Aký by mal byť správny televízor pre fanúšika športových prenosov? Mal by mať kvalitný obraz, veľkú uhlopriečku a predovšetkým by mal čo najlepšie zobrazovať scény s rýchlo sa pohybujúcimi objektmi.
Nečakaj preto, že tvoje požiadavky uspokoja najlacnejšie modely, no zároveň sa nemusíš obávať, že ti odporučíme extrémne drahé modely.
Lebo je rozdiel, či sleduješ šport pravidelne, alebo sa mu venuješ párkrát do roka a zvyšok času pozeráš filmy či hráš hry na hernej konzole. Rozdielne scenáre majú aj rozdielne nároky na funkcie a použité technológie obrazu.
Vyžaduj tento základ
Je rozumné pri výbere nového televízora vyžadovať určité minimum bez ohľadu na určenie. Určite si nekupuj televízor s menším ako 4K rozlíšením. Dôvodom je fakt, že Full HD rozlíšenie dnes nájdeš len pri najhorších modeloch.
A naopak, zbytočne si nepriplácaj za 8K rozlíšenie. Obsah v takomto vysokom rozlíšení zatiaľ nie je veľmi rozšírený a v blízkom období sa to ani nezmení.
Všimni si aj obnovovaciu frekvenciu – základné modely ponúkajú 50 alebo 60 Hz. To je síce dostačujúce pre nenáročného diváka, no ak to s filmovou a najmä hernou zábavou myslíš vážne, tak požaduj dvojnásobnú hodnotu.
Lebo čím vyššia je obnovovacia frekvencia, tým plynulejšie je aj zobrazenie. A plynulosť je dôležitá nielen pri hrách, ale aj pri akčných filmoch a športe. Rýchly pohyb hráčov a lopty či puku nedokáže každý televízor zobraziť dokonale.

Aký veľký? Čo najväčší
Pri výbere televízora vždy platí pravidlo, že čím je väčšia uhlopriečka, tým lepšie. Naozaj sa neboj veľkých obrazoviek a pokojne zaplň voľné miesto na stene. Aj keď bude prechod z malého na veľký televízor prvý deň možno šokom, tak po týždni už meniť určite nebudeš.
Na výpočet optimálnej vzdialenosti existuje vzorec, no veľmi závisí aj od toho, aký signál budeš do svojho nového televízora púšťať. Na pozeranie bežných youtubových videí v HD rozlíšení ti postačí hocičo, na náročné 4K si už budeš musieť priplatiť.
Majitelia moderných herných konzol ocenia každý jeden palec navyše. Napríklad Samsung na svojich stránkach pri 75-palcovej uhlopriečke odporúča vzdialenosť už od 2,3 metra. Neboj sa preto veľký televízor kúpiť aj do bežného panelákového bytu, zrak ti určite nepokazí.
Na 55-palcový model sa môžeš pozerať zo vzdialenosti už 1,7 metra a veľmi obľúbená 65-palcová veľkosť je optimálna do izby, kde budú medzi tebou a televízorom pokojne len dva metre.
Ak je tvoja vzdialenosť medzi pohovkou a televízorom naozaj veľká, tak si priprav aj adekvátne hrubú peňaženku. Našťastie ceny veľkých modelov sú čoraz zaujímavejšie, veď napríklad aj do nášho výberu sa dostal 98-palcový Samsung s cenou pod magickou hranicou 2000 eur.
LED, OLED, QLED alebo Mini LED?
Jednoduchá odpoveď na túto otázku neexistuje, je závislá najmä od tvojho rozpočtu a využitia televízora. Stále je však najrozšírenejšia a cenovo najdostupnejšia technológia LCD, ktorá je použitá pri LED televízoroch a je základom aj pre QLED.
Pri LCD a LED televízoroch je zdrojom svetla plošné podsvietenie obrazovky, pri OLED technológii produkuje svetlo každý bod samostatne. Rozdiel môže byť obrovský, najmä ak porovnáme bežný LCD televízor s prémiovým OLED modelom.
Tie najlacnejšie LCD televízory majú základný typ podsvietenia umiestnený na bokoch obrazovky. Aj preto vznikajú časté problémy s rovnomernosťou podsvietenia smerom k stredu obrazovky a pri tých najhorších časom aj rôzne svetelné fľaky.
Kvalitné LED televízory si pomáhajú takzvaným lokálnym podsvietením. Pri ňom je bočné osvetlenie nahradené sieťou desiatok či až stoviek LED diód na celej ploche za displejom. Každá z diód následne svieti podľa práve zobrazeného obrazu.

V tomto smere víťazí OLED, keďže má pod kontrolou každý jeden bod obrazovky a dokáže ho aj úplne vypnúť. Čierna je skutočne čiernou a pri nočnom pozeraní tmavých scén je výsledný obraz neporovnateľne lepší oproti bežnej LED technológii.
Treťou technológiou je QLED od Samsungu, ktorá má síce bližšie ku klasickému LCD, ale vďaka novej technológii konštrukcie majú tieto televízory živšie farby a lepšie pozorovacie uhly. Za OLED však stále zaostáva pri zobrazení čiernej farby pri modeloch z nižšej triedy.
Štvrtou, rozširujúcou sa technológiou je Mini LED. Má rovnaký základ, aký nájdeš pri LCD a QLED televízoroch, no o podsvietenie sa starajú tisíce až desaťtisíce miniatúrnych LED svetiel.
Toto riešenie dokáže podľa potreby stmaviť ktorúkoľvek časť displeja, čím odstraňuje najväčšiu nevýhodu LCD technológie v podobe problémov s podsvietením.
Odporúčané modely:
Obrovský – Samsung UE98DU9072U

Je tým úplne najdrahším v našom výbere a zároveň aj najväčším. O televízore s 98-palcovou uhlopriečkou (dva a pol metra) sme pár rokov dozadu mohli len snívať, dnes je dostupný aj pre bežného Slováka.
Za dve tisícky si môžeš kúpiť slušný OLED televízor so 75-palcovou uhlopriečkou, takže určite sa pýtaš, kde je zrada. Tým hlavným ústupkom je použitá technológia, konkrétne LCD s bočným LED podsvietením. Je to teda základný systém, od ktorého nemôžeš očakávať úplne dokonalý obraz.
Samsung si na pomoc prizval množstvo moderných technológií vrátane umelej inteligencie na vylepšenie obrazu. Nechýba špeciálny herný režim, podpora variabilnej obnovovacej frekvencie (až do 120 Hz) pre pripojenie moderných herných konzol. Užiješ si tak nielen kvalitné športové vysielanie, ale aj najnovšiu NHL alebo hru EA FC.
Zážitok z pozerania je jedinečný, aj keď v bežnej bytovke ti televízor zaberie naozaj dosť miesta. A drobnosť na záver, televízor je vyrobený na Slovensku.
Parametre: 98“ (249 cm), 4K rozlíšenie, Edge LED, 120 Hz, 3x HDMI 2.1, 2x USB 2.0. Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, 51,8 kg bez stojana
Spotreba SDR/HDR: 178/498 kWh/1000 h
Cena: 1999 eur
Veľký a dobrý – Hisense 85U7NQ

Hisense nie je žiadnym druhoradým výrobcom, práve naopak, výrobe televízorov sa venuje už viac ako 50 rokov. Model zo série U7N sme vybrali práve pre vynikajúci pomer ceny a výkonu, čiže za svoje peniaze dostaneš nielen veľký, ale zároveň aj veľmi dobrý televízor. Je to, samozrejme, menšia plocha oproti tomu, čo ponúka Samsung, no s technologicky o niečo lepším panelom.
Hisense svoj televízor vybavil Mini LED podsvietením, ktoré je výrazne rovnomernejšie ako to, ktoré nájdeš pri modeloch s bočným podsvietením. Verzia s 85-palcovou uhlopriečkou má až 768 zón so zmenou jasu (samotných LED diód sú tisíce), čo oceníš predovšetkým v scénach s veľkými kontrastnými rozdielmi.
Pre potreby športového fanúšika má všetko, od veľkej zobrazovacej plochy cez vysoký jas 1500 nitov, podporu Dolby Vision až po technológie na vylepšenie kvality obrazu umelou inteligenciou.
Hráča osloví hlavne 144-hertzová obnovovacia frekvencia s podporou technológie AMD FreeSync Premium Pro. Špeciálne herný režim sa aktivuje automaticky. O zvuk sa stará 2.1 kanálový zvukový systém s integrovaným subwooferom a 40-wattovým zvukovým výkonom.
Parametre: 85“ (215 cm), 4K rozlíšenie, Mini LED, 144 Hz, 4x HDMI 2.1, 2x USB 2.0. Wi-Fi, Bluetooth, 35 kg bez stojana
Spotreba SDR/HDR: 103/270 kWh/1000 h
Cena: 1699 eur
So špičkovým obrazom – Samsung QE65S90D

Kórejský Samsung je síce známy najmä pre svoje vynikajúce QLED televízory, no jeho ponuka prémiových OLED modelov si určite zaslúži pozornosť. Aktuálna séria S90D ponúka na výber z hneď niekoľkých veľkostí, od 48 až po 83 palcov. My sme vybrali jeho prostrednú veľkosť, ktorá je vhodná aj do menšieho bytu.
Pri 65 palcoch a 4K rozlíšení Samsung ponúkne špičkový obraz s vysokým kontrastom a živými farbami. OLED technológia spolu s vysokou obnovovacou frekvenciou a výkonným AI čipom druhej generácie si poradí nielen s bežným vysielaním, ale ponúka ostrý obraz aj pri rýchlych scénach a pri športových prenosoch vysielaných v nižšom rozlíšení.
Navyše vďaka širokým pozorovacím uhlom je kvalita obrazu dostupná aj v prípade, že budeš majstrovstvá v hokeji pozerať s veľkou skupinou priateľov. Pri športových prenosoch si napríklad môžeš rozdeliť obrazovku – na jednej časti budeš pozerať vysielanie a druhej napríklad obraz z tvojho telefónu s detailnými informáciami o prebiehajúcom zápase.
Tento model patrí k tým univerzálnym, je vhodný na pozeranie akéhokoľvek obsahu, alebo aj na hranie hier. Nechýba mu špeciálny herný režim a podpora variabilnej obnovovacej frekvencie až do 144 Hz. A certifikácia Pantone zaručí reálne zobrazenie farieb pre každý jeden zdroj obrazu.
Parametre: 65“ (165 cm), 4K rozlíšenie, OLED, 144 Hz, 4x HDMI 2.1, 2x USB 2.0. Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, 21,2 kg bez stojana
Spotreba SDR/HDR: 90/149 kWh/1000 h
Cena: 1359 eur
Veľký pod tisíc eur – TCL 75C71B

Aj keď sme sa s cenou dostali už pod tisíc eur, tak stále sa dá nájsť v ponuke zaujímavé modely. Ten od TCL má uhlopriečku 75 palcov, rýchly panel, a to hlavné – veľmi dobrý obraz. Výrobca je to overený a osvedčený, navyše s veľmi dobrým pomerom ceny k funkciám a kvalite obrazu.
Jeho 75-palcovej obrazovky sa neboj ani v prípade, že sedíš v bežnej panelákovej obývačke. Obraz má veľmi dobrý, veď má QLED Pro panel Local dimming. Zdroj svetla tak nie je po celý čas rovnomerný, ale softvér ho v reálnom čase podľa potreby upravuje v malých segmentoch.
Zážitok pri pozeraní akčných filmov a športových zápasov ti vylepší integrovaný zvukový systém Onkyo s výkonom 35 wattov. A keďže má televízor systém od Googlu, tak mu nechýba podpora pre hlasového asistenta. Obraz zo svojho zariadenia si do televízora bezdrôtovo prenesieš zo všetkých aktuálnych notebookov, tabletov a smartfónov.
Hráča poteší 144-hertzová obnovovacia frekvencia pre herný režim s FreeSync Premium Pro, pri ktorej je znížený aj čas odozvy na dosiahnutie čo najrýchlejších reakcií.
Parametre: 75“ (191 cm), 4K rozlíšenie, QLED Pro s Local dimming, 144 Hz, 4x HDM 2.1, 1x USB 3.0, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, 23,9 kg bez stojana
Spotreba SDR/HDR: 120/221 kWh/1000 h
Cena: 919 eur
Do menšej izby – Philips The Xtra 55PML9019

Najlacnejší 55-palcový televízor si kúpiš už za približne tri stovky, no ak hľadáš niečo s veľmi dobrým obrazom a množstvom funkcií, tak si priprav minimálne dvojnásobok. My sme do nášho výberu zvolili model od známej značky Philips, vybavený stále jedinečnou funkciou Ambiligiht.
Využíva LED diódy na zadnej strane televízora, rozmiestnené pri jeho hranách. Ich farba a intenzita sa mení na základe práve vysielaného signálu a opticky rozširuje obraz aj na okolitú stenu. Pocitovo tak budeš mať doma omnoho väčší televízor, pričom tento systém je počas nočného pozerania šetrnejší k tvojmu zraku.
Obraz je ako zvyčajne v tejto cenovej kategórii veľmi dobrý. Mini LED technológia pracuje perfektne hlavne v kontrastných scénach a obrazu, samozrejme, nechýbajú živé farby a plynulý pohyb. Športový zážitok budeš mať najmä pri zapnutej funkcii Ambilight naozaj ukážkový.
Jedinou nevýhodou inak skvelého televízora je jeho operačný systém, odveká slabina značky Philips. Volá sa Titan OS, nájdeš v ňom síce väčšinu rozšírených aplikácií a streamovacích služieb, no za konkurenciou v tomto smere stále zaostáva.
Parametre: 55“ (139 cm), 4K rozlíšenie, Mini LED, 144 Hz, 4x HDMI 2.1, 2x USB 2.0, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, 15,2 kg bez stojana
Spotreba SDR/HDR: 82/161 kWh/1000 h
Cena: 759 eur
Keď naozaj nemáš miesto – LG 50NANO81

Čím menšia uhlopriečka, tým ťažšie sa hľadajú dobre vybavené modely za rozumnú cenu. Za naozaj kvalitný televízor so 100-hertzovým panelom zaplatíš minimálne 700 eur bez ohľadu na to, či je to malý 48-palcový model, alebo niečo väčšie. Nami odporúčaný najmenší 50-palcový model stojí len 449 eur (v akcii ho nájdeš aj za menej ako štyri stovky).
Uhlopriečka jeho obrazovky je vhodná na pozeranie z menšej vzdialenosti, viac ako dva a pol metra neodporúčame. Obraz je aj napriek nižšej cene stále veľmi slušný, aj keď nemôžeš očakávať kvalitu ako pri prémiových modeloch. Najslabším miestom je nižšia obnovovacia frekvencia, no pri podsvietení dostaneš vynikajúci Direct LED systém.
O vylepšenie obrazu sa stará špeciálny AI procesor siedmej generácie, pričom dokáže vykúzliť aj slušnú plynulosť obrazu pre akčné filmy a športové prenosy. Výhrady môžu mať náročnejší hráči s modernými konzolami, keďže niektoré hry ponúkajú aj špeciálne režimy so 120 snímkami za sekundu.
LG ponúka tento model v uhlopriečkach od 43 až po 86 palcov. S ohľadom na cenu neodporúčame nič väčšie ako 55 palcov. V obchodoch nájdeš hneď niekoľko podobných modelov, firma totiž súčasne predáva viacero cenovo dostupných sérií.
Parametre: 50“ (127 cm), 4K rozlíšenie, Direct LED, 50 Hz, 3x HDMI 2.1, 2x USB 2.0, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, 12,2 kg bez stojana
Spotreba SDR/HDR: 70/109 kWh/1000 h
Cena: 449 eur
A keď sa pozeráš najmä na cenu
Ak sú tvoje priority pri výbere ovplyvnené v prvom rade cenou a za svoje peniaze chceš dostať čo najväčšiu uhlopriečku, tak ťa možno oslovia tieto televízory. Nie sú to však najnovšie modely a priprav sa pri nich aj na určité kompromisy.
85“ | TCL 85P655 | 1099 € |
75“ | Hisense 75E6NT | 719 € |
65“ | Philips 65PUS7009 | 479 € |
55“ | LG 55UR78006 | 359 € |
43“ | Xiaomi TV A | 275 € |