Ráno sa zobudíš a nemusíš nič riešiť: obočie je tam, upravené, stačí ho len prečesať. Takýto komfort sľubuje tetovanie obočia, metóda semipermanentného mejkapu, ktorá však u mnohých vyvoláva otázniky.
Pamätáme si totiž generáciu našich mám, ktoré si tetovanie vyskúšali a skončili s modrými či fialovými hokejkami miesto prirodzeného výsledku. Doba sa však zmenila a aj vďaka sociálnym sieťam si dnes vieš vybrať odborníkov- brow artistov podľa svojho gusta.
Rozprávali sme sa preto s brow artistkou Nikolou Meškovou, ktorá sa špecializuje práve na prirodzene vyzerajúce obočie.
Kvalitné tetované obočie spoznáš podľa nej tak, že na tvári vyzerá prirodzene, aj keď na sebe nemáš žiaden mejkap. „Tetovanie obočia by nemalo vyzerať dobre iba pri večernom líčení, ale za každých okolností, tak, aby na tvári príliš nekričalo.“
V článku sa dočítaš, aké techniky tetovania obočia sú, či tetovanie bolí a ako dlho ti efekt vydrží.

Aké techniky tetovania obočia existujú?
Najbežnejšie typy techník, ktoré sa využívajú pri permanentnom obočí, sú:
- microblading,
- hairstrokes,
- púdrové obočie (tzv. shading).
Často nájdeš aj nové názvy, no zvyčajne ide o jednu z dvoch možností: práca s ihlami, s ktorými sa kreslí imitácia chĺpka, alebo práca s ihlami s cieľom vytvoriť farebné tieňovanie na koži.
Za tetovanie obočia na Slovensku zaplatíš zhruba 200 až 300 eur, cena závisí od techniky a tiež miesta.
Aký je rozdiel medzi microbladingom a hairstrokes metódou?
V oboch prípadoch ide o tzv. vláskovanú metódu, pri ktorej sa tetuje v tenkých čiarach, ktoré vyzerajú ako skutočný chĺpok. „Microblading sa vykonáva pomocou pera, ktoré nazývame holderom. Vkladajú sa doň čepieľky rôzneho tvaru, no najznámejšia je v tvare písmena U,“ vysvetľuje Mešková.
V čepieľke je rad osemnástich malých ihličiek, ktorými sa na pokožke vytvorí rez. Rez sa následne vyplní pigmentom. Tým, že rez sa robí čepieľkou, celý nakreslený chĺpok je rovnako hrubý, a hoci profesionálna tatérka by ti ho mala vedieť spraviť napriek tomu prirodzene, Mešková osobne preferuje techniku hairstrokes pre ešte jednoduchšiu prácu a prirodzenejší efekt.
„Pri hairstrokes pracujeme s jednou ihlou, s ktorou vieme vytvoriť hyperrealistické obočie. Vieme s ňou urobiť jemnučký chĺpok, aj výraznejší hrubší.“
Kontraindikácie
Ak sa ťa týka niektorá z nasledujúcich situácií, tetovanie obočia podstúpiť nemôžeš, alebo je potrebné predtým absolvovať lekársku konzultáciu:
- diabetes,
- epilepsia,
- žltačka typu A, B, C,
- HIV,
- rôzne kožné ochorenia a dermatitídy, vrátane keloidných jaziev,
- ekzémy,
- porucha zrážanlivosti krvi alebo liečba, ktorá vedie k zriedeniu krvi,
- autoimunitné ochorenia, oslabenie imunity, alergie,
- chemoterapia, rádioterapia a viaceré ďalšie liečby vrátane užívania antibiotík,
- tehotenstvo a dojčenie.
V čom spočíva púdrové alebo tieňované obočie?
Púdrové obočie môže zahŕňať aj microblading, ale s tým rozdielom, že okrem jednotlivých chĺpkov sa pridáva aj tieňovanie. Túto metódu nazývajú aj phishading či shading a vykonáva sa podobne ako tieňovanie pri štandardnom tetovaní. V tomto prípade vytváraš efekt hustejšieho obočia, ale to neznamená, že ak ho už husté máš, nebudeš z tohto typu obočia benefitovať.
„Pri tejto technike vieme vďaka tieňovaniu obočie viac vyplniť, čo môže byť vhodné pre ľudí s redším obočím. Ale vždy je to o preferencii klientky, niekomu sa viac páči tieňovanie aj pod hustým obočím,“ hovorí Mešková. Ženám radí oboznámiť sa s prácou vybraného brow artistu vopred a vybrať si toho, koho výsledky sa im najviac páčia.
Ako dlho vydrží tetované obočie a kedy je čas na refresh?
Tetovanie obočia vydrží jeden až tri roky v závislosti od typu pokožky a životného štýlu. Ak používaš veľa exfoliačných látok v skincare alebo pleť nechrániš pred slnkom, tetovanie môže vyblednúť skôr. Trvácnosť ovplyvňuje aj typ pokožky, na mastnejšej vydrží kratšie.
Prvý návrat k tatérke príde už po zhruba šiestich týždňoch, teda po úplnom zahojení tetovania. Vtedy skontroluje, že hojenie prebehlo v poriadku a či sa ti výsledok páči. Je dôležité po tetovaní dodržať správnu starostlivosť, oblasť musí ostať suchá a mimo slnečného žiarenia, nielen pre ochranu tetovania, ale aj tvojho zdravia.
K brow artistke sa potom budeš chcieť vrátiť na refresh tetovania zhruba po 12 až 18 mesiacoch, pretože pigmenty sú navrhnuté tak, aby časom vybledli. S načasovaním ti poradí priamo tvoja tatérka.

Bude to bolieť?
„Je to mierne invazívny zákrok, takže nejaké nepohodlie alebo bolesť sú prirodzené,“ vysvetľuje Mešková. Je možné použiť anestetiká, no miera bolesti je v konečnom dôsledku individuálna. Závisí to od tvojho prahu bolesti.
Podľa Meškovej po anestetikách siaha v minimálnom počte prípadov, klientky jej procedúru opisujú ako pocit brnenia v pokožke.
Prečo vyzerajú niektoré staršie tetovania obočia zle?
Ak sa nezvolí vhodný pigment, aplikuje sa príliš hlboko do kože alebo len nestíhaš pravidelnú údržbu, tetované obočie ti môže pridať viac starostí ako radosti. Často je nechcené sfarbenie výsledkom zle zvolenej farby, prípadne nesprávnej techniky.
No dnes sú na trhu také pigmenty aj nástroje, že riziko fialového či modrého obočia, ktoré vyzerá, že ti ho niekto nakreslil centropenom, je minimálne. Stačí si vybrať správnu brow artistku.
Väčšina z nich svoju prácu ukazuje na sociálnych sieťach, vďaka čomu môžeme dobre vnímať, ako pracujú a aké je ich estetické cítenie. Je dôležité, aby v štúdiu pracovali s kvalitnými pigmentmi, aby sa neponáhľali počas konzultácie s tebou a tiež, aby dbali na dokonalú hygienu, aby si si spolu s tetovaním domov nepriniesla aj infekciu.
K sfarbeniu však môže dochádzať aj tvojou skincare rutinou: exfoliácia, retinoidy či slnečné žiarenie tiež ovplyvňujú to, ako sa farba v priebehu mesiacov správa.
Podľa Meškovej sa niekedy dá zle sfarbené obočie opraviť, no niekedy je nevyhnutné najskôr ho odstrániť. Robí sa to buď laserom, s ktorým môžu pracovať dermatológovia a dermatologičky, alebo aj pomocou tetovacej ihly priamo u brow artistky.
Namiesto pigmentu sa však do pokožky aplikuje tekutina, ktorá pigment vyťahuje, vysvetľuje Mešková. „Starostlivosť po takomto odstránení je zložitejšia, môžu vznikať chrastičky. V tomto je laser trochu menej invazívny, hoci podľa mojej skúsenosti lepšie funguje na tmavé farby. Ak máte svetlú, napríklad žltú, lepšie to funguje tou ihlou.“