Pred letom je vždy veľkou témou "dostať sa do formy". Medzi telové ošetrenia, ktoré sa najčastejšie propagujú ako nápomocné pri tejto snahe, patria lymfodrenáž a maderoterapia. Venujú sa jej zvyčajne ľudia s odbornosťou vo fyzioterapii alebo v masérstve, a hoci najčastejšie sú ich klientkami ženy, obzvlášť lymfodrenáž môže pomôcť aj mužom.
Fyzioterapeutka Monika Hržičová v našom beauty podcaste Rutina vysvetľovala, ako tieto dve ošetrenia prebiehajú, pre koho sú vhodné a čo sú realistické výsledky, ktoré od nich môžeš očakávať.
Prečítaj si, ako často je treba na ošetrenia chodiť pre udržanie efektu a ako dlho ti efekt vydrží.
Na opuchy či prebytočnú vodu zaberá lymfodrenáž
Lymfrodrenáž je telové ošetrenie zamerané na lymfu: žltkastú vodnatú tekutinu s podobným zložením ako krvná plazma. Prúdi cez lymfatický systém, ale na rozdiel od krvného obehu nemá spätnú klapku, vysvetľuje fyzioterapeutka Monika Hržičová.
Je súčasťou nášho imunitného systému, chráni telo pred útočníkmi zvonku, udržiava hladinu tekutín v tele, prenáša aj bielkoviny, tuky a ďalšie živiny späť do krvného obehu. Ale tiež odstraňuje odpadové produkty z tela, práve preto sa často spája s wellness svetom a slovami ako detoxikácia či odvodnenie.
[Zaujímajú ťa estetické ošetrenia? Vypočuj si náš podcast o krásne a starostlivosti o telo Rutina.]
"Veľakrát mi ľudia povedia, že majú zastavenú lymfu, že im neprúdi. To nie je možné, jedine môže byť spomalená a práve lymfodrenáž im môže pomôcť," vysvetľuje Hržičová v podcaste Rutina.
Lymfodrenáž môže podľa jej slov pomáhať pri pretrvávajúcich opuchoch v rukách a nohách, ale aj na tvári. Problémy s lymfou sa môžu prejaviť nielen opuchom, ale aj horšou kvalitou kože, ktorá je mdlá, dehydrovaná a vyzerá unavene.
Ošetrenie sa tiež využíva pri zdravotných problémoch ako sú napríklad lymfedémy.
Ako prebieha lymfodrenáž
Na začiatku ti fyzioterapeutka uvoľní lymfatické uzliny, ktoré sa nachádzajú na krku, v podpazuší či na slabinách. Tento krok je dôležitý, aby mohla lymfa dobre prúdiť.
Potom lymfu takpovediac "posúva" jemnými, ťahavými pohybmi, od koncov končatín smerom k jednotlivým lymfatickým uzlinám.
Celotelové ošetrenie trvá dve hodiny, nie je bolestivé a podľa fyzioterapeutky sa pokojne môže stať, že pri nej aj zaspíš. Po ošetrení je dôležité veľa piť, aby sa uvoľnená voda a odpadové zložky mohli ľahšie vylúčiť.
Výber poskytovateľa je veľmi dôležitý, lymfodrenáž sa dá urobiť aj zle a v takom prípade to vedie k ďalším či väčším opuchom.
Lymfodrenáž nie je vhodná pre ľudí s akútnou infekciou či prebiehajúcimi kožnými problémami, nádorovými ochoreniami, kardiovaskulárnymi či žilnými ochoreniami, ochoreniami obličiek, pečene a štítnej žľazy.
Pokiaľ ide o estetické výsledky, v prípade zdravých ľudí Hržičová varuje, že po prvom ošetrení sa žiaden wow efekt nedostaví.
"Ak príde zdravá žena, ktorá chce riešiť celulitídu, želaný výsledok po prvej lymfodrenáži nedosiahne. Po pravidelných ošetreniach však uvidí, že má menej opuchnuté nohy, necíti sa tak unavene, lepšie sa jej hýbe."
V prípade zdravotnej indikácie je už prvé ošetrenie prelomové, často im opuch klesne natoľko, že im lepšie sadnú topánky, ponožky, oblečenie či šperky.
Existujú aj prístrojové lymfodrenáže, ktoré môžeš absolvovať v estetických salónoch, alebo si môžeš kúpiť lymfodrenážne nohavice, s ktorými sa raz pochválila herečka Jennifer Aniston. V tomto prípade je podľa fyzioterapeutky vhodné najskôr zájsť na manuálne ošetrenie, kde ťa naučia uvoľniť si lymfatické uzliny.
Tento krok v salónoch môžu zanedbať a bez neho nebude mať ošetrenie ani želaný efekt, ale ani význam.
Ak v snahe ušetriť čas alebo peniaze zvažuješ kombináciu ručnej a prístrojovej lymfodrenáže, pre riešenie celulitídy Hržičová odporúča začať kvalitnou ručnou, a potom raz týždenne, ideálne aj dvakrát týždenne absolvovať prístrojovú lyfmodrenáž. Prvé výsledky uvidíš po piatich až šiestich ošetreniach.
Rozostupy môžeš postupne predlžovať, no efekt lymfodrenáže sa po štyroch týždňoch vytráca, ideálne je teda na udržanie chodiť aspoň raz mesačne.
V domácom prostredí ti môže s lymfodrenážou pomôcť aj tzv. dry brushing alebo kefkovanie nasucho, ktoré prekrví pokožku a zredukuje opuch aj viditeľnosť celulitídy. Aj v tomto prípade platí, že sa najskôr musia uvoľniť lymfatické uzliny.
Na celulitídu a formovanie postavy je lepšia maderoterapia
V prípade maderoterapie uvidíš kontúrovací alebo zoštíhľovací efekt už po prvom raze. Pomáhajú tomu špeciálne pohyby, ale čiastočne aj oleje, ktoré sa pri ošetrení používajú. Dochádza tak k prekrveniu pokožky a svalov, k podpore lymfatického systému a tiež k redukcii celulitídy.
Aj v tomto prípade platí, že po približne piatich ošetreniach je efekt viditeľnejší, pričom na maderoterapiu môžeš chodiť raz-dvakrát týždenne, najmenej však raz mesačne. Efekt vydrží tak dlho, ako dlho sa ti podarí pravidelne ošetrenie absolvovať.
Ako prebieha maderoterapia
Pri maderoterapii sa používajú anatomicky tvarované masážne pomôcky ako stierky a valčeky, ktorými sa prechádza po naolejovanej koži. Ide o hlbšiu masážnu techniku, takže môžeš pri niektorých miestach cítiť tlak či bolesť. Môže sa zamerať na konkrétnu oblasť, celotelové ošetrenie väčšinou trvá 90-120 minút.
Aj v tomto prípade je dôležitý pitný režim po ošetrení.
Maderoterapia nie je vhodná pri ochoreniach srdca, veľkých kŕčových žilách, vírusových a bakteriálnych ochoreniach, onkologických ochoreniach, kožných ochoreniach či v prípade, že máš otvorené rany. Ošetrenie tiež väčšinou nie je vhodné pre mužov, pretože cez ochlpenie sa valčeky bezbolestne nedajú ťahať.
Brazília to robí trochu inak
Na lymfodrenáž chodia aj svetové celebrity ako Jessica Alba a Sofia Richie Grainge, a ich "body terapeutkou" je Rebecca Faria. Špecializuje sa na tzv. brazílsku lymfodrenáž, ktorá je tvrdšia a ide aj do hlbších štruktúr, neostáva len pri koži.
"V Brazílii sú iné štandardy krásy a tomu sú prispôsobené aj telové ošetrenia," hovorí fyzioterapeutka Hržičová.
"Chcú väčšie zadky a k tomu úzky pás. Aby to dosiahli, tak kým my pracujeme iba s treťou vrstvou kože, kde sa nachádza aj lymfa, pri brazílskej lymfodrenáži hovoríme o výrazne silnejšej masáži."
V prípade brazílskej lymfodrenáže je podľa nej férové hovoriť o body contouring efekte, zatiaľ čo klasická lymfodrenáž v našej krajine vedie predovšetkým k odvodneniu.
Existuje aj brazílska varianta maderoterapie, pri ktorej sa okrem valčekov používajú aj banky. Tými sa pri ošetrení vytvára podtlak, takže ošetrenie pôsobí na ešte hlbšie štruktúry, vysvetľuje ďalej Hržičová. Efekt vytvarovaného tela je tak ešte výraznejší, ale procedúra je bolestivejšia.