Dvadsaťročná Stella pre zdražovanie prestala navštevovať hodiny tanca, Boris si už v obchode nekupuje sladkosti. Daniela sa snaží cestovať nízkonákladovo, no na potravinách zatiaľ nešetrí. Ema si s priateľom radšej prenajala byt v Stupave, aby sa vyhla drahým nájmom v Bratislave.
Študenti sú jednou zo skupín, ktorá zdražovanie potravín či nájmov rýchlo pocíti na vlastnej koži. Zisťovali sme, ako zvyšovanie cien ovplyvnilo ich život, na čo všetko míňajú a koľko si vedia ušetriť.
Čo všetko zdraželo?
- Cestovné lístky na MHD v Bratislave zdraželi za posledné dva roky v priemere o 20 percent. Základný 30-minútový lístok stojí napríklad namiesto 90 centov 1,10.
- Podľa analýzy Bencont Investments sa nájom priemerného bytu v hlavnom meste vrátane energií na konci minulého roka pohyboval okolo sumy 1051 eur. Medziročne nájom narástol o deväť percent.
- Zdraželi aj internáty. Kým v roku 2020 stála 2-lôžková izba v bloku A na Mlynoch 68,5 eura, dnes už si za ňu študenti zaplatia 105 eur.
- Podľa Štatistického úradu celkovo na Slovensku za minulý rok potraviny zdraželi o 2,5 percenta. Špecifické položky ako napríklad maslo však zdraželi až o 35 percent.
- Podľa Národnej banky Slovenska narástli najmä ceny stravovacích služieb a reštaurácií. Napríklad obedové menu zdraželo o 6,5 percenta.
Bez brigády to nejde
Dvadsaťjedenročný Damián si hneď v úvode rozhovoru vyťahuje tabuľku, v ktorej má zodpovedne zapísané všetky výdavky za február.
"Minul som 1600 eur," hovorí prekvapene. Študuje technologický odbor na STU. Pochádza z východného Slovenska a v Bratislave sa rozhodol prenajať si byt v blízkosti univerzity.

"Za izbu platím okolo 330 eur, no s nájmami tu bol problém. Tým, že sa prerábajú internáty Univerzity Komenského, dosť zdraželi," opisuje situáciu v Bratislave.

Damiánovi sa podarilo nájsť sezónnu prácu v Rakúsku. Cez leto si tam zarobí tak dobre, že z toho vie vyžiť celý rok. "Aj v Bratislave občas brigádujem, ale len v oblastiach, ktoré ma bavia. Pracoval som napríklad pre futbalový zväz," hovorí.
Mesačne si vie odložiť aj tisíc eur. "Ak má človek finančné prostriedky, život študenta si treba užiť. Keď idem do baru, po prvých pivkách už prestanem počítať, koľko míňam," dodáva.