The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered
Hru na recenziu poskytla spoločnosť Bethesda
Sú dobré hry, sú skvelé hry a sú také hry, na ktoré sa nezabúda. Oblivion patrí zaslúžene do tej poslednej kategórie, veď mnohé momenty z jeho hrania majú hráči vryté do pamäti aj skoro 20 rokov po dohratí.
Je to hra na hrdinov v tej najlepšej forme, dostatočne akčná na to, aby ťa nenudila. A zároveň má dostatočne prepracované mechanizmy, ktoré ťa budú nútiť hľadať nové veci, plniť úlohy a poženú ťa za novými dobrodružstvami.
Keď sa vrátia spomienky
Vynovený Oblivion prichádza po dvoch dekádach, čo je dosť dlhá doba na to, aby preverila nadčasovosť hry. Za tú dobu sa toho v hernom svete udialo naozaj veľa.
Táto hra však kedysi priniesla aj jednu nepeknú vec – mikrotranzakcie. Vtedy sme sa smiali z brnenia na koňa za pár eur. Dnes je to bežná realita.
Oblivion bol vo svojej dobe významnou hrou, prepracovanou, masívnou a hlavne zábavnou. Hranie sa na hrdinov bolo nezabudnuteľné hlavne pre obrovskú voľnosť, ktorú ako hráč dostaneš.
Vývojári tento základ ponechali, v podstate toho ponechali naozaj veľa. Návrat do sveta Oblivionu je preto presne taký, aký si pamätáme z nášho posledného hrania pred mnohými rokmi.
Všetko je na svojom mieste, úvodné zoznámenie sa s hrou je rovnaké a rovnako úchvatné budú aj tvoje prvé kroky v otvorenom svete. Môžeš si pre porovnanie pustiť aj pôvodnú verziu hry, stále je dostupná na Steame.
Lepšie si tak uvedomíš všetky zmeny a množstvo práce, ktoré bolo na hre vykonané. Lebo aj keď je prezentovaná ako Remaster, tak by si zaslúžila skôr označenie ako plnohodnotný Remake.

Vyzerá úžasne
Herné mechanizmy v Oblivione úspešne prežili celú dobu. Nebyť pôvodnej grafiky, tak by 20 rokov stará hra vedela osloviť aj súčasného hráča. Vizuálna stránka hry bude to úplne prvé, čo si aj teraz všimneš.
Otvorený svet, jaskyne, obydlia, príroda, to všetko má svoj pevný základ v pôvodnej verzii hry. Prvé minúty na ceste z väzenia sa ti začnú vracať spomienky, chodby sú rovnaké, objekty taktiež a narazíš aj na totožných nepriateľov.
Všetko je omnoho krajšie, namiesto plochej textúry sú detaily vymodelované, svetlá sa mihocú a katakomby pôsobia temne a desivo. Skutočnú krásu prepracovaného sveta ríše Tamriel odhalíš až po opustení úvodnej časti hry.
Pred tebou sa objaví členitý terén plný vegetácie, v diaľke uvidíš prvé ruiny a obrovské pohoria. Unreal Engine 5 je dobrou voľbou, aj keď s tým množstvom detailov prichádza jedna nepríjemnosť.
Je výrazne ťažšie rozpoznať na zemi pohodené veci. Jednoducho dokážu splynúť so svojim okolím. Prechádzanie temných kobiek sa tak trochu komplikuje, teda v prípade, ak nechceš prehliadnuť jedinečnú výbavu.

Príbeh, veci a súboje
Nie je jednoduché vybrať tú najzábavnejšiu vec na celej hre. Oblivion je úžasný práve ako celok, pre dokonalé splynutie všetkých jeho častí. Niekoho môže baviť objavovanie aj toho posledného skrytého pokladu.
Ty si možno bude užívať vylepšené súboje, niekto ďalší strávi hodiny pri vytváraní nápojov a niekto si možno bude užívať pri pohľade na nočnú oblohu plnú hviezd a polárnej žiary.
Tá sloboda je neskutočne návyková, veď ťa v podstate nikto nenúti hneď riešiť hlavnú príbehovú líniu. Pokojne sa od nej odkloň aj na niekoľko hodín, bojuj, objavuj, uč sa nové veci.
Ak by sme mali poukázať na nedokonalosti, tak sú to rozhovory. Tie za súčasným trendom zaostávajú, no na druhú stranu pre pamätníkov majú svoje čaro. Majú aj sojský zmysel pre humor.
Množstvo vecí a problémov vieš vyriešiť viacerými spôsobmi, záleží len na tvojej šikovnosti. Napríklad pre získanie extra silnej výzbroje hneď na začiatku stačí nalákať nepriateľa do mesta, tam sa o neho už postará stráž a ty si zoberieš svoju odmenu.

Zahráš sa na slabšom počítači?
Keď som v lete roku 2006 prvýkrát spustil pôvodný Oblivion na svojom počítači, tak som rýchlo pochopil, že sa nevyhnem nákupu hardvéru. Aj vtedy bola hra funkčná na bežných herných počítačoch, no s určitými obmedzeniami.
Vtedy hre stačilo 512 megabajtov operačnej pamäte, s dvoma gigabajtami bola dokonalo svižná. Teraz ako minimum potrebuješ 16 gigabajtov, odporúčaný je dvojnásobok.
Hra však slušne vyzerá aj pri nastavení nízkych detailov, dokonca je hrateľná na tak starých grafických kartách, ako je GeForce GTX 1650. Zahráš si ju aj na Steam Decku, ktorý výkonom rozhodne neoplýva, pričom novinka stále vyzerá lepšie ako pôvodná verzia.
Relatívne bezproblémové hranie si užiješ na moderných konzolách, my sme hru vyskúšali na PlayStation 5 Pro. K dispozícii budeš mať dva režimy grafiky – jeden pre kvalitu a jeden pre výkon.
Odporúčame ten druhý, rozdiel v grafike nie je výrazný, no zdvojnásobenie počtu zobrazených snímok za sekundu ti výrazne spríjemní hranie a hlavne súboje.
Celkový dojem z prepracovanej grafiky je vynikajúci, hra nie je len prerobená do vyššieho rozlíšenia. Postavy sú prepracované do detailov, príroda je omnoho živšia a dungeony ešte temnejšie.

Priprav sa na desiatky hodín zábavy
Oblivion je skoro 20 rokov stará hra a je to na nej trochu cítiť. Žijeme v modernej dobe, ktorej vládne úplne odlišný typ hier a hry na hrdinov môžu vyzerať inak, ako si ich pamätá ešte staršia generácia hráčov.
Návrat do minulosti tak naozaj nemusí byť pre každého, hlavne pre mladého hráča, ktorý v dobe vydania tejto hry ešte ani nebol na svete. Oblivion je stále jedinečný v mnohých smeroch, z čoho najvýraznejšia je jeho pohoda a rýchlosť, ktorá sa prispôsobí tvojmu štýlu hrania.
Môžeš ísť za hlavným cieľom hry s rukami od krvi, môžeš túto cestu prejsť ako silný mág, alebo sa vyberieš úplne iným smerom a budeš si užívať pokojné hranie, v ktorom je hlavný príbeh len nutným tmelom.
Svet Oblivionu je obrovský a plný prekvapení. Nie je sterilný, dokáže prekvapiť aj po desiatkach odohratých hodín a nikdy sa v ňom nebudeš nudiť.