Sedem skvelých slovenských kníh, ktoré vyšli v posledných rokoch. O niektorých si možno ani nepočul

Slovenská literatúra má čo ponúknuť.

Tipy na knihy od slovenských autorov a autoriek.Tipy na knihy od slovenských autorov a autoriek. (Zdroj: Denisa Prokopčáková)

Slovenskej literatúre sa nedostáva toľko pozornosti, koľko si zaslúži. Ak ju aj ty zanedbávaš alebo len nevieš, čoho sa pri najbližšej návšteve kníhkupectva alebo knižnice chytiť, tento zoznam výborných kníh ti pomôže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sme si prácu aspoň trochu uľahčili, vyberali sme len spomedzi kníh vydaných v posledných piatich rokoch, ktoré patria medzi oceňované alebo najlepšie predávané diela. Nájdeš tu historickú romancu, romány pre mládež, literárny rozhovor aj hĺbavé príbehy o osudoch obyčajných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Pre viac žánrových tipov si prečítaj napríklad náš zoznam najlepších krimi kníh.

Súvisiaci článok Čo číta redakcia magazínu Closer: Tipy na reportáže, humor aj sci-fi knihy, ktoré milujeme Čítajte 

Obyčajný chlapec (Tomáš Krištof)

Autorom je mladý slovenský herec, pričom hlavná postava Samuel je obyčajný chlapec v obyčajnom meste. Práve ukončil prvý ročník na strednej škole a začínajú sa mu letné prázdniny, ktoré plánuje stráviť vo svojej izbe, kde má všetko, čo potrebuje: posteľ, okno, papiere a ceruzky.

Miluje záhady a tvorí komiksové príbehy o tajomstvách ľudí z jeho mesta. Ale má jedno veľké tajomstvo. A prežiť mu pomáha v podstate len fakt, že zo svojej izby vidí priamo do jeho izby.

Kniha sa dotýka kvír tematiky, ale citlivo a tak, ako to je mladým ľuďom snáď aj prirodzené. Nerobí z toho veľký boom, v jadre príbehu je láska, priateľstvo a hľadanie. Objavujú sa tu aj vážne témy sexuálneho násilia, nebezpečenstva online zoznamiek a strach z neprijatia inakosti, napriek tomu sa číta ľahko a je písaná dostupným jazykom. Slovenský trh by zrejme zniesol aj viac takýchto young adult príbehov od slovenských autorov.

SkryťVypnúť reklamu

Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj (Júlia Marcinová)

Táto kniha je ako návšteva u babky, ale nie tej zo sladkých spomienok, skôr tej, čo ti povie veci na rovinu a vie viac, než dá najavo.

Júlia Marcinová pozbierala autentické príbehy východniarok a poskladala z nich silnú mozaiku ženských osudov. Sledujeme tri ženské postavy v rôznych etapách života, ktoré balansujú medzi tým, čo sa patrí, a tým, čo naozaj cítia. Je to literárny záznam našich mám a starých mám, ktoré sa neľutovali, lebo nemali čas, a možno sa v nich tak trochu aj uvidíš.

Číta sa to rýchlo, ale očakávaj ťaživé ticho v hlave po dočítaní. Ak ťa baví regionálna poetika a zároveň hľadáš niečo, čo ide na dreň bez patetických omáčok, toto je ono.

Babička© (Ivana Gibová)

Nie, nie je to remake Boženy Němcovej. A úprimne, asi sa to ani nečíta ľahko, text je nevyspytateľný a miestami ťaživý. Kniha je pretkávaná iróniou, cynizmom a aj istou mierou zraniteľnosti. Príbeh je vrstvený, s množstvom popkultúrnych odkazov a odbočiek, niekto by možno povedal, že je to trochu punkové.

SkryťVypnúť reklamu

Gibová rozpráva príbeh mladej ženy, ktorá sa stará o svoju umierajúcu babičku. Je to čierna komédia o živote na hrane nervového zrútenia, o frustrácii z roly opatrovateľky, a o tom, ako sa vyrovnať s koncom niekoho blízkeho, keď ti nikto nevysvetlil, ako sa to vlastne robí.

Ak ťa baví literárna anarchia a chceš sa nechať unášať prúdom nečakaných asociácií, tak toto je kniha pre teba.

Ruzká klazika (Daniel Majling)

Autor si zobral veľké ruské vzory, rozložil ich na kúsky, premiešal s čiernym humorom a iróniou a servíruje to v podobe krátkych poviedok, ktoré ťa pobavia aj zneistia. Vzhľadom na formát aj štýl sa to číta veľmi dobre, a je možné, že občas sa budeš hanbiť za to, že sa na niektorých pasážach smeješ. To nič, Majling ti to spravil schválne.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomuto ľahkému opisu musíme dodať, že autor sa venuje ťaživým témam, no z čerstvého uhla pohľadu.

Budeš musieť pri čítaní aj trochu premýšľať: o tom, čo je vlastne originál, čo robiť s fejkami a čo sa stane, keď braková literatúra pomaly vytlačí klasiku. Ale napokon knihu odložíš s tým, že ti dobre padla – a snáď potom siahneš po overenej (a pravej) klasike.

Plachý dom (Barbora Hrínová)

Plachý dom je mozaika príbehov, ktoré spája motív hľadania – či už fyzického domova, alebo len vnútornej rovnováhy. Nájdeš tu kvír postavy, outsiderov, takých ľudí, ktorí sa necítia doma nikde. Toto je vzťahová kniha, ale nenazvali by sme ju romantickou. Skúma skôr, ako sa k sebe vedia či nevedia priblížiť.

Príbehom ťa prevedie Ambróz, starnúci milý pán, ktorý tak trochu do dnešnej rýchlej doby na prvý pohľad nezapadá. Ale postupne zistíš, že spomaliť a len tak si vychutnávať obyčajnosť života, je práve to, čo ti teraz chýba, a dobre ti padne prežiť to s Ambrózom. Po tejto knižke siahni, ak máš chuť na niečo melancholické.

SkryťVypnúť reklamu

Síce nebudeš sedieť na okraji stoličky a dychtivo listovať, nech vieš, ako to skončí, niekedy to kniha robiť nemusí. Niekedy stačí, keď ťa usadí a upokojí.

Nerob s ňou rozhovor, je to feministka! (Jana Beňová)

Ak si myslíš, že feminizmus je už otrepaná téma, táto kniha ťa môže príjemne prekvapiť. Jana Beňová píše s iróniou, odstupom, ale aj s nežnosťou o ženách, ktoré sa snažia prežiť vo svete, ktorý má dosť jasnú a pevnú predstavu o tom, aké by mali byť.

Formátovo je to literárny rozhovor Jany Beňovej so spisovateľkou Janou Juráňovou, ktorá ako prekladateľka, redaktorka a vydavateľka značne ovplyvnila slovenskú kultúru a umenie. Hovoria o kultúre, o literatúre, o telách, aj o tom, ako sa cítiš, keď si dlhodobo neviditeľná. Je to čítanie, ktoré možno nezhltneš na jedno posedenie, ale budeš sa k nemu vracať.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha mapuje Slovensko približne od konca 60. rokov a nástupu normalizácie, rozhovor sprevádzajú fotografie Sone Maletz aj dobová korešpondencia.

Hlbina (Jozef Karika)

Kariku ako autora ti zrejme predstavovať nemusíme. Ale ak s ním ešte nemáš skúsenosť a niekde chceš začať, skús tento román, v ktorom as miešajú prvky krimi a hororu. Je to samostatný príbeh, hoci fanúšikovia ho čítajú aj ako prequel románu Strach, jedného z najúspešnejších Karikových trilerov.

Príbeh Hlbiny sa odohráva v Československu v 60. rokoch, keď do liptovského mesta prichádza dôstojník štátnej bezpečnosti, aby dohliadal na vyšetrovanie zločinu. Napätie stúpa nenápadne, atmosféra je hutná a rýchlo sa ti dostane pod kožu.

Kniha mieša prvky psychológie, metafyziky a hororu, a hoci pre milovníkov žánru je to zrejme oddychovka, priprav sa na prebdenú noc a záchvatové listovanie. Nebudeš chcieť spať, kým sa príbeh nerozuzlí.

SkryťVypnúť reklamu

BONUS: Pútnik (Jana Pronská)

Príbeh štyroch nesmrteľných bratov sa začal odvíjať v románe Kliatba a po desiatich rokoch vrcholí v záverečnej časti s názvom Pútnik. Pronskú prezývajú aj našou prvou dámou historickej romantiky, má na konte desiatky kníh, no známa je práve pre túto fantazijnú sériu.

Príbeh sa odohráva v stredoveku, kde nechýbajú rytieri, intrigy, tajomstvá a silné emócie. Je tam láska, napätie, dobrodružstvo, jednoducho všetko, čo na tomto žánri ľudia milujú.

Veľmi pravdepodobne si pri tejto knihe zakaždým povieš, že už len jednu kapitolu, a zrazu bude polnoc – aj preto sa nebojíme odporučiť ti piaty diel série. Do jeho vydania ju stíhaš dobehnúť.

Kniha vychádza vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ 27. júna 2025.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu