Americká muzikálová herečka a speváčka Cynthia Erivo dostala jednu z najväčších kariérnych príležitostí. Zahrá si hlavnú rolu v legendárnom muzikáli Jesus Christ Superstar, ktorý uvedie Hollywood Bowl v Los Angeles.
Dielo s hudbou Andrew Lloyd Webbera a textom od Tima Ricea sa považuje za jeden z najväčších muzikálov všetkých čias. Rozpráva príbeh posledných Ježišových dní a Cynthia Erivo, ktorá naposledy ohúrila kritikov v úlohe čarodejnice Elphaby vo filmovom muzikáli Wicked, by v novej adaptácii mala hrať práve Ježiša.
Obsadenie vyvolalo rozpačité reakcie, od pozitívnych až po negatívne. Niektorým totiž prekáža ako farba jej pleti, tak aj jej pohlavie a výber je podľa nich čisto politický.
Príliš tmavá a príliš... žena
Argumenty kritikov v komentároch na internete proti obsadeniu Erivo do úlohy boli rôzne. Niektorí sa opierali o tradičné vyobrazenie Ježiša ako bieleho muža a výber herečky je pre nich "rúhaním". Tvorcov obviňujú aj z neúcty voči náboženstvu a kultúre. Hollywood si obsadením ženy tmavej pleti podľa nich vybral "splnenie agendy namiesto umeleckej integrity".
Cynthia Erivo v adaptácii tohto muzikálu už hrala. V roku 2020 stvárnila postavu Marie Magdaleny vo verzii s čisto ženským obsadením.
Iní kritici sa obávajú, že Erivo do úlohy prenesie príliš veľa zo svojej osobnosti. Pri uvedení filmovej adaptácie muzikálu Wicked sa hovorilo o tom, že herečka trvala na tom, aby spod zelenej masky čarodejnice bolo vidieť farbu jej pleti.
"Nechcela som, aby ma Elphaba potlačila, chcela som, aby sme sa prepojili," hovorila pre Variety.
Naopak, mnohí ľudia na internete považovali rozhodnutie obsadiť Erivo do úlohy Ježiša za dobré. Argumentovali tým, že muzikál sa predsa preslávil rasovo pestrým konkurzom. V roku 2018 si Ježiša v muzikáli zahral napríklad aj John Legend.
Kontroverzný od počiatku
Jesus Christ Superstar bol vnímaný citlivo odjakživa. Už po prvom uvedení sa tvorcovia museli pasovať s kritikou. Pôvodne išlo o album a v roku 1971 dostal prvé muzikálové spracovanie na Broadway. O dva roky neskôr natočil Norman Jewison filmovú adaptáciu.
Vyobrazenie Ježiša bolo pre divákov ťažko stráviteľné už predtým, než do hry vstúpilo pohlavie a rasa. Webber a Rice sa rozhodli, že Ježiš bude v muzikáli predstavený ako normálny muž, s hriechmi, túžbami a všetkým, čo k tomu patrí. Ľudia ťažko niesli sexuálne napätie medzi ním a Máriou Magdalénou.
Judáš bol podľa kritikov zobrazený príliš sympaticky. A židovskí predstavitelia boli znepokojení tým, že muzikál vytvára dojem, akoby za Ježišovo ukrižovanie boli zodpovední Židia, čo by podľa nich mohlo rozdúchať antisemitizmus.
„Kritizovali nás, že sme vynechali zmŕtvychvstanie,“ povedal v roku 2021 Rice pre New York Times. „Ale to nebolo súčasťou nášho príbehu, pretože Judáš bol už vtedy mŕtvy. A jeho príbeh sa skončil.“
Napriek kritike sa z muzikálu stal kultúrny fenomén a dočkal sa mnohých adaptácií po celom svete. V roku 2015 ho naštudoval aj Ján Ďurovčík. Slovenské obsadenie už také pestré nebolo.