Často ani netušíme, že za našimi obľúbenými filmami stojí literárna predloha. Spísali sme príbehy, ktoré nás zaujali síce na plátne, ale majú svoje korene v stránkach kníh.
Nejdeme sa púšťať do porovnávania, či je lepšia kniha alebo film, pretože sú to oddelené umelecké diela a je v poriadku, ak sa na seba úplne nepodobajú. Zážitok je jednoducho iný. Ale ktovie, možno ťa tento zoznam inšpiruje chytiť do ruky aj knihu.

Forrest Gump
(film: 1994, kniha: 1986, Winston Groom)
Forrest Gump si nikdy nezaviazal šnúrky na topánkach – a predsa bežal. A bežal tak ďaleko, že sa cez vietnamskú džungľu, pingpongové turnaje a Apple akcie prebehol rovno do filmovej histórie.
Film, nakrútený podľa rovnomenného románu Winstona Grooma z roku 1986 (ktorý bol omnoho satirickejší ako jeho hollywoodska verzia), režíroval Robert Zemeckis a v hlavnej úlohe zažiaril Tom Hanks. Ten si za svojho dobráckeho muža s nízkym IQ, ale veľkým srdcom odniesol Oscara. Okrem neho si Forrest odniesol ešte ďalších päť Oscarov vrátane najlepšieho filmu, réžie či scenára.
Z filmu sa stal popkultúrny fenomén, hlášky ako "život je ako bonboniera, nikdy nevieš, čo si vytiahneš" sa dostali na tričká aj do memečiek.
Groomovi sa film až tak veľmi nepáčil a podľa dostupných informácií nedostal z tržieb takmer nič (čo sa potom napravilo pri pokračovaní knihy Gump & Co.).
Kým knižný Forrest je drsnejší, vulgárnejší a miestami až absurdne akčný, filmová verzia z neho spravila jemného dobráka, cez ktorého nevinný pohľad sledujeme druhú polovicu 20. storočia v USA.

Smrtonosná pasca
(film: 1988, kniha: 1979, Roderick Thorp)
Keď Roderick Thorp v roku 1979 napísal román Nothing Lasts Forever, asi netušil, že o deväť rokov neskôr sa z jeho knihy stane základ pre jeden z najikonickejších akčných filmov všetkých čias.
V Die Hard sa newyorský policajt John McClane (Bruce Willis) ocitne sám proti skupine teroristov, ktorí obsadili mrakodrap Nakatomi Plaza počas vianočného večierka. Film redefinoval žáner akčných filmov (a podľa niektorých dokonca aj žáner vianočných filmov). McClane nebol neporaziteľný hrdina, ale zraniteľný muž s krvácajúcimi nohami a sarkastickými hláškami.
Film získal štyri nominácie na Oscara (dve za zvuk, ďalej za strih a vizuálne efekty) a stal sa kultovou klasikou. Jeho úspech odštartoval sériu pokračovaní a inšpiroval nespočetné množstvo napodobenín.

Terapia láskou
(film: 2012, kniha: 2008, Matthew Quick)
Matthew Quick vo svojom románe Silver Linings Playbook z roku 2008 predstavil príbeh Pata, muža s bipolárnou poruchou, ktorý sa po prepustení z psychiatrickej liečebne snaží získať späť svoju manželku.
Vo filmovej adaptácii režiséra Davida O. Russella z roku 2012 sa Pat (Bradley Cooper) stretáva s Tiffany (Jennifer Lawrence), mladou vdovou s vlastnými démonmi. Ich spoločné tréningy na tanečnú súťaž sa stávajú terapiou a cestou k vzájomnému porozumeniu.
Jennifer Lawrence získala za svoju rolu Oscara za najlepšiu herečku, čím sa stala jednou z najmladších držiteliek tejto ceny. Film bol nominovaný na osem Oscarov, vrátane najlepšieho filmu, herca, herečky, režiséra a scenára. Získal tiež množstvo ďalších ocenení, vrátane BAFTA a Zlatého glóbusu.

Čeľuste
(film: 1975, kniha: 1974, Peter Benchley)
Peter Benchley v roku 1974 vydal román o obrovskom žralokovi, ktorý terorizuje pobrežné mestečko Amity. O rok neskôr Steven Spielberg adaptoval túto knihu do filmu, ktorý sa stal prvým letným blockbusterom v histórii.
V turistami obľúbenom Amity sa začnú objavovať podivné prípady zmiznutí a útokov na pláži. Po niekoľkých incidentoch je jasné, že za tým stojí obrovský žralok. Starostka a mestské úrady sa však najprv pokúšajú utajiť pravdu, aby nezničili turistický biznis.
Ale keď počet obetí rastie, dostávajú do hry troch hlavných hrdinov: šerifa Martina Brodyho (Roy Scheider), morského biologa Matthewa Hoopera (Richard Dreyfuss) a lovca žralokov Quint (Robert Shaw), ktorí sa vydávajú na more, aby zastavili smrteľného predátora.
Film získal tri Oscary: za najlepšiu hudbu (John Williams), strih a zvuk. Bol nominovaný aj na najlepší film, no v tom roku vyhral Prelet nad kukučím hniezdom.
Čeľuste celkom neprekvapivo spôsobili dočasný pokles návštevnosti pláží v USA po jeho uvedení. A to napriek tomu, že samotný žralok sa vo filme objavuje len sporadicky.

Rumový denník
(film: 2011, kniha: 1998, Hunter S. Thompson)
Hunter S. Thompson napísal The Rum Diary v 60. rokoch, no kniha bola vydaná až v roku 1998. Príbeh sleduje Paula Kempa, mladého novinára a neúspešného autora, ktorý prichádza do redakcie v Portoriku.
Kemp je unavený z bežného života v USA, kde sa snaží nájsť svoje miesto, a tak hľadá únik v exotickom prostredí Karibiku. Po príchode však zistí, že noviny sú v zúfalej situácii, redaktori sa nezaujímajú o skutočné spravodajstvo a celý svet okolo neho je plný korupcie a morálnej nevyváženosti.
Hlavným konfliktom filmu je Kempovo hľadanie zmyslu života a miesta v spoločnosti, kde sa skutočné hodnoty stratili v korupcii a zhone za peniazmi. Hlavnú postavu stvárnil Johnny Depp, vo filme účinkuje aj Aaron Eckhart či Amber Heard.

Mafiáni
(film: 1990, kniha: 1985, Nicholas Pileggi)
Nicholas Pileggi v roku 1985 napísal knihu Wiseguy, ktorá detailne popisuje život gangstra Henryho Hilla.
Martin Scorsese v roku 1990 podľa tejto knihy nakrútil snímku Goodfellas, ktorá sa stala jedným z najvýznamnejších mafiánskych filmov všetkých čias.
Príbeh sleduje Henryho Hilla (Ray Liotta), ktorý sa už ako mladý chlapec dostane do sveta organizovaného zločinu v New Yorku. Henryho túžba po moci, rešpekte a bohatstve je jednou z hlavných hybných síl jeho životného príbehu – začína ako obyčajný chlapec z východného Brooklynu, ale čoskoro sa dostane do pozície, kde riadi operácie, ktoré zahŕňajú nezákonný obchod s drogami, krádeže a ďalšie nelegálne aktivity.
Počas jeho cesty v podsvetí Henry stretáva množstvo nebezpečných postáv, medzi nimi aj Jamesa Conwaya (Robert De Niro) a Tommyho DeVita (Joe Pesci).
Film získal Oscara za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (Joe Pesci) a bol nominovaný na ďalších päť Oscarov, vrátane najlepšieho filmu a režiséra. Získal tiež množstvo ďalších ocenení vrátane ceny za najlepší film od New York Film Critics Circle.

Blade Runner
(film: 1982, kniha: 1968, Philip K. Dick – Do Androids Dream of Electric Sheep?)
Ak sa povie sci-fi noir, každému fanúšikovi okamžite naskočí: Blade Runner. Režisér Ridley Scott v roku 1982 vytvoril temnú, neónmi zaliatu víziu Los Angeles roku 2019, kde prší neustále a ľudstvo je cynickejšie než kedykoľvek predtým.
Film je voľne inšpirovaný románom Philipa K. Dicka Do Androids Dream of Electric Sheep?, ktorý vyšiel ešte v roku 1968 (slovenský preklad je dostupný od roku 2024). Kým kniha sa viac zaoberala morálkou, vierou a úpadkom planéty, film sa sústredí na otázku: čo vlastne robí človeka človekom.
Harrison Ford ako Rick Deckard loví tzv. replikantov – geneticky upravené bytosti, ktoré sa vymkli spod kontroly. Je však možné, že aj on sám nie je tým, za koho sa považuje?
Blade Runner sa stal kultovým dielom, ktoré inšpirovalo desiatky filmov, kníh, videohier aj dizajnových štýlov. Získal dve nominácie na Oscara (výprava, vizuálne efekty). Vzniklo niekoľko verzií (vrátane slávneho Final Cut) a tiež pokračovanie (Blade Runner 2049).

Pravá blondínka
(film: 2001, kniha: 2001, Amanda Brown)
Kto povedal, že blondína s ružovým diárom a čivavou v kabelke nemôže získať diplom z Harvardu? Amanda Brown napísala román Legally Blonde ako humornú spoveď o tom, čo sa stane, keď vás všetci podcenia. Vyšiel v roku 2001 a ešte v ten istý rok sa dostal na filmové plátno v réžii Roberta Luketica.
V hlavnej úlohe zažiarila Reese Witherspoon ako Elle Woods – módna ikona, ktorá si namiesto svadby zvolí štúdium práv na najprestížnejšej univerzite v krajine. Len aby dokázala svojmu ex, že má na viac než len dokonalú pedikúru.
Film je viac než len romantická komédia – je to manifest o sebavedomí, výdrži a tom, že inteligencia sa neskúma podľa farby vlasov. S typickou kombináciou humoru, drzosti a šarmu Elle prekonáva predsudky, získava rešpekt a mení stereotypy.
Legally Blonde sa stal nečakaným hitom – zarobil takmer 150 miliónov dolárov a získal dve nominácie na Zlatý glóbus. Reese Witherspoon si za Elle vyslúžila status popkultúrnej ikony, natočila pokračovanie a aktuálne pracuje na prequeli.

Z filmu vznikol aj broadwayský muzikál a Elle sa stala symbolom toho, že žena môže byť aj múdra, aj štýlová, aj ambiciózna – a nemusí sa pritom meniť.

Klub bitkárov
(film: 1999, kniha: 1996, Chuck Palahniuk)
Prvé pravidlo Klubu bitkárov? Nespomínaš Klub bitkárov. Druhé pravidlo? Nespomínaš Klub bitkárov... ale my ho teraz predsa len spomenieme. Román Chucka Palahniuka z roku 1996 sa stal doslova manifestom mužskej frustrácie, nihilizmu a odporu voči konzumu.
Keď ho v roku 1999 sfilmoval David Fincher, vznikol jeden z najdiskutovanejších a najikonickejších filmov 90. rokov.
Edward Norton hrá bezmenného rozprávača – korporátneho zombíka, ktorý nespí a nenávidí svoj život v IKEA byte. Všetko sa zmení, keď stretne charizmatického anarchistu Tylera Durdena (Brad Pitt). Spoločne založia podzemný klub, kde si muži vybíjajú frustráciu päsťami – no klub sa rýchlo zmení na niečo oveľa temnejšie.
Helena Bonham Carter ako zmätená, ale autentická Marla dodáva príbehu čudnú vrstvu nežnosti a šialenstva. Film bol pri premiére polarizujúci – kritici nevedeli, či je to satira alebo glorifikácia násilia.
Získal len jednu nomináciu na Oscara (zvukové efekty), ale časom sa stal kultovým, zrejme preto, že každým ďalším pozeraním v ňom odhaľujeme nové vrstvy: filozofické, politické, psychologické. A dnes ho už spomína každý, aj keď tým porušujeme prvé pravidlo.

Raňajky u Tiffanyho
(film: 1961, kniha: 1958, Truman Capote)
Audrey Hepburn v malých čiernych Givenchy, croissant v ruke a výklad šperkov Tiffany’s – ikonická scéna, ktorá z filmu Breakfast at Tiffany’s urobila večný symbol elegancie, ale aj melanchólie.
Predlohou bol rovnomenná novela Trumana Capota z roku 1958, ktorý zobrazil charizmatickú a neuchopiteľnú Holly Golightly, ženu, ktorú každý miluje, ale nikto celkom nepozná. Capote pôvodne chcel, aby ju hrala Marilyn Monroe, ale štúdio stavilo na Audrey – a zrejme to neoľutovali.
Film v réžii Blakea Edwardsa sa odohráva v New Yorku a sleduje vzťah medzi Holly a mladým spisovateľom Paulom. Holly žije zo stretnutí so staršími pánmi, ktorí jej za jej spoločnosť platia "na taxík", no túži po niečom väčšom – najmä po slobode. Paul je tichý pozorovateľ, ktorého Holly priťahuje ako postava z iného sveta.
Film mal obrovský divácky úspech, získal dva Oscary za najlepšiu hudbu a pieseň – slávnu "Moon River", ktorú zložil Henry Mancini. Audrey Hepburn bola nominovaná za herecký výkon a dodnes je táto rola považovaná za jej kariérny vrchol.

Predčítač
(film: 2008, kniha: 1995, Bernhard Schlink)
Bernhard Schlink, nemecký sudca a spisovateľ, vydal v roku 1995 román Der Vorleser (Čitateľ), ktorý sa stal literárnou senzáciou. Kniha skúma vinu, hanbu a morálnu zodpovednosť generácie narodených po vojne, cez vzťah medzi mladým Michaelom a staršou ženou Hannou.
V roku 2008 vznikol film The Reader v réžii Stephena Daldryho, s Kate Winslet a Ralphom Fiennesom v hlavných úlohách. Príbeh sa začína v 50. rokoch v Nemecku, keď pätnásťročný Michael ochorie a náhodou stretne tajomnú Hannu, ktorá sa oňho postará.
Nasleduje milostný pomer, ktorý je nežný, zvláštny aj znepokojujúci – Hanna si necháva od Michaela nahlas čítať knihy predtým, než sa s ním miluje. Po rokoch sa Michael ako študent práv zúčastní súdneho procesu s bývalými dozorkyňami z koncentračného tábora – a medzi nimi je aj Hanna.
Predčítač je tichý, pomalý, ale veľmi silný film, ktorý sa nedá len tak odignorovať. Film tematizuje hanbu, mlčanie a skryté vrstvy viny v povojnovej spoločnosti, no zároveň rozpráva veľmi osobný a bolestný príbeh dvoch ľudí.
Film mal spolu päť nominácií na Oscara, vrátane najlepšieho filmu, réžie, scenára a herca vo vedľajšej úlohe. Kate Winslet za svoj výkon právom získala Oscara za najlepšiu herečku.
