Môže to byť len drobná škvrnka na líci, fliačik na čele či nose – no pre mnohé ženy (a nielen ženy) sa pigmentové škvrny stávajú zdrojom frustrácie. Zďaleka pritom nejde len o následky slnenia.
"Ľudia si pigmentové škvrny najčastejšie spájajú so slnkom. A je pravda, že slnečné žiarenie je kľúčový faktor. Ale zďaleka nie jediný," povedala dermatovenerologička MUDr. Michaela Blaško v podcaste Rutina.
Okrem UV žiarenia sa pod vznik hyperpigmentácií podpisujú aj hormonálne zmeny, genetické predispozície, zápaly v pokožke či dokonca niektoré kozmetické alebo liečebné zákroky.
Podľa svetových štatistík sú pigmentové škvrny a rôzne ďalšie poruchy pigmentu veľmi bežné. Klinický prieskum so 48-tisícmi účastníkov, ktorý viedla značka La Roche Posay, ukázal, že viac ako polovica ľudí má nejakú poruchu pigmentu.
A hoci nie sú vždy nebezpečné, významne ovplyvňujú sebavedomie. Preto nie je dôvod ich podceňovať ani zľahčovať. Ak pigmentové škvrny trápia aj teba, skôr ako nakúpiš náhodné produkty zisti, z čoho škvrny máš a čo na ne naozaj zaberá.
Ako vznikajú pigmentové škvrny?
Pigmentové škvrny, známe aj ako hyperpigmentácia, vznikajú v dôsledku nadmernej produkcie melanínu – pigmentu, ktorý určuje farbu našej pokožky. Medzi hlavné príčiny patria UV žiarenie, rôzne hormonálne zmeny, zápalové procesy a poranenia a starnutie.
Doktorka Blaško upozorňuje, že jedným z najčastejších spúšťačov hyperpigmentácie je melazma – hormonálne podmienený typ pigmentových škvŕn.

"Melazma vzniká najmä u žien v dôsledku hormonálnych zmien – napríklad počas tehotenstva, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie či v období menopauzy. Škvrny sa často objavujú symetricky na lícach, čele alebo nad hornou perou a majú mliečno-hnedý odtieň," opisuje lekárka.
K vzniku pigmentových zmien však prispievajú aj zápalové procesy v koži. "Po akné, ekzémoch, popáleninách alebo neodbornej manipulácii s pokožkou môže dôjsť k postinflamačnej hyperpigmentácii – teda k stmavnutiu miesta, kde prebehol zápal," dodáva.
Tretím významným faktorom je samozrejme UV žiarenie. "Najčastejšie sa stretávame so solárnymi lentigami, teda stareckými škvrnami, ktoré sú dôsledkom dlhodobého pôsobenia slnka a prejavujú sa najmä na tvári, rukách a dekolte," hovorí Blaško.
Loading
@dr.mamina
Ako sa dá pigmentovým škvrnám predchádzať?
Prevencia je kľúčová pri boji proti pigmentovým škvrnám. Odporúča sa denné používanie opaľovacieho krému s SPF minimálne 30, ideálne 50. "Základ je SPF. Denne, po celý rok. Aj v zime, aj keď sedíte v kancelárii pri okne.," zdôrazňuje lekárka.
Dôvodom je, že UVA žiarenie preniká cez sklo a stimuluje melanocyty, čiže bunky, ktoré produkujú pigment. "A čím častejšie ich dráždime, tým vyššie riziko vzniku škvŕn. " Samozrejme, dôležité je vybrať si SPF produkt so širokospektrálnou ochranou, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením.

Krémy však nie sú všetko, najlepšie je vyhýbať sa slnku počas obedňajších hodín a tiež myslieť na iné formy ochrany, napríklad klobúky, šiltovky, slnečné okuliare alebo oblečenie s dlhými rukávmi.
Lekárka dodáva, že vyhýbať sa treba aj soláriám, ktoré sú násobne intenzívnejšie než pobyt na prirodzenom slnečnom svetle.

Aké látky a ošetrenia vyriešia existujúce pigmentové škvrny?
Ak už pigmentové škvrny vznikli, je kľúčové pôsobiť na viacerých úrovniach: spomaliť tvorbu melanínu, podporiť obnovu pokožky a chrániť ju pred ďalším poškodením. Na trhu je dnes už enormné množstvo produktov, ktoré môžu so škvrnami pomôcť, ale nečakaj rýchle zázraky.
Výsledky pri topickej liečbe neprichádzajú zo dňa na deň. "Treba trpezlivosť. Niekedy trvá niekoľko mesiacov, kým sa dostavia viditeľné zmeny," upozorňuje kožná lekárka.
Najefektívnejšie zložky v kozmetike na pigmentové škvrny
- Niacínamid – Vitamín B3, ktorý znižuje tvorbu melanínu a upokojuje podráždenú pokožku.
- Kyselina tranexámová – Je veľmi účinná pri melazme a postinflamačných pigmentáciách, pôsobí protizápalovo a zabraňuje aktivácii pigmentových buniek.
- Retinoidy – Podporujú obnovu pokožky, zosvetľujú pigmentácie a zároveň pôsobia anti-agingovo.
- Kyselina azelaová – Šetrná, no účinná látka, vhodná aj pre citlivú pokožku s rosaceou.
- Vitamín C – Má antioxidačný účinok a podporuje rozjasnenie pleti.
Kyselina kojová – Prírodná látka získaná z húb, ktorá inhibuje, teda blokuje produkciu melanínu a má antioxidačné vlastnosti.
Arbutín – Prírodný derivát hydrochinónu, ktorý inhibuje, teda blokuje enzým tyrozinázu, čím znižuje produkciu melanínu.
V prípadoch, keď kozmetické riešenia nezaberajú, prichádza na rad estetická dermatológia. Medzi najčastejšie používané zákroky patria chemické peelingy, laserové ošetrenia a intenzívne pulzné svetlo (IPL).
"Najefektívnejší je frakčný laser, ktorý cielene rozbíja pigment v pokožke. Výsledky bývajú veľmi dobré, ale vyžaduje si to individuálne posúdenie. Nie každý typ pigmentácie je vhodný na laser," upozorňuje MUDr. Blaško.
U pacientov s tmavšou pleťou alebo melazmou môže totiž laser niekedy škvrny ešte zhoršiť. Dôležité je mať nielen správny prístroj, ale aj dobre vyškoleného poskytovateľa, aby sa pri takýchto invazívnejších zákrokoch nenarobilo ešte viac škody.
Chemické peelingy s kyselinou glykolovou či trichlóroctovou zas urýchľujú obnovu pleti a zjednocujú jej tón. V koncentráciách okolo 20 percent s kyselinami pracujú kozmetičky, no v lekárskej ambulancii resp. na klinike majú aj oveľa vyššie koncentrácie. S tým sa spája aj vyššie riziko, preto lekárka znovu apeluje na správny výber kliniky či salónu.
Dôležitým aspektom estetických zákrokov je načasovanie: ideálne mimo leta, keď je UV žiarenie najintenzívnejšie. V nadchádzajúcich mesiacoch sa tak vieš skôr sústrediť na domácu starostlivosť.

Kedy navštíviť kožnú ambulanciu?
Nie je to vždy len estetický problém. Ak škvrny na tvojej koži menia tvar, veľkosť alebo farbu, tieto zmeny môžu naznačovať závažnejší problém, možno aj nejakú formu rakoviny kože. Podľa lekárky treba spozornieť aj v prípade, že škvrny svrbiam bolia alebo krvácajú.
„Našťastie, dnes už vieme s pigmentovými škvrnami pracovať efektívne. Potrebujeme len trpezlivosť, odborné vedenie a komplexný prístup – od každodennej ochrany cez kozmetiku až po profesionálne zákroky,“ uzatvára dermatologička Michaela Blaško.