Nothing Phone (3a)
Produkt na test poskytla spoločnosť Nothing
Klasická tenká tehla s displejom natiahnutým až po okraje, fotoaparáty s čo najväčším rozlíšením a čipy s výkonom modernej hernej konzoly. Ak by si v súčasnej ponuke smartfónov hľadal akúkoľvek inováciu alebo vystúpenie z davu, ďaleko sa nedopátraš.
V zástupe sivej masy spočítaš výnimky na prstoch jednej ruky. My sme tú aktuálne najzaujímavejšiu vyskúšali ešte pred jej oficiálnym uvedením na trh.
Má označenie Nothing Phone (3a) a je to smartfón pre každého, kto nechce za naozaj dobrý a neprehliadnuteľný smartfón minúť viac ako štyri stovky.
Iný ako konkurencia
Nothing je britská technologická spoločnosť, ktorá vznikla len pred necelými piatimi rokmi. Je teda nezvyčajným javom v segmente smartfónov okupovanom takmer výhradne čínskymi značkami.
Neprodukuje desiatky zbytočných modelov ročne, celkovo ich má na konte naozaj len pár. Pre tento rok zatiaľ konkrétne dvojicu Nothing Phone (3a) a Nothing Phone (3a) Pro. Necieli s nimi do prémiovej skupiny, ich cena z nich robí zástupcov nižšej strednej triedy.
Veľký cenový rozdiel medzi nimi nie je, presnejšie len 65 eur v konfigurácii 12 + 256 gigabajtov. Model Pro sa zásadne líši pri fotoaparáte, kde namiesto dvojnásobného optického priblíženia ponúkne trojnásobné.
Zvyšok je prakticky totožný, čo znamená, že sa ti v rukách ocitne smartfón s aktuálne najzaujímavejšou zadnou časťou. Je taký pekný, že ti bude ľúto ho schovať do akéhokoľvek obalu s výnimkou toho priehľadného.
V opačnom prípade by si prišiel o nevšednú funkciu v podobe trojice bielych LED pásikov. Tie fungujú ako štýlový systém oznámení pre hovory, nové správy alebo ti ozvláštnia počúvanie hudby.
Na našom trhu si smartfón kúpiš v dvoch farebných verziách, bielej a čiernej. Nám sa najviac páči modrá, ktorá však zatiaľ nie je na Slovensku dostupná.

Odlišný je aj systém
Tak ako je jedinečný dizajn tohto smartfónu, je jedinečná aj úprava systému Android 15 s Nothing OS 3.1. Kým bežní výrobcovia sa snažia viac menej držať bežného vizuálneho štýlu, Nothing ponúka úplne odlišný zážitok.
Samozrejme si môžeš nastaviť klasický vzhľad aj ty, no máš k dispozícii úplne prepracované prostredie od pozadí cez ikony až po miniaplikácie. Či už je to zobrazenie času, alebo počasia, tento smartfón je jednoducho odlišný.
Úprimne musíme priznať, že sme si na tieto grafické úpravy zvykali trochu dlhšie, keďže mnohé známe aplikácie nemajú úplne intuitívne ikony.
Pri používaní nájdeš niekoľko zaujímavých bonusových funkcií a aplikácií. Napríklad aplikácia pre fotoaparát ti dovolí tvoriť si vlastné režimy. Môžeš si vytvoriť špeciálny režim na fotenie športov, keď si nastavíš konkrétny objektív, expozíciu, vypneš blesk a vyberieš konkrétny filter.
K dispozícii je aj aplikácia Space, ktorá má byť miestom pre tvoje poznámky. S pomocou špeciálneho hardvérového tlačidla na pravej strane smartfónu si zaznamenáš obsah displeja a pridáš k nemu poznámku.
Aplikácia je zatiaľ vo vývoji a má svoje obmedzenia, no podľa nášho názoru ponúka silný potenciál. Škoda, že Nothing po vzore konkurencie neponúka dlhšiu softvérovú podporu. Šesť rokov bezpečnostných aktualizácií je síce v poriadku, no tie systémové dostaneš len počas troch rokov.

Výkon ťa obmedzovať nebude
Ako výkonný je jeden z najkrajších smartfónov v cenovej hladine okolo 400 eur? Nás veľmi milo prekvapil. Použitý čip Snapdragon 7s Gen 3 nie je rekordérom v náročných testoch, no jeho výkon pre cieľovú skupinu viac než len postačuje.
Na Slovensku nájdeš smartfón v dvoch konfiguráciách líšiacich sa kapacitou operačnej pamäte a dátového úložiska. Cenový rozdiel medzi nimi nie je veľký, preto odporúčame siahnuť po kombinácii 12 + 256 gigabajtov.
Základných 8 + 128 gigabajtov je samozrejme stále dostačujúcich, no ak plánuješ používať smartfón dlhšie ako len dva či tri roky, tak ti odporúčame priplatiť si za vyššiu verziu (364 verzus 409 eur).
Používanie smartfónu je aj vďaka dobre optimalizovanému systému príjemné, rýchle a bezproblémové. Úprimne, ak by si mal vedľa tohto smartfónu raz alebo aj dvakrát drahšiu konkurenciu, na reakciách to nepocítiš.
Pri batérii dostaneš lepší štandard v podobe 5000 mAh kapacity a 50-wattového rýchleho nabíjania, žiaľ, len s pomocou kábla. Bezdrôtové nabíjanie chýba a rovnako chýba v balení aj nabíjačka, vystačiť si musíš s dodávaným káblom.
V prípade úplne vybitého zariadenia si na plnú kapacitu počkáš necelú hodinu, z nuly na päťdesiat percent to so správnou nabíjačkou potrvá presne 19 minút.

Konečne univerzálny fotoaparát
Ak by sme mohli niečo skutočne vyčítať prémiovým značkám v nižšej strednej triede, tak je to chýbajúca univerzálnosť ich fotoaparátu. Nemáme na mysli kvalitu fotografie.
Vadí nám skôr absencia teleobjektívu s optickým priblížením, ten napríklad chýba aj v inak skvelom Galaxy A56 od Samsungu. Navyše, najnovší iPhone 16e ide ešte ďalej, keďže ho výrobca vybavil len jediným snímačom.
Nothing Phone (3a) má trojitý fotoaparát pozostávajúci z hlavného 50-megapixelového snímača, 8-megapixelového širokouhlého a 50-megapixelového s dvojnásobným optickým priblížením. Škoda však, že optická stabilizácia je dostupná len pri hlavnom snímači, teleobjektív ju má elektronickú.
Kvalita fotografií je s ohľadom na cenu smartfónu naozaj veľmi slušná, dokonca aj pri využití širokouhlého snímača. Najlepší výsledok dosiahneš pri fotení hlavným snímačom - prekvapí ťa vynikajúca ostrosť, neutrálne podanie farieb a aj dobrý dynamický rozsah.
Video ponúka skromnejšie možnosti, maximálne rozlíšenie záznamu je síce krásne 4K, no len pri 30 snímkach za sekundu. Dvojnásobne rýchly záznam smartfón zvládne jedine pri Full HD rozlíšení.

Je lepší ako konkurencia?
Nemôžeme sa tváriť, že Nothing Phone (3a) nie je silnou konkurenciou novému Galaxy A56 od Samsungu. Na to sú to parametrovo až priveľmi zhodné zariadenia, ktoré sú navyše skoro rovnako veľké a aj ich hmotnosť sa líši len nepatrne.
Za základnú konfiguráciu 8 + 128 gigabajtov zaplatíš 364 eur, my sme mali v rukách verziu 12 + 256 gigabajtov v cene 409 eur. Samsung ponúka taktiež dve konfigurácie, konkrétne 8 + 128 a 8 + 256 gigabajtov za 479, respektíve 529 eur (s možnosťou nižšej ceny pri rôznych akciách).
Nothing víťazí aj pri konštrukcii a dizajne, hlavne jeho zadná priehľadná časť s LED svetelnými efektmi je stále jedinečná.
Nakoniec nesmieme zabudnúť na plnohodnotný trojitý fotoaparát, pri ktorom nenájdeš zbytočné makro, ale skutočný teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením.
Pri aktualizáciách je na tom lepšie Samsung, ten pri Galaxy A56 ponúkne 6 rokov bezpečnostných aktualizácií a 6 nových verzií systému. Nothing má síce tiež 6 rokov bezpečnostných aktualizácií, no dostaneš len tri nové verzie systému.
Nothing Phone (3a) sa skutočne podaril, po dlhej dobe sme mali v rukách smartfón odlišný od toho, čo sa k nám bežne dostane. Je pekný, dostatočne rýchly, má univerzálny fotoaparát a čo je najlepšie, aj veľmi dobrú cenu.
Parametre
Čip: Snapdragon 7s Gen 3
Grafika: Adreno 710
Pamäť: 8 / 12 GB
Dáta: 128 / 256 GB
Displej: 6,77“ AMOLED 120 Hz
Rozlíšenie: 1080 x 2392 bodov
Fotoaparát: 50 + 50 + 8 MPx
Predný fotoaparát: 32 MPx
Komunikácia: Wi-Fi 6, BT 5.4, NFC, 5G
Batéria: 5000 mAh, 50 W nabíjanie
Hmotnosť: 211 g
Systém: Android 15
Výsledky testov
Snapdragon 7s Gen 3 nie je zlý čip, no rekordné výsledky s ním nedosiahneš. Je to skvelé riešenie pre zariadenia strednej triedy, keďže nemá vysoké nároky na energiu a rovnako sa ani neprehrieva. Aj po hodine hrania budeš podávať konzistentný výkon.