dobre, neznamená, že ich rozchod netrápi. Ak v tebe napriek tomu príspevky od ex vyvolávajú negatívne pocity, je načase prestať ich sledovať. Využi funkciu "Mute", ktorú si druhá strana ani nevšimne, a dopraj si digitálny detox.

Dôležité je tiež dodať, že nie je vhodné po rozchode rozoberať detaily vzťahu online, pridávať len tzv. thirst traps alebo schválne postovať len tajuplné správy so skrytými odkazmi.

Vďaka funkciám väčšiny sociálnych sietí ani nevieš, či ťa bývalý alebo bývalá naozaj stále sleduje, a navyše tým do rozchodu ťaháš aj blízkych, ktorí s tým nič nemali.

O pomoc ich radšej požiadaj priamo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu