Žralok s obutými teniskami od Nike, krokodíl s telom vojenského bombardovacieho lietadla alebo špionážny holub s veľkou lupou v kabáte a klobúku. Nie, toto nie je výplod detskej fantázie, ale nový internetový trend s názvom italian brainrot.
Takmer nikto mu nerozumie, nikto nevie, odkiaľ sa zobral, nedáva zmysel a ani zmysel dávať nikdy nebude, ale ľudia si ho obľúbili. A tak s ním musíme žiť.
Odkedy umelá inteligencia dokáže generovať obrázky a videá podľa akéhokoľvek želania používateľov, fantázii sa medze nekladú. Stačí, ak k tomu človek pridá vtipne znejúci komentár v taliančine, chytľavú hudbu do pozadia a často nezmyselné príspevky odrazu zbierajú milióny reakcií.
Z lietajúceho krokodíla je bombardillo crocodillo a zo špionážneho holuba spioniro golubiro. Odkiaľ tieto názvy prišli, to ťažko vystopovať. Vieme len, že ako prvý trend odštartoval práve žralok tralalero tralala už 13. januára tohto roku, pôvodný používateľ však svoj profil zmazal.
V súčasnosti brainrot presahuje do mainstreamového obsahu na sociálnych sieťach. Z taliančiny expandoval do mnohých svetových jazykov, vo svojom marketingu AI postavičky využívajú známe spoločnosti či športové kluby a trend neobišiel ani Slovensko.
Svoju brainrot verziu dostali už aj premiér Robert Fico či rýchliky ZSSK.

Keď hnije mozog
Hniloba mozgu. Tento termín je doslovným prekladom pojmu brainrot, ktorý Oxfordská univerzita označila za slovo roku 2024.
Pojem univerzita definovala ako zhoršenie duševného alebo intelektuálneho stavu človeka, špecificky následkom nadmernej konzumácie materiálu (v súčasnosti prevažne obsahu na internete), ktorý je považovaný za bezvýznamný alebo nenáročný.
Skrátka, veľa obsahu nízkej kvality. S pochybným mumlaním v taliančine.
Namiesto toho, aby sa človek na internete vzdelával a dozvedal nové informácie o svete, celé hodiny sa pozerá na bitky medzi žralokom s teniskami a krokodílím bombardérom.
Od pôvodne talianskeho brainrotu sme sa za posledné mesiace posunuli do celého sveta. Spioniro golubiro napríklad pochádza z Chorvátska, a tak AI hlas holuba opisuje v chorvátčine. Bobrito gangsterito pochádza z populárneho poľského meme o bobroch, a tak v pozadí počuješ len klasické poľské nadávky a útržky zo známych videí, v ktorých Poliaci naháňajú bobra po centre mesta.
Tung tung tung sahur, alias bejzbalová pálka s tvárou, ktorá drží bejzbalovú pálku v rukách, zase prišla z Indonézie. Každý deň pritom vďaka umelej inteligencii vznikajú nové a nové postavičky. Existujúce postavy sa bijú medzi sebou, majú spolu deti, udržiavajú romantické vzťahy alebo rozpútavajú svetovú vojnu.

Žralok, krokodíl aj cappuccino
Hlavnou postavou talianskeho brainrotu je tralalero tralala. Podľa všetkého vznikol ako prvá postavička, ako prvý tento trend spopularizoval na sociálnych sieťach a až následne do hry vstupovali ďalšie mená.
Bizarné meno žraloka tralalero tralala sa ťažko vyslovuje, no človeka dokáže rozosmiať už len tým, keď ho povie nahlas. Inšpirovalo už aj viacero hudobných remixov. Ten najznámejší je remix skladby Havana od speváčky Camilly Cabellovej, ktorej refrén prešiel očividnou úpravou.
Namiesto pôvodného textu sa tam dookola spieva len tralalero tralala spoločne so zvláštnym dodatkom o tom, že "Boh je prasa, rovnako ako Allah". Je to jednoduchý rým do hudby chytľavej piesne, a tak nečudo, že na sociálnych sieťach okamžite nabral obrovskú popularitu.
Úhlavným nepriateľom žraloka je krokodíl bombardiro crocodillo. Áno, ten krokodíl s telom vojenského bombardovacieho lietadla.
Na instagrame aj tiktoku môžeš neustále naraziť na kompilácie, v ktorých o súboji týchto dvoch postáv vďaka úprave cez AI rozprávajú svetové osobnosti ako novozvolený pápež Lev XIV., Donald Trump či Putin alebo Zelenskyj.
Medzi ďalšie výrazné postavičky talianskeho brainrotu patrí aj ballerina cappuccina, teda baletka s hlavou vo forme šálky kávy, ktorej partnerom je cappuccino assassino. Ninja zabijak v kávovej podobe.
Tento vzťah je však klasické talianske manželstvo plné konfliktov, hádok a podvádzania, často s inými AI postavičkami. Všetky príbehy a drámu v pozadí majú na svedomí fanúšikovia.
Neunikli ani slovenskí politici
Brainrot stihol v posledných týždňoch presiaknuť z medzinárodnej scény na Slovensko. Vďaka AI nástrojom už dnes nie je náročné vytvoriť postavičky so slovenskou tematikou, a tak sa napríklad začal šíriť brainrot s vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko v hlavnej úlohe.
Na profile "Mladí za ZSSK" nedávno pribudlo video, v ktorom umelou inteligenciou vygenerovaný slovenský hlas opisuje rýchlik ZSSK ako "bombardíno vlakolíno, bum, bum, ťahám päť vozíno, expres každú hodinu do košicíno". Okrem tohto videa rovnaký profil zverejnil aj kompiláciu záberov z moderného rušňa ZSSK, ktorý hudobne sprevádza brainrot remix.
Obľúbený slovenský profil "Prizemny humor" zase skombinoval popularitu reality šou Ruža pre nevestu s brainrotom. Súťažiacej Aničky sa vo videu upravenom umelou inteligenciou moderátorka pýta, či dokáže správne identifikovať jednotlivé brainrot postavičky. Napočudovanie, Anička vďaka AI triafa správne.
Talianskemu brainrotu však neunikli ani slovenskí politici. Profil "Uboziak mysel" minimálne od 14. apríla zverejňuje kompilácie slovenských politikov, v ktorých vystupujú Michal Šimečka, Robert Fico, Peter Pellegrini či Andrej Danko.
Michala Šimečku premenoval na "Bombardino Šimečkíno", Roberta Fica na "Robertino Ficolíno" , Andreja Danka na "Andrejino Semaforino alcoholino drinkino" a prezidenta Petra Pellegriniho na "Bombardino prezidentino Pellegrino slovakíno" alebo "Tralalelo Pellegrino".
Príspevok, v ktorom je podoba Petra Pellegriniho vložená do obrázku žraloka v teniskách nazbierala na slovenskom instagrame viac ako 57-tisíc reakcií.