Google Pixel 9a je skvelý AI smartfón so zlou cenovkou

Mohol to byť nový kráľ kompaktných AI smartfónov.

(Zdroj: Matúš Paculík)

Hodnotenie

8 / 10

Google Pixel 9a

Páči sa nám:
kvalita konštrukcie a dizajn
dobrý fotoaparát
softvérová podpora
kapacita batérie
Nepáči sa nám:
len priemerný výkon
foto bez optického priblíženia
cena
Cena: 554 €

Produkt na test poskytla spoločnosť Google

Moderný kompaktný dizajn s kvalitnou konštrukciou, displej, na ktorý je radosť sa pozerať a niečo, čo dnes nájdeš už len naozaj ťažko – kompaktné rozmery. Nový Pixel 9a od Google je totiž jedným zo zástupcu čoraz chudobnejšej kategórie smartfónov, ktoré pohodlne ovládneš aj jednou rukou.

Má zároveň všetky predpoklady na to, aby sa stal predajným hitom. Je navyše aj rýchly a výrobca mu bude dodávať aktualizácie po najbližších sedem rokov. Prečo si teda od nás neodniesol plný počet bodov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S novým, modernejším dizajnom

Predchádzajúca generácia mala svoj dizajn ešte pomerne jedinečný, s jasne odlíšenou časťou pre fotoaparát a jemne zaobleným rámom. Novinka je podľa očakávania iná, držiaca sa nového výzoru na štýl plnohodnotného Pixel 9.

Kovový rám s ostrejšími hranami je doplnený o plastovú zadnú časť, čo je hlavný rozdiel v porovnaní s plnohodnotným modelom Pixel 9. Zmenila sa aj časť s fotoaparátom, ktorá je skoro úplne zapustená do tela smartfónu.

Novinka je teda naozaj modernejšia, krajšia a hlavne elegantnejšia. Navyše so 6,3-palcovým displejom je v čoraz menšej skupine kompaktných smartfónov ešte zaujímavejšou alternatívou.

Kúpiť si ju môžeš v štyroch farbách, klasickej čiernej, bielej, svetlej fialovej a výraznej ružovej. Subjektívne sa nám viac páčili farby pri predchádzajúcej generácii, no aj tak sme radšej len ako ponuka obvyklej dvojice farieb.

SkryťVypnúť reklamu

Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3, telo má stupeň ochrany IP68. Zvládne teda obvyklé ponorenie do vody na 30 minút a neublíži mu ani bežný prach a piesok.

V balení okrem smartfónu toho veľa nenájdeš, jediným doplnkom je USB C kábel. Nabíjačku hádam nejakú doma máš a puzdro si budeš musieť tiež zohnať.

Kde je vyšší výkon?

S novou generáciou by sme čakali aj posun vo výkone. Nieže by ho Pixel 8a aj potreboval, je stále dostatočne výkonný, no generačná obmena by predsa len mala vyzerať trochu zaujímavejšie.

Pixel 9a je vybavený čipom Google Tensor G4, ktorý by podľa svojho označenia mal priniesť generačnú obmenu. Síce ju prináša, no len v niektorých smeroch. Nový čip tak má napríklad výrazne rýchlejší modem a je pripravený aj na satelitnú komunikáciu, no pri hrubom výkone je nepresvedčivý.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s čipom Tensor G3 má síce novinka vyššie pracovné frekvencie výpočtových jadier, no jedno jadro tu chýba. Skoro úplne rovnaká je aj grafická časť čipu a aj časť určená pre AI.

V mnohých testoch je tak novinka prakticky rovnako rýchla ako jej predchodca a v niektorých vedie len o pár percent. Iné to zrejme nebude ani v budúcnosti pri náročnejších aplikáciách, keďže kapacita operačnej pamäte zostala zachovaná na hodnote 8 gigabajtov.

Za najvýraznejšiu zmenu preto môžeme považovať zvýšenie kapacity batérie - z pôvodných 4492 mAh totiž narástla na 5100 mAh. Nabíjanie je výkonnejšie, z 18 wattov sa zrýchlilo na 23. Bezdrôtové zostalo na starej hodnote 7,5 wattu.

Parametre

Pixel 9aPixel 8aPixel 7a
Čip:Tensor G4Tensor G3Tensor G2
Pamäť:8 GB8 GB8 GB
Dáta:128 / 256 GB128 / 256 GB128 GB
Displej:6,3" OLED, 120 Hz6,1" OLED, 120 Hz6,1" OLED, 90 Hz
Rozlíšenie:1080 x 24241080 x 24001080 x 2400
Foto:48 + 13 MPx64 + 13 MPx64 + 13 MPx
Batéria:5100 mAh4492 mAh4385 mAh
Hmotnosť:186 g188 g194 g

Zlepšenia na správnom mieste

Nakoniec sa tak okrem modernejšieho dizajnu a väčšej batérie môže hlavným lákadlom stať OLED displej. Ten totiž narástol z pôvodnej uhlopriečky 6,1 na 6,3 palca. Stále patrí k tým kompaktnejším a jeho jediným slabším miestom môže byť viditeľný rám.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa pozrieme o dve generácie dozadu, tak vidíme Pixel 7a so 6,1 palcovým 90 Hz OLED displejom. Pixel 8a priniesol vyššiu obnovovaciu frekvenciu s o niečo lepšími parametrami a testovaná novinka pridala dve desatiny palca na uhlopriečke a zvýšila maximálny jas z 2000 na 2700 nitov.

Displej je naozaj vynikajúci a aj napriek menšiemu zväčšeniu kompaktný, no zároveň ergonomicky pohodlný. Ovládneš ho bez problémov aj jednou rukou.

Pri fotoaparáte sme sa dočkali len nového hlavného snímača. Jeho rozlíšenie sa síce znížilo zo 64 na 48 megapixelov, no svetelnosť sa zvýšila z f/1,9 na f/1,7. Zachovaný je systém zaostrovania a nechýba ani optická stabilizácia.

Škoda, že druhý snímač sa nezmenil a o treťom s optickým priblížením môžeme len snívať. Pritom konkurencia ukázala, že sa to dá aj v tejto cenovej kategórii.

SkryťVypnúť reklamu

Čistý systém plný AI

Google všetkým výrobcom Android smartfónov ukazuje, ako má vyzerať softvérová podpora. Dostaneš tu totiž plných sedem rokov aktualizácií. Po pár rokoch pokojne daruj svoj Pixel rodičom, bude im ešte dlho bezpečne fungovať.

Operačný systém je samozrejme bez zbytočných doplnkov a aplikácií tretích strán. Úplne čistý, s otvorenými možnosťami pre úpravy. Môžeš sa na hodiny ponoriť do nastavení, alebo smartfón používaj len s tým, čo v ňom nájdeš.

Reakcie na tvoje dotyky sú okamžité a nič to, že vnútri nie je ten najvýkonnejší čip. Optimalizácia systému je skvelá a aj s desiatkami a desiatkami rôznych aplikácií je smartfón stále svižný.

A svižný je aj v prípadoch, keď sa rozhodneš využiť funkcie umelej inteligencie. Je príjemné, že ťa ich prítomnosť neobťažuje a ak ti AI nevonia, tak sa jej stále dokážeš vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeš sa plynule rozprávať s Gemini, pýtať sa, zadávať pokročilé úlohy a po novej aktualizácii dokonca do rozhovoru zahrnúť aj práve zobrazený obsah na obrazovke smartfónu.

Zabavíš sa aj pri úprave svojich fotografií. Jednoducho vymeníš pozadie na portrétoch, alebo pomocou textových príkazov zmeníš aj veľkú časť fotografie.

AI ti pomôže aj v mnohých bežných situáciách – napríklad ti počas telefonovania odstráni bežný hluk, alebo ti pomôže vyfotiť skupinovú fotografiu aj so samotným fotografom. Google tieto funkcie neustále zlepšuje a postupne pridáva nové.

Oplatí sa vôbec?

Pixel 9a je vynikajúci smartfón nižšej strednej triedy s jediným zásadným problémom, ktorým je počiatočne vysoká cena. Tých 554 eur, samozrejme, nie je veľa, no nie je to veľa len kým sa nepozrieš na to, čo ti za tento peniaz ponúkne konkurencia.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad o niečo väčší Nothing Phone (3a) si kúpiš za 369 eur, Galaxy A56 od Samsungu za 479 eur a je tu aj množstvo modelov Xiaomi, skvelá Motorola, či Realme. No ani jeden z nich neponúka tak kompaktné rozmery.

Z tých skutočne malých je tu jedine starý iPhone 13 za približne 500 eur, Motorola Edge 50 Neo a hlavný konkurent v podobe predchádzajúceho modelu Pixel 8a. Nový iPhone 16e nespomíname, je prehnane drahý.

Pixel 8a si aktuálne vieš kúpiť aj o viac ako stovku lacnejšie. Tie rozdiely medzi nimi sú naozaj malé a je dosť možné, že pre niekoho bude starší model plne dostačujúci.

Svojim výkonom totiž nijak zásadne nezaostáva, má tiež veľmi dobrý fotoaparát a stále atraktívny dizajn. Horšie je na tom jedine kapacita batérie, displej má o niečo slabší maximálny jas a to je asi tak všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Google nám teda priniesol zaujímavú novinku určenú hlavne pre jeho vlastných fanúšikov. Je rozhodne lepším smartfónom ako nový „lacný“ iPhone 16e, no pokiaľ vyslovene nehľadáš kompaktný model, tak ti konkurencia vie ponúknuť viac zábavy za menej peňazí.

Google

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu