Žena vycestovala do Kórey v snahe nájsť si partnera. Sklamalo ju, že muži nevyzerajú ako celebrity

A teraz hromadný face palm.

Členovia skupiny ENHYPEN prichádzajú na kolekciu Prada Spring Summer 2025, ktorá bola predstavená v Miláne v Taliansku.Členovia skupiny ENHYPEN prichádzajú na kolekciu Prada Spring Summer 2025, ktorá bola predstavená v Miláne v Taliansku. (Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno, Hejty)

Na tiktoku som natrafila na niekoľko žien (prevažne Američaniek), ktoré vycestovali do Južnej Kórey s jediným cieľom: nájsť si muža. Predstavy mali veľmi presné, inšpirované kórejskými dramatickými seriálmi či hviezdami k-popových skupín.

A tak absolútne nikoho okrem nich neprekvapilo, keď po príchode do krajiny natrafili na obyčajných, celkom normálnych Kórejčanov. Nie všetci mali premyslené outfity.

Nie všetci mali ostré sánky (ktoré sú, a to ako beauty redaktorka viem s istotou, väčšinou aj tak vyrobené a nie dané prírodou).

SkryťVypnúť reklamu

A nie všetci vyzerali ako vystrihnutí z k-drama.

Neviem si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby pricestovali na Slovensko. Budú cestovať na Slovensko v nádeji, že stretnú Jána Koleníka alebo Jakuba Jablonského? Alebo budú očakávať, že všetci Slováci tak vyzerajú?

Aj o tomto bizarnom trende, ktorý vôbec nie je nový a je problematický z viacerých dôvodov, sa dnes porozprávame. Ale prinášam ti aj tip na článok, podcast či podujatie a sľubujem, že skončíme pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitaj pri 49. vydaní newslettra o vzťahoch, sexe a sexuálnom zdraví Come Closer.

Vychádza každý štvrtok a informácie v ňom vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.

Ak to znie ako niečo, čo chceš čítať pravidelne, prihlás sa na odber.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy, ktoré cestujú "za láskou" do Kórey

Fetišizácia Kórey nie je nová, už v roku 2022 o nej písali v médiách aj v odborných článkoch . Čoraz viac žien, najmä zo Spojených štátoch, západnej Európy či Ruska cestuje za vysnívanou juhokórejskou romancou. Nazýva sa to aj Netflix effect: lebo práve kórejské seriály nastavili novú latku ženským predstavám o vzťahu.

Podľa vedkyne Min Joo Lee tieto ženy počas výletov v Kórei cez deň oddychujú a v noci chodia do barov a klubov v snahe nájsť si Kórejčana. Zväčša ide o mladé heterosexuálne orientované ženy, dvadsiatničky, ktoré si chcú splniť svoj sen o k-drama romance. Dokonca sa pre potenciálnu lásku naučili aspoň trochu po kórejsky.

Podľa kórejskej vedkyne ženy na Kórejčanoch priťahuje ich odlišná maskulinita.

SkryťVypnúť reklamu

"Cítim sa tak bezpečne medzi kórejskými mužmi," povedala jej pre vedeckú prácu jedna Švédka. Švédi sú z jej skúsenosti agresívnejší, neustále ju obchytávajú alebo chcú len sex, čo sa jej nepáči. Samozrejme, to, akí sú Kórejčania, si pred vycestovaním mohla akurát tak domýšľať.

Niektorým tento spôsob hľadania vzťahu vyšiel: našli sa, vzali sa, sú spolu. Viaceré medzinárodné páry dokonca o svojom živote robia obsah napríklad na youtube.

No častejšie sa to končí sklamaním či rozchodmi. Buď sa im nepodarilo udržať vzťah na diaľku, nerozumeli si, alebo ženy odišli sklamané z toho, že tí Kórejčania predsa len nie sú takí ako v telke. Šokujúce, však?

Kultúra, najmä filmy, seriály a hudba, vedia totálne zmeniť náš pohľad na skupinu ľudí. Tieto mylné očakávania, často postavené na stereotypoch, pritom vedú ku sklamaniu nie preto, že tí "zlí, zlí Kórejčania" nevyzerajú ako v telke. Ale preto, že namiesto toho, aby sme sa spoznávali s osobou priamo pred nami, hľadáme niečo, o čom ani nevieme, či existuje.

SkryťVypnúť reklamu

Je to len iný uhol pohľadu na problém, o ktorom som ti už písala. Pri zoznamovaní a randení, teda pri hľadaní lásky, je dobré mať pevné hranice a jasné priority.

Ale ak máš úplne konkrétnu predstavu o všetkom, od výzoru cez hlas, koníčky až po vzdelanie a prácu, pomedzi prsty sa ti prešmykne mnoho ľudí, ktorých možno môžeš milovať. Písala som o tom viac v tomto článku.

O tom, že takéto cestovanie za vzťahom nápadne pripomína koloniálne správanie, azda ani nemusím hovoriť. Cestuj, jasné, a spoznávaj ľudí. Ale hádam nebudeš hľadať partnera alebo partnerku len podľa rasy alebo krajiny pôvodu. Je to... divné.

Správy o vzťahoch, sexe a súvisiacich témach

Poznáš niekoho, kto zažil sexuálne obťažovanie? Hej, ja tiež, a je to megaveľký prúser.

Moja kolegyňa Kamila Šebestová zozbierala desiatky príbehov žien, ktoré zažili sexuálne obťažovanie. Zozbierala ich až príliš ľahko, lebo tých príbehov je stále príliš veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dostupných zdrojov sexuálne obťažovanie na Slovensku počas svojho života zažili až dve tretiny žien. Prečítaj si jej fakt dobrú reportáž o tom, čo všetko pod sexuálne obťažovanie spadá, čo sa s tým dá robiť a najmä, ako to vplýva priamo na ženy, ktorým sa deje.

Súvisiaci článok Chytil ju za prsia v autobuse a všetci boli ticho. Príbehy žien, ktoré zažili sexuálne obťažovanie Čítajte 

Radio Wave predstavilo ďalšiu skvelú podcastovú sériu. Tentoraz sa venujú interrupciám.

Šesťdielna miniséria Přerušení bude spájať historické aj súčasné dáta z Česka a ďalších krajín. Dozvieš sa tam viac o interrupciách z pohľadu sociológie, práva či medicíny, a podcast sa bude venovať aj otázke, čo pre krajinu znamená zákaz, alebo naopak, dostupnosť, interrupcií.

Prvá epizóda vychádza 8. marca (na MDŽ).

Apropos, MDŽ. Kvety dávno nestačia (veď si ich kúpime samy).

Organizácia Brána do života, ktorá pomáha ženám a deťom v núdzi, organizuje krásne podujatie s názvom Od kvetov k činom. Majú vymyslený program na piatok aj na sobotu, nebudú chýbať diskusie, kvíz či premietanie filmov.

SkryťVypnúť reklamu

Keby som ti mala poradiť, vybrala by som si workshop o rodovo citlivom jazyku so Zuzanou Límovou, premietanie filmu Medzi nami a diskusiu o tom, kam smeruje rodová rovnosť, s Adrianou Havašovou, Radou Mikšík, Liberty Simon a Róbertom Vavrom.

Týždeň sexuálneho wellnessu, ktorý ti má prinavrátiť rozkoš?

Áno, existuje! Back to the Body je týždenný retreat, ktorý sa koná v rôznych častiach sveta. Zúčastňujú sa na ňom malé skupiny žien, ktoré z rôznych dôvodov nemajú alebo stratili kontakt so svojou sexualitou či rozkošou, nezažívajú ju alebo sa v nej chcú prepracovať hlbšie.

Retreaty kombinujú riadený dotyk, prácu s dychom, pohyb a rozhovory, aby pomohli ženám zbaviť sa nánosov hanby. Hlavný háčik? Cenovka začína na zhruba desiatich tisícoch. Dozvedela som sa o tom vďaka Vogue.

SkryťVypnúť reklamu

Social media post týždňa

Julia Fox šla na Oscary prakticky nahá a dosť "chlpatá" a ja jej to žeriem. Vnímam to ako ukážku toho, ako vie byť drzá nahota na červenom koberci prejavom vlastnej autonómie. Na rozdiel od Biancy Censori totiž Fox nevyvolala vlnu otázok o tom, či si to naozaj obliecť chcela.

Loading

...

Bavilo ťa čítanie? Newsletter o sexe a vzťahoch Come Closer vychádza každý štvrtok a ďalšie vydanie ti môžem poslať rovno do inboxu. Klikni sem a prihlás sa na odber.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu