Berlínsky kybernetický bordel ti splní želania bez okolkov. Ako to ovplyvní ľudské sexuálne vzťahy?

Experti majú obavy a ja tiež.

V ponuke sú ľudské aj fantastické bábiky.V ponuke sú ľudské aj fantastické bábiky. (Zdroj: koláž Closer/Cybrothel, HejTy)

Nie som si istá, k čomu to prirovnať. Zaváňa to epizódou Black Mirror, konceptom seriálu Westworld a aj pocitom reálnosti, ktorý môžeš vo vzťahu so strojom zažiť, ako to poznáme z filmu Her.

Akurát teraz nehovorím o romantickom dlhodobom vzťahu, ale o sexuálnej práci, ktorú vykonávajú humanoidné bábiky. A o tom, čo to znamená pre skutočných ľudí, s ktorými sa klientela cyber sexworkers stretáva v offline svete.

Po dovolenkovej a sviatočnej pauze som späť a spolu so mnou aj tento pravidelný newsletter o sexe, vzťahoch a sexuálnom zdraví. Práve čítaš 54. vydanie Come Closer, ktorý vychádza každý štvrtok a informácie v ňom vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak to znie ako niečo, čo chceš čítať pravidelne, prihlás sa na odber. Budem ti Come Closer posielať rovno do inboxu.

Berlínsky dom rozkoše ponúka možnosť kyber-sexu

Boom kybernetických sexworkeriek začal už okolo roku 2017, ale po vlne rôznych úprav zákonov aj premenlivého záujmu v Európe prežili len dva: Naughty Harbour v Prahe a Cybrothel v Berlíne.

Berlínsky podnik vyniká tým, že si môžeš vybrať tzv. basic balíček, kde máš jednoducho sexuálnu hračku, a prémiovú službu. V rámci tej ponúka možnosť úplne sa ponoriť do zážitku pomocou umelej inteligencie a rozšírenej reality (VR).

"Sexuálna bábika je takmer živá. Keď vojdete, prehovorí k vám," povedal Fussenegger pre The Berliner. Bábiku dokonca z kontrolnej miestnosti dabujú profesionálne herečky a herci.

SkryťVypnúť reklamu

Založili ho filmár Philipp Fussenegger, spisovateľ Alexis Smiley Smith a umelec Sujmo Akcali v roku 2020, spočiatku šlo o umelecký projekt, no rýchlo sa pretavil do funkčného biznisu.

Mohla by som tu hovoriť o budúcnosti: o tech bros, ktorí snívajú o redefinícii intimity, o prepojení robotických bábik s takmer ľudskou persónou, aby bol zážitok ešte intenzívnejší, a o morálnych otázkach, ktoré s takýmto druhom podnikania vznikajú.

Ale správy posledných týždňov o Cybrotheli ma nútia hovoriť o tej najtemnejšej stránke tohto biznisu: toho, čo všetko môžu teoreticky klienti tým bábikám urobiť.

Spisovateľka a novinárka Laura Bates zažila Cybrothel na vlastnej koži, keď ho navštívila kvôli svojej novej knihe The New Age of Sexism: How the AI Revolution is Reinventing Misogyny.

SkryťVypnúť reklamu

A v rozhovore pre podcast Should I Delete That? Laura vysvetlila, že si vyžiadala niečo na mieru – aby jej robotická bábika mala roztrhané a rozstrihané oblečenie – len aby zistili, či podnik žiadosť prijme. Bez akýchkoľvek ďalších otázok povedali áno.

Otázkou znie, či by mohli klienti bábikám robiť aktivity, za ktoré by v skutočnom svete nečelili len spoločenskému posudzovaniu, ale často aj trestnému stíhaniu. Zakladateľ Cybrothelu totiž opakovane v rozhovoroch hovorí, že ak si v miestnosti s bábikou, je to zóna bez posudzovania, ale neodpovedá priamo na otázky, či to znamená aj neposudzovanie násilných či morbídnych predstáv.

Bábiky by také správanie zrejme tolerovali. Nielenže sú naprogamované tak, aby vyhoveli klientom, ale ak sa spoliehajú na umelú inteligenciu, ktorá sa učí z príkladov z nášho sveta, podľa mnohých reportov tak navnímajú predovšetkým rodové stereotypy.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tie, s ktorými bojujeme, a ktoré môžu v offline svete predstavovať hoci aj prekážku vo vzťahu.

Myslia si to aj poprední experti, napríklad Kerry McInerney, ktorá na cambridgskej univerzite skúma umelú inteligenciu z pohľadu rodu.

"Je nevyhnutné, aby sme pochopili, aké druhy dátových súborov sa používajú na trénovanie sexuálnych chatbotov, inak riskujeme replikáciu predstáv o sexe, ktoré znevažujú ženské potešenie a ignorujú sex, ktorý existuje mimo heterosexuálneho pohlavného styku," vysvetlila pre BBC.

Zážitky z kybernetického bordelu by totiž mohli predstavovať pre vzťahy v reálnom svete skutočné riziko. "Na troche fantázie nie je nič zlé a mnohých ľudí vzrušujú myšlienky, na základe ktorých vôbec nemajú v úmysle konať; pornografia s umelou inteligenciou by sa dala vnímať takto," dodala k tejto téme pre BBC Tamara Hoyton, vedúca konzultantka v poradenskom centre Relate.

SkryťVypnúť reklamu

Varuje však pred tým, že sa tieto skúsenosti môžu premeniť napríklad na predpoklad súhlasu a vyvolať v používateľoch pocit nároku. Skúsenosť s neustále podriadeným objektom poháňaným AI môže naštrbiť to, ako pristupujeme k offline intímnym skúsenostiam.

To sa už deje v prípade chatbotových frajeriek – spisovateľka Bates v podcaste hovorila práve o tom, že pri virtuálnych priateľkách dochádza k manipulácii, znevažovaniu, urážkam a dokonca aj k vytváraniu scenárov, v ktorých dochádza k fyzickému násiliu a znásilneniu.

Čo sa stane, ak tento obsah nestíhame regulovať a mladých ľudí nezvládame dostatočne vzdelávať o intimite či empatii? Alebo sa ako ľudstvo zhodneme, že násilie na robotoch "neplatí"? Odpoveď budem musieť hľadať za hranicami toho, čo sa zmestí do newslettru.

SkryťVypnúť reklamu

Správy o vzťahoch, sexe a súvisiacich témach

Máj je medzinárodným mesiacom masturbácie.

Mám ti vôbec povedať viac? Vieš, čo treba robiť.

Ak predsa len hľadáš inšpiráciu na nové techniky alebo nový spôsob premýšľania o dotykoch, prečítaj si tento môj článok. S tantrickou masérkou som v ňom rozobrala, ako mať ešte lepší sex.

Súvisiaci článok Cieľom ani nemusí byť orgazmus. Tipy tantrickej masérky, ako mať lepší sex Čítajte 

Máj je tiež mesiacom dúhovej stužky.

Táto milá kampaň beží už piaty rok pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii (IDAHOBIT), ktorý bol 17. mája. Práve v tento deň v roku 1990 vyradila Svetová zdravotnícka organizácia homosexualitu z medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Prečítaj si viac o tomto dni aj o dúhovej vlajke v článku môjho kolegu zo SME Michala Dudoňa.

Súvisiaci článok Symbol, ktorým označovali gejov v koncentračných táboroch, vymenili za dúhovú vlajku Čítajte 

Koniec bolestiam pri zavedení vnútromaternicového telieska!

SkryťVypnúť reklamu

Americká komora pôrodníkov a gynekológov schválila nové smernice, ktoré okrem iného určujú nový postup pri aplikácii vnútromaternicového telieska (intra-uterine device, známe ako IUD). Táto forma antikoncepcie je dlhodobá, ale spája sa s veľkými bolesťami, pretože zavádzanie telieska sa dlhodobo a celosvetovo štandardne vykonáva bez akejkoľvek anestézie.

Vychádzalo to z vyvrátených teórií o tom, že krčok maternice nemá nervové zakončenia, a teda by to nemala byť výrazná bolesť, ale tisíce a tisíce príbehov žien v médiách a na sociálnych sieťach už roky ukazujú krutú realitu. Pri zavádzaní ženy kričia, plačú aj odpadávajú od bolesti.

Osobne poznám len hŕstku gynekológov, ktorí pri tomto zákroku ponúkajú manažment bolesti, no v Spojených štátoch by to mal byť už nový štandard.

SkryťVypnúť reklamu

Konečne!

Nové smernice sa týkajú aj rôznych biopsií a ďalších gynekologických zásahov, ktoré sú bolestivé. Po novom sa majú ponúkať anestetické krémy, spreje či dokonca injekcie.

Social media post týždňa

Influencerky Natália Muchová a "Petush" Petra Dzvoníková hovorili na svojich sociálnych sieťach o vazektómii ako o jednej z možností manažovať si svoje reprodukčné zdravie. Komentáre pod videami a ich súkromné správy boli zaplavené nieže nesúhlasnými, ale nenávistnými komentármi predovšetkým od mužov.

Napriek tomu si myslím, že je dobré, že túto tému otvorili. Vazektómia je síce vo väčšine prípadov nezvratná, ale predstavuje podstatne menšie riziko pre telo ako skoro každá forma antikoncepcie, ktorú si môžu zvoliť ženy. Samozrejme, že nikto nemôže iného človeka donútiť k žiadnemu zákroku, veď je to napokon tvoje telo a tvoja voľba, ale je dobré vedieť o všetkých možnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Preto ako posty týždňa vyberám ich videá na túto tému.

Loading

@petush.nasklee

Loading

...

O vazektómii odborne a bez pátosu si môžeš prečítať v mojom rozhovore s doktorom Romanom Sokolom. Mala som možnosť hovoriť aj s mladým Matúšom, ktorý si vazektómiu zvolil už v 26-ke, lebo na rozdiel od komentárových hejterov viem, že sa o tejto téme rozprávať aj bez posudzovania. Hádam sa mi to podarilo.

Možno ti to ponúkne zaujímavý pohľad do mysle človeka, ktorý si zvážil pre a proti a vybral si niečo, čo našu spoločnosť stále poburuje.

Ak ťa téma vzťahov a sexuality zaujíma ,klikni sem a prihlás sa na odber Come Closer. Ozvem sa s novými správami už budúci týždeň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu