Čisto ženská posádka rakety spoločnosti Blue Origin, ktorú vlastní podnikateľ Jeff Bezos, vzlietla v pondelok do vesmíru. Respektíve, nazrela doň. Let trval približne jedenásť minút, pričom raketa sa vzniesla sto kilometrov nad povrch zeme.
Tento priestor je označovaný aj ako Kármánova hranica, za ňou by mal nasledovať už otvorený vesmír a čierna tma. Oficiálne sa však nad ňou nachádza ešte termopauza a exosféra, posledná vrstva atmosféry Zeme.
Let Blue Origin so ženskou celebritnou posádkou vzbudil negatívne reakcie ešte predtým, než sa raketa v nelichotivom tvare dilda vzniesla do vesmíru a internet zaplavili memečká s Katy Perry bozkávajúcou zem.
Kritici, medzi ktorými bolo aj mnoho známych osobností a celebrít, tvrdili, že let bol absolútne bezvýznamný a zbytočne drahý.
"Viem, že to je nepopulárny názor, ale načo to akože bolo? Stojí to toľko peňazí a ľudia tu nemajú na vajíčka," hovorila v televíznej šou Today with Jenna & Friends herečka Olivia Munn.
Nekonečná zábava
V posádke boli okrem speváčky Katy Perry a Bezosovej snúbenice Lauren Sánchez aj moderátorka Gayle King, bývalé vedkyne NASA Amanda Nguyen a Aisha Bowe a producentka Kerianne Flynn.
Katy Perry z rakety vystúpila s margarétkou v ruke. Kvetinu opísala ako rastlinu, ktorá prežije všade a dokáže sa adaptovať. Vo vesmíre tiež prišla na to, že planéta Zem je nádherná a že "našu matku Zem musíme chrániť".
Pre toto uvedomenie zväčša nemusíme cestovať do vesmíru, stačí sa pozrieť, v akom stave je životné prostredia okolo a aké rozhodnutia politikov to spôsobujú.
Nemusia pritom zájsť ďaleko, majiteľ Blue Origin, Jeff Bezos stál prvý v rade na inaugurácii Donalda Trumpa, ktorý hneď po nástupe do úradu podpísal odstúpenie od Kyótskeho protokolu a zaviedol opätovné používanie plastových slamiek.
Bezosova spoločnosť Amazon navyše patrí medzi firmy, ktoré znečisťujú životné prostredie.
Okrem bozkávania zeme si internet uťahoval aj z ultra krátkeho letu. Jedenásť minút je napríklad menej ako rozšírená verzia piesne All Too Well od Taylor Swift.
Loading
...
Vtipný bol aj výraz Gayle King, ktorá pred vstupom do rakety zrejme prehodnocovala život a nakoniec aj fakt, že Katy Perry síce bola vo vesmíre len krátky čas, no aj tak si tam stihla zaspievať.
Nevybrala si však svoju "feministickú" a kritizovanú hymnu Woman's World, ale klasiku A Wonderful World od Louisa Armstronga.
Marketingový feminizmus
V poradí jedenásty let New Shepardu s posádkou sa oficiálne nazýva NS-31 a odštartoval zo štartovacej rampy v západnom Texase. Išlo zároveň o prvý let čisto ženskej posádky do vesmíru od roku 1963, v tom roku absolvovala sólo let ruská kozmonautka Valentina Tereškovová.
Let tak bol od začiatku prezentovaný ako silné feministické gesto, i keď zloženie posádky mnohí kritizovali. Na vážnosti nepridal ani fakt, že ich uniformy tvorili dizajnéri značky Oscar de la Renta, ktorí chceli "priniesť do vesmíru trochu pikantnosti". Jednou z priorít teda bolo, aby v skafandroch členky posádky vyzerali chudšie.
"Dôležitá bola jednoduchosť, pohodlie a strih, ale chceli sme aj niečo, čo by bolo trochu nebezpečné, ako motokrosové oblečenie. Alebo lyžiarsky oblek. Lichotivé a sexy. Ja osobne by som chcela v oblečení vyzerať veľmi štíhlo a priliehavo," hovorí dizajnérka Laura Kim pre The New York Times.
Emócie po jedenásť minútovom tripe boli silné, rovnako tak aj vyjadrenia členiek posádky. Tie sa priam predbiehali v posolstvách.
"A aj keď sú vaše sny také divoké ako let do vesmíru, majú význam. A môžete sa tam dostať aj vy. Ak sa tam môžem dostať ja, môžete sa tam dostať aj vy," odkázala Amanda Nguyen všetkým obetiam sexuálneho násilia. Sama je jednou z nich.
Lauren Sánchez a Aisa Bowen tvrdia, že ich tento zážitok nenávratne zmení.
Katy Perry let opisovala ako „vytvorenie priestoru pre budúce ženy a zaujatie miesta a spolupatričnosti“.
Komentátorka MSNBC Marcie Bianco tvrdí, že tento let do vesmíru nie je žiadne víťazstvo žien. "Vesmírna turistika nie je feminizmus, je to konzumný kapitalizmus vo svojej najneprístupnejšej forme," píše.
Aj keď spoločnosť Blue Origins neuvádza cenu za lístok na let do vesmíru, pri registrácii ráta so záložným poplatkom 150-tisíc dolárov (cca 132 tisíc eur).
Všetkých šesť žien v posádke sú bohatými celebritami a fakt, že dostali túto možnosť, je znakom ich privilegovanosti. Tá sa zrejme dobre skrýva za vzletné slová.
O Blue Origin
Jeff Bezos založil Blue Origin v roku 2000, odvtedy sa zo spoločnosti stal významný hráč na poli komerčného dobývania vesmíru.
Jeden z najznámejších projektov je práve New Shepard, opakovane použiteľná suborbitálna raketa určená na turistické lety do vesmíru. Prvý úspešný let s posádkou sa uskutočnil v júli 2021 a medzi pasažiermi bol okrem Bezosa aj herec zo Star Treku William Shatner, futbalista a moderátor Michael Strahan či dcéra astronauta Alana Sheparda.
Kritici celebritných letov tvrdia, že peniaze, ktoré sa využívajú na komerčné dobývanie vesmíru, by mohli byť použiteľné na boj proti klimatickej kríze.