Influenceri ako Azra Sokira, Attila Végh a ďalší MMA fighteri či iní slovenskí športovci stále viac na svojich sociálnych sieťach spomínajú intravenózne vitamínové terapie.
Zvyčajne sa natočia v pohodlných masážnych kreslách a povedia ti o tom, ako zmes vitamínov, minerálov a fyziologického roztoku pomáha podať lepší výkon alebo sa zotaviť po ťažkom období.
IV terapia nie je novinkou. V medicíne sa využíva už desiatky rokov napríklad na hydratáciu alebo na dodanie živín v prípade, že pacient nemôže jesť alebo piť. Stále častejšie sa však využíva vo wellness sfére. Síce stále pod lekárskym dohľadom, no miesto riešenia deficitov či ochorení sa zameriava viac na výzor, pohodu či zotavenie po prepitej noci.

Skôr ako infúzie by výživová špecialistka Nikoleta Harshman peniaze investovala do životného štýlu. Napríklad pri koktejloch s antiagingovým účinkom spomína dôležitosť kvalitného spánku, terapiu s cieľom regulovať nervový systém a nebyť neustále v móde "útok alebo únik", kvalitnú stravu a pravidelný pohyb.
"Toto je antiaging, a nie intravenózne podávané látky," hovorí.
Kliniky, ktoré tieto ošetrenia ponúkajú, však tvrdia niečo iné. Hoci infúzie neoznačujú za nevyhnutné, vnímajú ich ako prospešné a dokonca ich považujú za budúcnosť medicíny. V reklamách často hovoria o prevencii chorôb či podpory vlastných obranných a opravných mechanizmov v tele.
Ako funguje vitamínová infúzna terapia
Podľa CBS News trend začal niekedy v roku 2012, keď anesteziológ z Las Vegas predstavil Hangover Heaven, mobilnú intravenóznu jednotku, ktorá sľubovala doručenie intravenózneho lieku na opicu priamo domov.
Mnohé kliniky pomáhajú s opicou dodnes, často zmesou vitamínu C, draslíka, sodíka a horčíka. Pribudli však zmesy na krásu, proti starnutiu, na detoxikáciu či na podporu chudnutia. Na Slovensku dnes nájdeš desiatky miest, kde ti ponúknu vitamínovú bombu rovno do žily.

Zvyčajne ti infúziu podajú na klinike, hoci viaceré firmy ponúkajú aj službu návštevy u teba doma. Ošetrenie trvá 30 až 90 minút a podľa programu stojí 40 až 220 eur.
"Najpopulárnejšia infúzia u nás je Ultimate Booster," hovorí pre Closer Monika Provodovská, spolumajiteľka nitrianskeho IV Pointu. Ide o zmes vitamínov A, C, K1 a B-komplexu spolu s minerálmi ako horčík, zinok, železo a ďalšie.
IV Point momentálne nerobí krvné testy, hoci ich chystajú. Na niektorých klinikách túto službu už ponúkajú, vďaka tomu vedia lepšie zistiť, aký máš prípadný deficit a zamerať infúziu práve na to.
V nitrianskej klinike sa momentálne riadia záujmom klientov: športovci po náročnom výkone prichádzajú doplniť horčík, ženy, ktoré túžia po hustejších a zdravších vlasoch, si dávajú pichnúť biotín.
Nie je zriedkavé, že ľudia prichádzajú na zmes s názvom Brain hacker, ktorá má pomáhať primárne so sústredením, a veľký boom momentálne zažíva zložka NAD+.
"V podstate je to kofaktor, ktorý je telu prirodzený, ale všetci ho máme nedostatok. Zaujímajú sa oň ľudia, ktorým ide o dlhovekosť; žijú zdravo, športujú, a chcú si pomôcť aj zvnútra, táto zložka totiž pomáha s opravou buniek," vraví Provodovská.
Zatiaľ majú pozitívne ohlasy a nestretli sa s nežiaducimi účinkami, ale fungujú pomerne krátko.
Closer sa snažil spojiť aj so sieťou Recovery Clinic, no nepodarilo sa nám získať odpovede na otázky.

Veľmi drahá minerálka do žily
Vedecké štúdie zatiaľ nie sú jednoznačné, aj keď niektoré sľubujú priaznivé účinky. Pri glutatióne štúdia z roku 2018 naznačuje, že je výbornou pomôckou po prekonaní infarktu, pretože pomáha srdcovým bunkám prežiť, a to práve pri podaní infúziou.
Intravenózne céčko zas môže pomôcť pri boji s únavou, doplnenie minerálov je vhodné po športovom výkone. No a snaha zvýšiť NAD je podľa výskumu sľubná a relatívne bezpečná, ale klinické dôkazy sú zatiaľ slabé a predbežné.
Výživová špecialistka Harshman sa zháčila najmä nad sľubmi, ktoré kliniky dávajú v prípade zmesí určených na spomalenie starnutia či na krásu. Argumentuje, že vedecké dôkazy zatiaľ nie sú dostatočné alebo jednoznačné.
Na druhej strane, v prípade anémie, chýbajúceho vitamínu B12 u vegánov alebo iných nedostatkov živín lekár môže odporučiť aj intravenózne podanie týchto látok. To sú podania, pri ktorých máme podľa Harshman dostatok vedeckých dôkazov o ich účinku.
Rovnako existuje dostatok dôkazov aj o doplnení hydratácie a elektrolitov po náročnom športovom výkone. Expertka na výživu však vraví, že ak nemáme tráviace ťažkosti a dokážeme prijať a udržať tekutiny aj stravu, úplne nám budú stačiť klasicky podávané doplnky a oddych, nepotrebujeme ísť na infúziu.
Pri populárnej infúzii proti opici ti napríklad môže byť lepšie, lebo doplníš minerály a vodu, ale k detoxikácii rýchlejšie nedochádza. Pečeň pracuje rovnakým tempom bez ohľadu na IV terapiu, hovorí Harshman.
"Je to len veľmi drahá minerálka do žily," hovorí s úsmevom.
Látky aplikované infúziou však obchádzajú tráviaci systém, čo si IV kliniky pochvaľujú najviac. Ako výhodu to označuje aj samotná Harshman.
"Je pravda, že biologická dostupnosť tých látok je týmto podaním lepšia. Ale ak nemáme poruchu vstrebávania ani iné závažné gastrointestinálne ťažkosti a bez problémov prijímame tekutiny a jedlo, tak vieme využiť bez problémov aj perorálne doplnky výživy, ktoré sú aj výrazne lacnejšie. IV terapie by som odporučila, ak nám naozaj niečo klinicky chýba, a určí nám to odborník na základe krvného obrazu."
Dodáva, že do takejto veľkej investície by sme mali ísť na základe odporúčania odborníka a nie influencerov na sociálnych sieťach. Treba si tiež zvážiť, či nepotrebuješ dlhodobú suplementáciu, ktorá môže byť v prípade aplikácie do žily cenovo neudržateľná.

Viac nie je vždy viac
"Doplnky sú vynikajúci spôsob, ako doplniť a obohatiť našu stravu," vraví Harshman a varuje pred zbytočným a nadmerným dopĺňaním živín.
Nielenže to môže zaťažiť obličky, ale pri niektorých látkach ako sú vitamíny rozpustné v tuku (A, D, E a K) či rôzne polyfenoly (napríklad resveratrol vychvaľovaný pre svoje antioxidačné až antiaging účinky) môže nadbytočne zaťažovať aj pečeň.
Je pravda, že vo vode rozpustné vitamín ako je Céčko pri nadmernom množstve vymočíme, napriek tomu jeho extrémnu suplementáciu výživová odborníčka neodporúča. "Veľmi záleží na množstvách a frekvencii podávania infúzií."
Je dôležité myslieť na to, že pri nadmernom dopĺňaní niektorých živín môže dôjsť k vzniku neurologických problémov, k preťaženiu obličiek či dokonca môže prispieť k tvorbe obličkových kameňov, varuje Harshman. V prípade infúzií je rizík ešte viac.
V roku 2019 bola Kendall Jenner podľa Vogue hospitalizovaná kvôli zlej reakcii na intravenóznu infúziu vitamínov s názvom Myersov koktail. Štandardný Myersov koktail – pomenovaný po doktorovi Johnovi Myersovi z Baltimore v Marylande, ktorý tento koktail prvýkrát zostavil v 60-tych rokoch – zvyčajne obsahuje vitamíny B a C, vápnik, horčík, zinok, glutatión a fyziologický roztok.
Loading
@poosh
V roku 2021 bola podľa NBCnews 24-ročná žena prijatá do nemocnice s agresívnou infekciou spôsobenou baktériou, ktorá je často spojená s nesprávne sterilizovaným vybavením. Tiež podstúpila intravenóznu vitamínovú terapiu.
Je preto dôležité dbať na výber kvalitnej kliniky, kde pracuje kvalifikovaný medicínsky personál. Aj keď sa vyhneš rizikám zo samotného podania, stále záleží aj na samotnom množstve, ktoré mnohé kliniky na svojich webstránkach nešpecifikujú.
Podľa slov expertky na výživu infúzia vo väčšine prípadov nie je nevyhnutná, odporučila by ju ľuďom so symptomatickým nedostatkom živín, ktoré sú indikované lekárom na základe diagnostiky či krvného obrazu, alebo na akútnu pomoc napríklad na uvoľnenie bolestí, nie pre bežné pravidelné užívanie.
Pri každodennom živote odporúča investovať peniaze prioritne do potravín, a potom do ústne podávaných doplnkov s dobrou biologickou využiteľnosťou, pretože to zvyčajne stačí.