Zo všetkého, čo sa na Superbowle stalo, ľudí najviac zaujímajú rifle Kendricka Lamara

Je svet pripravený na zvonáče?

Kendrick Lamar v zvonových džínsoch od Celine.Kendrick Lamar v zvonových džínsoch od Celine. (Zdroj: SITA/AP Photo/Ashley Landis)

Je úplne jedno, či sleduješ americký futbal, je dokonca úplne jedno, či si videl, alebo videla polčasovú šou Kendricka Lamara. Bez ohľadu na to, či človek lajkol aspoň jedno video z nedeľného zápasu, na sociálnych sieťach určite videl TIE DŽÍNSY.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rifle, ktoré mal na sebe Kendrick Lamar počas vystúpenia, sú momentálne všade. Ľudí na sociálnych sieťach zaujíma, aká je to značka, pýtajú sa na konkrétny model a debatujú či vtipkujú o ňom.

Kendrickov outfit bol nakombinovaný starostlivo. Kožená bunda pochádzala od dizajnérky Martine Rosovej. Tenisky Nike Air DT Max '96 navrhol bývalý hráč a futbalový tréner Deion Sanders. Diamantová brošňa od Rahaminova stála vyše 68-tisíc eur. Všetky doplnky odkazovali na jeho albumy či konkrétne tracky.

SkryťVypnúť reklamu

Džínsy pochádzali od francúzskej značky Celine. Išlo o model Serge, dizajnér Hedi Slimane sa inšpiroval francúzskou ikonou básnikom a hudobníkom Sergeom Gainsbourgom.

Predávajú sa po 890 eur na oficiálnej stránke. Strihovo pripomínajú módu Woodstocku zo sedemdesiatych rokov, ktorý sa na moment vrátil na začiatku milénia.

Okolo zadku sú obtiahnuté, ide o tzv. strih bootcut. Dole sú rozšírené do zvona, preto si v angličtine vyslúžili pomenovanie bell bottoms. Mileniálky si určite v hlave vybavia videoklipy Christiny Aguilerovej či Britney Spearsovej, prípadne si pospomínajú na vlastnú strednú školu, keď so schodenými džínsami zametali chodníky pred gymnáziom.

Konzervatívnejší ľudia by povedali, že džínsy pôsobia žensky. Ako v článku New York Times podotkol Jacob Gallagher, len dokazujú, aký bizarne veľký je v súčasnosti trh s denimom. Trendy sa menia neustále, no v pánskej móde o čosi pomalšie a o čosi konzervatívnejšie. Najmä, ak hovoríme o šírke nohavíc. Rozširovanie je povolené a žiadané, pri zužovaní sme skeptickejší.

SkryťVypnúť reklamu

Ak navyše hore zúžime a dole rozšírime, dostávame sa na nepoznané územie.

Pritom nejde o žiadnu novinku. V 19. storočí ich nosili námorníci, pretože sa dali jednoduchšie vyzliecť, keď sa zamočili. Dokonca boli súčasťou uniformy Britského kráľovského námorníctva.

V 60. rokoch ich preslávil francúzsky dizajnér Yves Saint Laurent, čím dotváral obraz vtedajšieho dandyho - mladého mestského muža, ktorý rád chodí do spoločnosti. Spomínajú sa aj Michael Fosso a Malik Sadibé, predstavitelia černošskej vlny dandy's. Aj Slimanov vzor Serge Gainsbourg bol označovaný za dandyho.

Tento strih nohavíc sa v mainstreamovej mužskej móde nenápadne "motá" aj posledné dva roky. Pharell Williams ich minulý rok zaradil do jesennej kolekcie Luis Vuitton. Na Oscara nominovaný herec Colman Domingo či Pedro Pascal rozšírený strih nosia už niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Práve black dandyism bude téma aj tohtoročnej výstavy v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku. Už tradične je spojená s udalosťou MET GALA, ktorej dresscode znie "tailored for you" alebo ušité na mieru.

Domingo, Williams a iní budú čestnými predsedami udalosti, zdá sa, že uvidíš ešte veľa zvonových nohavíc.

V zatiaľ decentnom množstve sa začínajú objavovať aj v cenovo dostupných módnych reťazcoch. No iste vieš, že odtiaľ je to už len na skok do bratislavských ulíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu