Vila pri mori za 58-tisíc eur či jednoizbák v Bratislave? Odborník radí, či investovať v zahraničí

Rozhovor s Jánom Palenčárom.

Ján Palenčár pôsobí ako prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.Ján Palenčár pôsobí ako prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. (Zdroj: Closer)

Dvestoročný kamenný dom v centre sicílskej dedinky Torretta za 58 000 eur. Pôvabný byt pri rieke v Toskánsku za 105 000 eur. Samostatný jazerný ostrov s farmárskymi domčekmi v Švédsku za 213 803 eur.

Znie to dobre? Tieto zahraničné nehnuteľnosti spája jedna vec, sú lacnejšie než priemerný 2-izbový byt v Bratislave. Podobné ponuky nás často lákajú svojimi cenami na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Jána Palenčára do nehnuteľností v zahraničí investuje čoraz viac Slovákov. Najmä od vypuknutia vojny na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Mladým ľuďom v situácii nepomáha, že Bratislava sa pre nich stáva čoraz cenovo nedostupnejšou. Podľa Palenčára to nebude inak ani v roku 2025. S kúpou nehnuteľností by však nemali čakať.

"Aj svojím kamarátom radím, že ak chcú kupovať v dohľadnom čase, nech už nečakajú ďalšie mesiace. Nech spravia rozhodnutie teraz, pretože ceny budú len stúpať," vysvetľuje odborník na reality.

S investovaním v zahraničí však treba podľa neho postupovať veľmi opatrne. Varuje najmä pred clickbaitovými inzerátmi.

Keď je mladý človek single, prípadne nemá rodičov, po ktorých by v Bratislave zdedil byt, realitný trh ho veľmi nešetrí. Prečo sa Bratislava stáva čoraz nedostupnejšou pre generáciu Z??

Hlavným dôvodom je väčší dopyt Slovákov po bytoch. Po útlme v roku 2023 sa situácia otáča a Slováci majú jednoducho väčší apetít po nehnuteľnostiach. Úrokové sadzby mierne klesli a väčšina ľudí je schopná zobrať si úver.

SkryťVypnúť reklamu

To tlačí na ceny nehnuteľností, no dopyt začína byť vyšší než ponuka. Tá sa jednoducho nenafúkne.

Treba však zdôrazniť, že zdražovanie nehnuteľností pociťuje celé Slovensko, nielen Bratislava. Ceny za byty či rodinné domy stúpajú vo všetkých regiónoch. V rýchlosti rastu cien dokonca nevedie Bratislava ani Košice, hoci tie sú najdrahšie.

Ako sa bude trh vyvíjať ďalšie mesiace?

Pokiaľ sa nestane niečo nepredvídateľné v rámci geopolitiky či globálnej ekonomiky, situácia bude naďalej gradovať. Bolo ohlásené ďalšie zníženie úrokových sadzieb, takže hypotéky opäť klesnú. Skupina kupujúcich teda bude len narastať a tlak na ceny sa opäť zvýši. Predpokladám, že medziročný rast sa bude pohybovať okolo desať percent. Uvidíme, aká dynamika bude v regiónoch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB854 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu