Zabudni na Chorvátsko, vyhni sa Albánsku, určite nechoď do Talianska a dvakrát porozmýšľaj aj nad lacnými letenkami na Malorku, kde Ryanair v lete lieta toľkokrát do dňa, že viac by sa už asi ani nedalo.
Letné dovolenky sa blížia, a tak sa treba rozhodnúť, či sa vyberieš klasicky k moru na juh Európy, dáš šancu menej okukaným miestam pri pobreží Baltického mora alebo rovno vycestuješ niekam do Škandinávie za iným typom dovolenky.

Každopádne, vybrali sme päť destinácií, kde by si určite dovolenkovať nemal.
So svojimi odporúčaniami sa s nami podelil aj travel bloger Tonicove, ktorého môžeš poznať z cestovateľského podcastu Tour de svet. Podľa neho by si mal okamžite zo zoznamu vyškrtnúť Chorvátsko, kde už nevedia, aké ceny by si mali za ubytovanie a služby pýtať.
1. Ksamil, Albánsko
Pred pár rokmi neobjavený klenot Balkánu, dnes ukážka, čo dokáže s destináciou narobiť masový turizmus. Keď Chorvátsko či Grécko zdraželi, veľa turistov dalo šancu Albánsku.
V roku 2023 táto krajina privítala o 34,6 percenta viac turistov ako v roku 2022. Do Albánska zavítalo až 10,1 milióna turistov. Zatiaľ čo podnikateľov v cestovnom ruchu tieto čísla určite tešia, miestni obyvatelia nadšení nie sú. Ani turisti, ktorí si prišli vychutnať "tyrkysovo čisté karibské more" na juhu Európy.

Mestečko Ksamil má oficiálne len okolo 3000 obyvateľov, ale uprostred letnej sezóny sa v ňom často hemží viac ako 10 000 ľudí naraz. K dispozícii nie je takmer žiadna verejná pláž, väčšinu pobrežia si zabrali miestne hotely a podniky, ktoré pláže zaplnili ležadlami a slnečníkmi. Pláž si môžeš vychutnať len za poplatok.
Podľa albánskeho portálu CNA začínala minulý rok cena hotelov v Ksamile na 80 eurách za noc, pričom pred začiatkom letnej sezóny v polovici júna zdvihli hotely aj penzióny svoje ceny o 25 až 30 percent.
S obrovským záujmom turistov o Albánsko prišiel aj stavebný boom, ktorý však často obchádza zákony a regulácie. Ksamil je pritom súčasťou národného parku Butrint, lenže rozširovanie infraštruktúry často nedbá na nežiaduci vplyv, ktorý môže mať na miestnu prírodu.
Ceny a počet turistov v Ksamile sa za posledné roky zvýšil natoľko, že sa mu už začali vyhýbať aj mnohí turisti z priľahlých krajín ako Kosovo, pre ktorých to bola kedysi cenovo dostupná plážová destinácia.
Radí travel bloger Tonicove
Cestovaniu počas letných prázdnin sa snažím vyhýbať, no je mi jasné, že keď dcéra dorastie do školopovinného veku, nič iné mi nezostane. Poslednú dobu je pomaly každý let, ktorý absolvujem plný a očakávať, že to v lete bude inak je naivné. Ľudia sa znovu rozlietali a mám pocit, že tentokrát sa nebude dať davom vyhnúť.
Z prefláknutých destinácií by som sa určite vyhol Chorvátsku, kde si miestami fakt už nevedia, čo pýtať, a taký Dubrovnik je úplne odtrhnutý z reťaze. No chápem, že Chorvátsko je naším morom a ak chceme trochu skresať náklady, tak treba mať auto k dispozícii a nájsť si ubytovanie možno trochu ďalej odruky, no za prijateľnejšie ceny.
Rovnako v lete neodporúčam napríklad Rím, a to nielen pre vysoké teploty, ale aj kopu návštevníkov pri príležitosti Jubilejného roka. Ďalej samozrejme klasika v podobe stredomorských ostrovov, hlavne tých menších, odkiaľ sa nedá tak ľahko utiecť, ako Santorini alebo aj Malorka, kde už aj teraz Ryanair z Viedne posiela aj päť lietadiel denne.
Žiaľ, už aj také "istoty" ako poľský Baltik alebo albánska riviéra, objavili a nájsť niečo, kde sa dá skryť pred davmi turistov za normálne peniaze, je čoraz ťažšie. Minulý rok sa mi osvedčili široké piesočnaté pláže v okolí Rigy, no plán na toto leto ešte vymyslený nemám. Budem sa musieť silno zamyslieť.
Viac informácií z ciest nájdeš na blogu Tonicove a instagramovom profile Tonicove.
2. Malorka, Španielsko
Na Malorku počas leta zabudni. Ani nad ňou nerozmýšľaj, ak nechceš prísť o nervy. Obľúbený španielsky ostrov, ktorý patrí medzi populárne dovolenkové destinácie aj v našich končinách, sa v posledných rokoch premenil na nočnú moru turistov hľadajúcich oddych pri mori.
Z Viedne sa síce na Malorku dostaneš nízkonákladovou leteckou spoločnosťou Ryanair za smiešne peniaze, keďže aj uprostred júla si môžeš letenku kúpiť za 32 eur, no cena občas nie je všetko. Ryanair v lete z Viedne vypravuje na Malorku až päť lietadiel denne. Päť letov o 12.20, 14.00, 16.00, 18.35 a 20.50.

Keďže lety stoja od 30 eur, nebudeš sám, koho bude takáto dovolenka lákať. V skutočnosti na ostrove nebudeš nikdy sám, pretože napríklad v roku 2023 na tento ostrov pricestovalo 12,48 milióna turistov, z toho 1,78 milióna bolo domácich Španielov.
Na porovnanie, celé Bulharsko zaznamenalo návštevu 13,2 milióna cudzincov.
Takýto život odmietajú žiť hlavne miestni obyvatelia, ktorých trápi preplnený ostrov, ale najmä rapídne sa zvyšujúce ceny nájmov, potravín aj reštaurácií. Minulé leto preto proti následkom masového turizmu v hlavnom meste Palma de Mallorca protestovalo viac ako 20-tisíc domácich obyvateľov.
Dovolenkovať na Malorke sa pritom dnes ani finančne neoplatí, pretože podľa španielskeho štatistického inštitútu sa na Baleárskych ostrovoch v roku 2023 zvýšili ceny hotelov a reštaurácií o 10,2 percenta v porovnaní s rokom 2022. Rovnaké zvýšenie cien Malorka zažila aj v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021.
3. Rovinj, Chorvátsko
Nádherné, krásne, úžasné, historické a preplnené. Takto by sa dalo opísať chorvátske mesto Rovinj, ktoré dnes patrí medzi najpopulárnejšie chorvátske destinácie spolu s mestami ako Split, Makarska či Dubrovnik.
Za všetko hovorí štatistika z roku 2023 - v Rovinji v tomto roku napočítali celkovo 4,1 milióna prenocovaní turistov. Žiadne iné chorvátske mesto nezaznamenalo vyšší počet turistických prenocovaní. Oproti roku 2019 išlo o 6,6-percentný nárast.

Chorvátsko okrem toho od roku 2019 zaznamenalo výrazný nárast cien ubytovania, podľa štatistík narástli ceny hotelov a apartmánov miestami až o takmer 80 percent. Ceny ubytovania či reštaurácií sa v súčasnosti počas letnej sezóny takmer nelíšia alebo sú vyššie ako v mnohých talianskych destináciách.
Situácia sa v roku 2023 dostala do bodu, keď sa k rastúcim cenám vyjadril aj vtedajší starosta Rovinju Marko Paliaga. Priznal, že mesto sa stalo príliš drahým pre turistov aj miestnych, keďže rozdiel medzi cenami v meste a cenami v chorvátskom vnútrozemí dosiahol miestami až 30 percent.
K masovému turizmu v Chorvátsku prispieva aj čoraz vyšší záujem turistov z výletných lodí. V roku 2024 zakotvilo v Rovinji 75 výletných lodí, čo predstavuje nárast oproti 63 lodiam z roku 2023. V celom Chorvátsku doviezli výletné lode do prístavov viac ako milión pasažierov.
Rovinj však na tom stále nie je až tak zle ako Dubrovnik na juhu krajiny. Tam v roku 2024 zakotvilo celkovo 513 výletných lodí.
4. Amalfské pobrežie, Taliansko
Keď americkí turisti hovoria o tom, že boli na výlete v Európe, väčšinou sa boli pozrieť niekde v Taliansku. Často práve na Amalfskom pobreží. Je krásne, plné bohatých turistov, jácht, drahých áut a výborného jedla. Len škoda tých más ľudí.
Ľahko dostupné mestečká ako Amalfi, Positano či Praiano mohli pokojne nahradiť Sicíliu ako miesto, kde sa natáčala druhá séria seriálu White Lotus, pretože dovolenkovými stereotypmi sa to tam len tak hemží.

Nejde o veľký región, jadro Amalfského pobrežia tvorí 13 mestečiek. Podľa turistickej agentúry regiónu Kampánia navštívilo týchto 13 mestečiek v roku 2023 až 564 981 turistov, čo je o 9 percent viac ako pred pandémiou v roku 2019.
V roku 2013 to bolo 400-tisíc návštevníkov. Strmé hory, ktoré sa tam zvažujú smerom k pobrežiu, sa nanešťastie nedajú zväčšiť ani natiahnuť, a tak sa Amalfské pobrežie stalo "zábavným parkom". Zábavným parkom hlavne pre bohatých.
Influenceri sa radi chvália unikátnymi zážitkami z nespočetných zátok tohto regiónu, lenže ak má človek dosť peňazí na prenájom jachty, dokáže sa davom ľudí stratiť kdekoľvek, aj na juhu Talianska.
Ak dostatok peňazí turisti nemajú, musia sa uskromniť. Podľa štatistík sa ceny hotelov v amalfských mestečkách od pandémie koronavírusu zvýšili o takmer 40 percent.
Na zníženie počtu turistov sa miestne úrady pokúšali zaviesť regulácie ako napríklad vpúšťanie áut na základe špecifických evidenčných čísiel pre turistov. Bežne sa ti tam napríklad môže stať aj to, že sa z niektorého mestečka nedostaneš trajektom tam, kam budeš práve potrebovať, pretože sa všetky lístky na konkrétnu loď vypredali.
5. Slnečné pobrežie, Bulharsko
Vybrať sa na dovolenku do Bulharska je slovenská klasika. Masový turizmus však začal škodiť aj obľúbenej dovolenkovej krajine na pobreží Čierneho mora. Zvyšujúci sa počet turistov zaznamenáva najmä Slnečné pobrežie, ktoré nápor turistov v posledných rokoch prestáva komfortne zvládať.
Slnečné pobrežie vzniklo v roku 1958 ako umelo vybudovaný dovolenkový rezort medzi mestami Sveti Vlas a Nesebar. Hlavná ulica vedúca popri pláži, na ktorej sídli väčšina hotelov, je dlhá až päť kilometrov.

Masový turizmus, ktorý do Bulharska prilákal milióny turistov, sa prejavil aj v štatistikách. Za minulý rok Bulharsko navštívilo celkovo 13,2 milióna cudzincov, pričom práve Slnečné pobrežie bolo centrom cestovného ruchu.
Len v auguste 2023 navštívili Slnečné pobrežie viac ako 2 milióny turistov.
Od roku 2014 do roku 2021 pribudli v Slnečnom pobreží stovky ubytovacích zariadení, od hotelov, cez apartmány až po rôzne penzióny. Zatiaľ čo v roku 2014 bolo dostupných okolo 320 ubytovacích zariadení, rok po vypuknutí pandémie koronavírusu spolu s návratom masového turizmu sa tento počet zvýšil na 640 zariadení.
V čase hlavnej letnej sezóny zažíva Slnečné pobrežie obrovský nárast počtu ľudí, ktorí sa v rezorte nachádzajú. Zatiaľ čo celoročne tam žije len okolo päťtisíc ľudí, v júli a auguste dokáže dočasná populácia narásť až na viac ako 15-tisíc návštevníkov v jedinej chvíli.
Na takýto počet ľudí nie je pripravená miestna infraštruktúra, čo vedie k preplneným plážam plných slnečníkov, dlhým radám na atrakcie aj občerstvenie a negatívnemu dopadu na životné prostredie.