Niektorí mladí ľudia by si radšej ani nepamätali, že boli v práci

Vyhorenie prichádza ešte pred tridsiatkou.

Pracovné prostredie nemá stresovať.Pracovné prostredie nemá stresovať. (Zdroj: Dupe photos/Jemilla Mills Smill)

Priemerný človek z generácie mileniálov zažíva vrchol vyhorenia vo veku približne 42 rokov. Najväčší stres pritom ľudia z generácie Z prežívajú už okolo dvadsiatich piatich rokov. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Talker Research, ktorá na dvetisíc respondentoch v USA zisťovala, ako sa prejavuje stres v poslednom desaťročí.

Na otázku, čo ich stresuje najviac, respondenti ako hlavný faktor uviedli financie (30 percent), ďalej politika (26 percent), a v tesnom závese bola práca (25 percent) a fyzické zdravie (23 percent). Mohli uviesť viacero faktorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa klinického psychológa Ehaba Youseffa, ktorý pracoval na prieskume, vyzerá stres u každého pacienta inak.

Fakt, že mladí Američania zažívajú vrchol stresu už v takom nízkom veku, je podľa neho alarmujúci. Vyhoreného dvadsiatnika totiž doteraz v praxi nevidel. Jeho starší klienti prichádzali s podobnými problémami až okolo veku 40 až 50, keď sa finančné alebo rodinné povinnosti stali náročnejšími.

Najskôr hustle, potom stres

v staršej štúdii od EY vypracovanej v USA v roku 2023 viac ako polovica ľudí uviedla, že sa extrémne obáva nedostatku peňazí. Dôvodom je stav ekonomiky či vzostup umelej inteligencie, ktorá im môže vziať prácu.

Prioritou ľudí z generácie Z je zaobstaranie si živobytia, a tak má mnoho z nich viacero zamestnaní. Podľa štúdie až 65 percent z nich pracovalo v predchádzajúcom roku na čiastočný alebo plný úväzok, kým 36 percent si zarábalo prácou na voľnej nohe.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek strachu o financie, s peniazmi dokážu narábať lepšie ako staršie generácie. V tomto smere už máme aj dáta zo Slovenska. Podľa prieskumu 365 banky žije od výplaty k výplate len 41 percent zoomerov, zatiaľ čo viac ako polovica mileniálov a boomerov má finančné problémy.

Mladí ľudia šetria aj investujú, čo im vo finančnej gramotnosti chýba zo školy, dopĺňajú samovzdelávaním.

Stresovým faktorom je však aj práca samotná.

O generácii Z na pracovisku sa píše často až príliš negatívne. Vo všeobecnosti sa stretávame najmä s tým, že zoomeri sú ako zamestnanci a kolegovia neprofesionálni, nepripravení, slabí a neschopní prijať kritickú spätnú väzbu.

Tradičné pracoviská sa len pomaly stotožňujú s veľkými zmenami, ktoré táto generácia prináša na pracovný trh. Sú asertívnejší a rýchlejšie komunikujú nespokojnosť, zároveň sú prelietavejší. Keď sa im nepáči, rýchlo odídu inam.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Personalisti o mladej generácii Slovákov: Vyžadujú tykanie, prácu z domu a neradi telefonujú Čítajte 

Ako pre Closer povedala Ľubica Melcerová z Profesie, najviac sa im prispôsobujú progresívne zmýšľajúce firmy. Investujú do ekologickejšej a inkluzívnej podoby pracovísk, ponúkajú benefity ako home office či mentálne zdravie.

Dôraz na work-life balance je pre túto generáciu príznačný. Ak im zamestnávateľ neumožňuje dodržať ho, pociťujú nadmerný stres. Vtipne to podčiarkuje aj nedávny prieskum z Veľkej Británie, ktorý ukázal, že zoomeri by si najradšej ani nepamätali, že boli v práci.

Čerpal zo známeho seriálu Severance od Apple tv+, kde hlavné postavy pracujú pre firmu Lumon. V hlave majú voperovaný čip, ktorý mozog rozdelil na dve časti. Jednu používajú vonku (outies) a druhú vnútri v práci (innies). Pri vstupe do výťahu sa čip aktivuje a osobnosti sa prepnú. Outie nevie, čo robí jeho innie a opačne.

SkryťVypnúť reklamu

Platforma pre duševné zdravie Unmind sa respondentov pýtala, či by chceli byť severed teda oddelení a nepamätať si, čo sa dialo v práci či doma. Až 46 percent zoomerov sa vyjadrilo, že by túto možnosť prijali.

Štúdia tiež zistila, že 41 percent zamestnancov má problém vypnúť, keď nie sú v práci. Podobný podiel (40 percent) uvádza, že ich zamestnávateľ kontaktoval mimo pracovného času, a takmer polovica (44 percent) pravidelne kontroluje svoje pracovné e-maily mimo pracovného času.

Schudni, kúp si to, cestuj

Psychológ Yousef dodáva, že zoomeri pociťujú stres a nátlak takmer vo všetkých oblastiach života. „Kariéra, financie, vzťahy, dokonca aj očakávania sociálnych médií,“ dodáva.

Môže za to aj množstvo mikrotrendov, ktoré sa na ľudí valia zo všetkých strán. Kúp si Stanley Cup na vodu, obliekaj sa ako coastal grandma, alebo radšej mob wife, teraz nos baggy džínsy, potom barell, vlasy si ostrihaj, potom si ich nechaj narásť, cvič pilates, nie, radšej choď behať a tak ďalej. Každý druhý týždeň sa na tiktoku objaví trend, pre ktorý neustále meníme šatníky či rovno životný štýl.

SkryťVypnúť reklamu

Denník The New York Times na začiatku marca publikoval veľkú reportáž, v ktorej sa ľudí z generácie Z pýtal ako tieto mikrotrendy vnímajú.

Mladí respondenti opisovali, že množstvo trendov je ohromujúce. Sami naň nestíhajú reagovať. Následne však cítia úzkosť, že nemajú to, o čom sa hovorí, prípadne ani netušia, kto vlastne sú.

Odinštalovať si tiktok je jedným z efektívnych spôsobov, ako bojovať z pocitom fomo. Nie každý to však dokáže dobrovoľne. Keď ho v USA na začiatku roka takmer zakázali, Hana Tilksew sa tešila. K zákazu nedošlo, no ona si aplikáciu odinštalovala aj tak.

„Myslím, že trvalý zákaz tiktoku by určite pomohol zmierniť neustály tlak, ktorý pociťujeme, aby sme s ním držali krok,“ dodáva.

Dospievať bude náročnejšie

Pokiaľ ide o to, ako sa bude stres vyvíjať s pribúdajúcimi rokmi, 83 percent opýtaných v prieskume Talker research priznáva, že vstup do dospelosti je dnes náročnejší ako pred desiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Generácia Z je osamelá, dokazujú to aj posledné dva Svetové reporty šťastia. Práve tínedžerské roky boli v minulosti časom, keď sa vytvárali priateľstvá a budovali vzťahy. Zoomeri dospievali aj vstupovali na pracovný trh počas pandémie a viac-menej osamote.

Okrem toho 72 percent Američanov súhlasí s tým, že byť dospelým bude v najbližších desiatich rokoch ešte náročnejšie. Súdiac podľa aktuálnej politickej situácie či spoločenskej klímy, nemusíme túto predpoveď zužovať len na Spojené štáty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu