Sexuálny život, bezbolestnosť či kýchnutie a smiech bez únikov moču. Toto všetko u mužov aj u žien ovplyvňuje panvové dno, ktorému sa však bežne na školách a neskôr vo fitkách veľmi nevenujeme. Nevieme totiž ako na to.
Bolo by vhodné, keby sa napríklad v rámci vzťahovej a sexuálnej výchovy hovorilo aj o panvovom dne a o tom, ako rozoznať varovné signály, hovorí fyzioterapeutka Andrea Čepcová.
Zdôrazňuje, že problémy s panvovým dnom môžu mať muži aj ženy a týkajú sa aj mladých ľudí. Najmä tých, ktorí veľa cvičia alebo žijú rýchly a vystresovaný život, čo môže viesť k preťaženiu panvového dna u oboch pohlaví. Svoju úlohu pri problémoch s panvovým dnom zohráva aj sedavé zamestnanie.
"Dôležité je tiež neprestať s terapiou hneď po tom, čo prvotný, akútny problém odíde. To, že nás už niečo výrazne nebolí neznamená, že nepotrebujeme aj naďalej pracovať na držaní tela alebo si ten stav cvičením udržiavať."
Čepcová je fyzioterapeutka, trénerka športového lezenia a zakladateľka Lezeckej akadémie. Vo svojej viac ako 15-ročnej praxi pracovala aj v rehabilitačných zariadeniach, kde sa špecificky venovala športovcom aj ženskému zdraviu.
V rozhovore pre Closer približuje, s akými problémami sa pri panvovom dne stretávajú mladí ľudia a prečo je pre nich často dôležitejšie ho uvoľňovať než posilňovať.

Panvové dno sú svaly, ktoré vypĺňajú panvové kosti a takpovediac držia na mieste vnútorné orgány. Nielen ženské pohlavné orgány, s ktorými sa často spája, ale aj celý tráviaci trakt. Mali by mu mladí ľudia venovať pozornosť a cielene s ním pracovať, zaradiť napríklad cviky do tréningového plánu?
Určite áno. Mladé dievčatá začínajú vnímať panvového dno často už pri prvej menštruácii, keď sa objavia prvé nepoznané bolesti. Ak majú dievčatá také bolesti, že ich dokážu vyradiť z každodenného života, tak už v mladom veku je vhodný čas začať pracovať s panvovým dnom.
Je dôležité povedať, že to nemusí vždy znamenať posilňovanie. V mnohých prípadoch ľudia potrebujú panvové dno skôr uvoľňovať, pretože ho majú preťažené, týka sa to najmä mladých žien, športovkýň.

A čo mladí chlapci? S nimi sa o panvovom dne takmer vôbec nerozpráva, platí, že ak sa u nich neobjavia problémy, nemusia so s touto časťou tela nič robiť?
Aj muži majú, samozrejme, panvové dno, no nespája sa u nich s takými častými problémami ako u žien. No používajú ho, pracujú s ním napríklad pri cvičení na core, jadro tela. Aktívny športovec automaticky využíva aj panvové dno.
Nemusí ho izolovane posilňovať ani uvoľňovať, ak je bez príznakov, ale mal by si jeho zapojenie uvedomiť.