Pred niekoľkými rokmi som z nemenovaného nechtového salónu odchádzala maximálne nespokojná. Od hnevu som mala slzy na krajíčku, ale v salóne som sa neozvala. V tom čase som ešte nevedela, na čo mám v beauty salónoch nárok a ako by mohla prebiehať náprava alebo reklamácia.
Samotná manikúra bola znesiteľná, zakrvácal mi len jeden prst, no aplikácia gélových nechtov bola katastrofa. Prakticky to vyzeralo, že mi na nechty prilepili okrúhle skittles cukríky, tvar okolo mandle ani nešiel a boli nesmierne hrubé po celej dĺžke.
Po chabom pokuse opýtať sa na konci termínu, či sa dajú stenčiť, mi povedali, že už nie, lebo už sú hotové. Pani, ktorá mi ich robila, dobre po slovensky nevedela, s prekladom pomáhal kolega.
Ešte som ani neprišla domov a už som mala rezervovaný termín v inom, renomovanom salóne, na opravu. Stála ma dvakrát toľko ako pôvodný set nechtov, ale vyzerali krásne.

Isto, mohla som si vybrať aj lepší salón. No v čase, keď sa sociálne siete plnia hroznými skúsenosťami z beauty salónov, si nie som istá, či sa dá naozaj na prvý raz odhadnúť, kde budeš mať dobrý zážitok. Pohyb personálu medzi prevádzkami aj firmami je veľký, takže recenzie na konkrétne osoby po čase nemusia platiť.
Keďže beauty služby za posledný rok výrazne zdraželi, je namieste hovoriť o tom, na čo všetko máš nárok, ak sa to nepodarí.
Zisťovala som, podľa čoho sa v salónoch rozhodujú, či reklamáciu uznajú a poskytnú nápravu alebo vrátenie peňazí.

Čo hovorí zákon
Zo zákona je možné reklamovať služby vrátane tých beauty služieb. Platí všeobecná trojmesačná záruka, ktorú stanovuje Občiansky zákonník. V praxi to vyzerá tak, že ak sa to dá opraviť, tak by sa mal účes alebo nechty opraviť zadarmo, a ak nie, tak za službu nezaplatíš alebo ti peniaze vrátia.
Väčšina renomovaných salónov pravdepodobne problém vyrieši tak, že za službu nezaplatíš alebo ju bezplatne prerobia. Ak na problém prídeš až po odchode zo salónu, tak ti ho v štandardných salónoch opravia aj na druhý deň alebo po niekoľkých dňoch.
Týka sa to napríklad prasklín v nechtoch alebo nerovnomernosti v strihu vlasov, ktorú si všimneš, až keď si ich umyješ doma a upravíš ich rovnako ako v salóne.
Nie je však jedno, ako vyzerala komunikácia pred službou a počas nej a čo presne na výsledku sa ti nepáči. Niektoré chyby sú jednoznačnejšie ako iné.
Ako k tomu pristupujú salóny
Manikérka Jaeda Lowe z Ohia zverejnila na tiktoku dnes už virálne video s klientkou, ktorá požadovala úplné prerobenie – po 90-minútovom stretnutí – jednoducho preto, že sa jej nepáčila farba.
Loading
@j.rennnee
Samozrejme, aj farbu pri nechtoch si môžeš dať vymeniť. Štandardom je, že hotový tvar a neskôr hotovú farbu ti najskôr ukážu na jednom prste: vtedy je ešte čas niečo zmeniť. Na konci služby to salóny prijmú len v opodstatnených dôvodoch, pričom objektívne zhodnotiť, čo sa za taký dôvod ráta, môže byť náročné.
Moje nechty s hrúbkou skittles podľa mňa potrebovali prerobiť a netlačila som dosť na to, keď so mnou nesúhlasili. Podľa majiteľov a majiteliek salónov, s ktorými som hovorila, som mala radšej trvať na kontrole už po prvom prste a podľa toho skúsiť upraviť tvar.
Určite však neplatí, že to môžeš len tak uhrať „na Karen“ a odísť bez platenia. Dagmar Volkov, majiteľka siete salónov DNA Beauty, pre Closer hovorí, že vypočítavých klientok, ktoré sa snažia až na konci služby vykĺznuť z platenia, už párkrát zažila.
Ak má klientka dôvod na reklamáciu, môže ísť napríklad o zlomené alebo prasknuté nechty či iný výsledok strihu, než bol dohodnutý, vraví, že klientkam navrhuje bezplatnú úpravu. Vždy si situáciu overuje aj u zamestnankyne, ktorá službu vykonala: ak nastala chyba pri konzultácii a výsledok sa klientke nepáči, aj vtedy poskytne nápravu zadarmo.
Ak by teda mala z mojich „cukríkových“ nechtov dojem, že sú skutočne škaredé, ako majiteľka by mi reklamáciu uznala a mohla by som prísť na prerobenie zadarmo.
Zdôrazňuje však, že najdôležitejšia je komunikácia.
„Všetkým mojim zamestnankyniam zdôrazňujem, aby s klientkami počas služby hovorili. Ak napríklad ich vlasy neunesú ďalšie odfarbovanie alebo nechty potrebujú posilnenie, musíme o tom s klientkami najskôr hovoriť, aby vedeli, čo môžu očakávať.“
Jednoducho, na konci služby by sa nemalo stať, že máš dôvod ju reklamovať. Bremeno komunikácie pritom leží na pleciach oboch strán.
Výsledkom dobrej komunikácie je napríklad aj to, že vieš, ako má vyzerať starostlivosť po samotnom procedúre.
Majiteľka kaderníctva Pekné vlásky Mária Pavlíková v podcaste Rutina povedala, že napríklad po farbení je dôležité nespotiť sa a neumyť si vlasy 48 hodín. Počas tohto času sa farba stále vyvíja a voda či čistiace produkty ju môžu narušiť, vo výsledku ti teda farba nebude vo vlasoch dobre držať.
Vraví, že radšej dbá na prípravu (v Pekných vláskoch musí každý nový klient absolvovať čistenie vlasov a konzultáciu), a ak chce od nej niekto prácu, ktorá sa nedá urobiť alebo ju nevie urobiť, radšej človeka pošle do iného salóna.
Aj podľa nej je lepšie komunikovať počas samotnej procedúry. Týka sa to nielen výsledku, ktorý môžeš očakávať, ale napríklad aj cien. Dagmar Volkov aj Mária Pavlíková klientky vopred upozornia, ak je nejaká časť služby za príplatok, aby mali možnosť aj odmietnuť.

Tomáš Cardoso, majiteľ siete barbershopov Hero Barber, má tiež skúsenosť s nespokojným zákazníkom. Povedal nám, že sa stáva, že muži sa priamo v kresle neozvú, ak sa im niečo nepáči, ale po príchode domov nechajú zlú recenziu. Ak sa to dá, tak sa týmto klientom ako majiteľ osobne ospravedlní a ponúkne im nápravu alebo vrátenie peňazí.
Vraví, že by pomohlo, keby sa ľudia ozvali priamo na mieste, on alebo jeho barberi sa za to neurazia.
Toto je postoj, ktorý spája všetkých oslovených respondentov a respondentky: ak to chceš ešte kratšie, ešte ružovejšie alebo ešte rovnejšie, tak to dosiahneš tým, že sa ozveš. Svoje šance zlepšíš, ak si budeš vyberať salóny, v ktorých s tebou komunikujú o každom kroku.