Tinderu je jedno, či tam stretnete násilníka. Pravdepodobne o ňom aj vie, ale nepovie vám to

O násilníkoch vedia, nič s nimi nerobia.

Obávam sa, že neprinášam dobré správy.Obávam sa, že neprinášam dobré správy. (Zdroj: Tinder)

Vitaj pri 47. vydaní newslettra o vzťahoch, sexe a sexuálnom zdraví Come Closer.

Vychádza každý štvrtok a informácie v ňom vychádzajú z nových vedeckých výskumov, relevantných prieskumov alebo z aktuálnych trendov na zoznamkách či na sociálnych sieťach.

Ak to znie ako niečo, čo chceš čítať pravidelne, prihlás sa na odber.

Dnes sa musíme porozprávať o tom, že zoznamkám neradno veriť ohľadom tvojej vlastnej bezpečnosti, ale prinášam ti aj tip na podcast, film či hračku, aká zatiaľ na trhu nebola.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa stane, ak Tinderu nahlásiš násilného používateľa?

Stephen Matthews bol na zoznamke Tinder roky po tom, čo ho prvýkrát používateľky apky nahlásili za znásilnenie. Hoci firma Match Group, pod ktorú spadá okrem Tinderu aj Hinge a celý rad ďalších zoznamiek, roky sľubuje pomoc v oblasti sexuálneho násilia, pre svoj vlastný výnos muža z apky nezmazali až do momentu, čo ho po rokoch násilia zadržala polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Matthews je kardiológ, ktorého prvýkrát zoznamke nahlásila mladá žena v septembri 2020. Na rande ju nadrogoval a chcel ju zneužiť, podarilo sa jej však ujsť. Po prezvracanej noci ho nahlásila spoločnosti Match Group, ktorá má v oficiálnych pravidlách napísané, že ak niekoho nahlásiš za napadnutie, účet mu zablokujú a nedovolia mu vrátiť sa na žiadnu z ich apiek.

Matthews však o účet neprišiel. A to ani potom, čo ho postupne nahlásilo pätnásť žien za znásilnenie alebo za nadrogovanie (zrejme s cieľom znásilniť). "Zabralo" až to, že niektorá zo žien ho nahlásila aj na polícii a po dvoch mesiacoch ho zadržali.

Denverský súd ho napokon v októbri odsúdil na 158 rokov vo väzení po tom, čo ho porota odsúdila v 35 bodoch obžaloby v súvislosti s omámením a sexuálnym napadnutím ôsmich žien, zdrogovaním dvoch žien a napadnutím jednej ďalšej.

SkryťVypnúť reklamu

A pritom sa tomu utrpeniu dalo vyhnúť!

Loading

...

Táto šokujúca správa vyplýva z 18 mesiacov trvajúcej investigatívy, ktorú pred týždňom zverejnil britský Guardian. Na článku pracovali s AI Accountability Network Pulitzerovho centra a s novinármi z Markup a 19th news.

A jasné, internet nie je úplne bezpečné miesto a na násilníka môžeš naraziť hocikde. No prázdne sľuby o transparentnosti a zjavná snaha ochrániť ekonomický rast firmy pred vplyvom podobných správ vo mne zanechávajú pachuť aj po tom, čo vyše roka na zoznamky v podstate nemám pekného slova.

Podľa investigatívy si ľudia s blokovaným profilom s ľahkosťou vedia vytvoriť nový, a to s rovnakým menom, fotkou a opisom. Nič im nebráni vrátiť sa tam, a nič neupozorní druhú stranu, s kým má do činenia. A hoci Match Group pracuje so spoločnosťou, ktorá ľudí môže preveriť, mnohí násilníci nemajú záznam v trestnom registri, pretože globálne máme problém vôbec násilie nahlásiť, rešpektujúco a férovo vyšetriť a riadne odsúdiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako píše Markup na Instagrame, Matthews síce zrejme nikdy z väzenia už nevyjde, no vedenie Match Group nečelí žiadnym následkom. Napriek tomu, že o ňom vedeli, rovnako tak ako vedia o tisícoch nebezpečných násilníkoch, ktorí využívajú ich apky. Hoci majú dáta, ktoré by ich používateľov mohli chrániť, radšej ich nechávajú tápať v tme.

P.S.: Ak chceš niekoho nahlásiť, tu je podrobný návod, ako na to.

Správy o vzťahoch, sexe a súvisiacich témach

Na veku otca záleží tiež!

Štúdia ukazuje, že vyšší vek otca zvyšuje pravdepodobnosť potratu. Čím je muž starší, tým vyššie je riziko genetických mutácií v spermiách, ktoré môžu ovplyvniť priebeh tehotenstva.

A nie o málo: pri mužoch nad 45 rokov stúpa riziko potratu v prvom trimestri o 74 percent (pričom všeobecne platí, že 10 až 20 percent všetkých tehotenstiev sa končí potratom). Ide o minuloročný vedecký výskum, ale pripomenulo mi ho niekoľko instagramových účtov v tomto mesiaci.

SkryťVypnúť reklamu

Brooke Shields v novej knihe otvorene hovorí o intímnej operácii, ktorú jej urobili bez súhlasu.

Herečka známa napríklad z Modrej lagúny napísala memoáre pod názvom Brooke Shields Is Not Allowed To Get Old.

V knihe ako aj v rozhovore s NPR otvorene hovorí aj o operácii na zmenšenie pyskov ohanbia, ktorú absolvovala. Zákrok navrhla jej gynekologička a mal jej pomôcť znížiť nepohodlie až bolesť, ktoré ju dlho trápili.

Po prebudení však zistila, že doktor tiež vykonal niečo, čo sa nazval "vaginal rejuvenation", v preklade niečo ako omladzovanie vagíny. Tento lekársky termín sa zvyčajne používa na vaginoplastiku.

S týmto zákrokom Shields nikdy nesúhlasila, mesiace o tom nepovedala ani manželovi a lekára nezažalovala, lebo po celom živote v pästiach bulváru už nikdy nechcela hovoriť o svojich genitáliách v médiách.

SkryťVypnúť reklamu

Ukazuje to, ako ani na miestach, kde sa formulár so súhlasom naozaj podpisuje, ženy nie sú rešpektované a robia sa im veci napriek ich vôli. Beriem to ako ďalší dôkaz, že "podpisovanie súhlasu" napríklad pred sexom nič nerieši: buď tú druhú osobu rešpektuješ, alebo nie. Nedá sa mať dobrý sex bez súhlasu, a zjavne ani dobrú zdravotnú starostlivosť.

Mikey Madison poďakovala ľuďom pracujúcim v sexbiznise.

Madison nedávno získala cenu BAFTA za najlepšiu herečku za rolu vo filme Anora, v ktorom hrá erotickú tanečnicu a sexuálnu pracovníčku Ani. Svoju ďakovnú reč využila využila na poctu ľuďom pracujúcim v sexbiznise, a to je silný moment, ktorý by som v takejto mainstreamovej kategórii nečakala.

"Zaslúžite si úctu a ľudskú slušnosť. Vždy budem vašou priateľkou a spojenkyňou." Silné. Pozri si okrem ďakovnej reči aj samotný film.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Womanizer má svoj prvý vibrátor vôbec: a je taký tichý, že ho vo videorecenzii ani nie je počuť.

V podstate bezhlučná hračka nesie jednoduchý názov Vibe a ponúka desať programov, pri ktorých tie najnižšie sú naozaj veľmi jemné a tie najsilnejšie sú naozaj intenzívne. Stojí 129 eur.

Social media post týždňa

Tento post zďaleka nemá toľko lajkov, koľko by si pracovníčky v neziskovej organizácii Slniečko zaslúžili. Od februára vydávajú druhú minisériu podcastu Medúza, ktorý sa nepočúva ľahko, ale je nevyhnutné, aby sme ho počuli a rozumeli súvislostiam.

Témami podcastu sú znásilnenie, obťažovanie na pracovisku či v slovenskom šoubiznise, sexuálne násilie páchané na deťoch, obťažovanie mužov, ale aj problematika digitálnych predátorov.

Bude to dohromady sedem epizód, stihneš ich vypočuť cestou do práce alebo z práce a možno práve tento obsah ti pomôže aj lepšie argumentovať pri debatách o násilí, ale aj lepšie rozumieť, na ktoré titulky alebo komentáre sa oplatí reagovať a na ktoré radšej nie.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Bavilo ťa čítanie? Newsletter o sexe a vzťahoch Come Closer vychádza každý štvrtok a ďalšie vydanie ti môžem poslať rovno do inboxu. Klikni sem a prihlás sa na odber.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu