Boli sme v štúdiách, kde nakrúcali Harryho Pottera. Oplatí sa dať za ďatelinové pivo deväť eur?

Strávili sme tam takmer štyri hodiny.

Čarovný svet Harryho Pottera nás fascinoval. Čarovný svet Harryho Pottera nás fascinoval. (Zdroj: Warner Bros. Studio /Closer)

V zakázanom lese nás pozoruje desivo realistický hipogryf. Zo stropu sa k nám nakláňajú obrovské chlpaté tarantule, z ktorých mám podobný strach ako Ron v Tajomnej komnate. Vo vzduchu cítiť dážď, akoby sa schyľovalo k búrke. Keď vyjdem zo Zakázaného lesa, odľahne mi.

Londýnske štúdio Warner Bros. ročne víta státisíce fanúšikov Harryho Pottera. Aj preto sme sa rozhodli kúpiť si lístok niekoľko mesiacov vopred. Z internetových recenzií sme totiž pochopili, že je vypredaný dlho dopredu.

Pre jeho kúpu sme sa spontánne rozhodli v deň, keď zomrela slávna anglická herečka Maggie Smith, ktorá stvárnila ikonickú profesorku McGonagalovú. Do štúdia sme išli o štyri mesiace neskôr, sobotu 25. januára.

SkryťVypnúť reklamu

Lístok stál v prepočte 67 eur. Vo chvíli, keď sme ho kupovali, sme si hovorili, že to určite bude stáť za to. Či to tak naozaj bolo, sa dočítaš v tejto reportáži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vystupujeme na zastávke Watford Junction. Nasledujeme dav, ktorý vychádza zo stanice na londýnskom predmestí. Tvorí ho kopec nadšených detí s ešte viac nadšenými rodičmi.

Naša prehliadka sa začína o pol štvrtej. V inštrukciách je, že v štúdiách netreba byť ani príliš skoro, ani neskoro. Ideálne, keď dorazíme presne o štvrť na tri. Zostáva nám ešte hodina času.

Pred vlakovou stanicou stojí dvojposchodový Harry Potter autobus, ktorý mieri do Warner Bros. Studio. Keďže máme kúpený lístok, môžeme sa zviezť zadarmo. Postavíme sa do radu v nádeji, že sa dostaneme dnu. Rad sa však nezmenšuje ani po tom, ako do autobusu nastúpi prvá skupina návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Preto usúdime, že bude zatiaľ lepšie ochutnať anglické pivo. Vchádzame do klasického britského staničáku. V útulnom prítmí si omylom objednáme vyše pol litra piva. Zabudnem na to, Briti chápu „pint“ ako veľké pivo, a preto treba špecifikovať „half pint“, keď chceš malé.

O pár minút a liter piva neskôr sa rozhodneme, že lepší nápad bude Uber, pretože sa bojíme, že by sme sa nedostali ani do ďalšieho autobusu. Prekvapivo nie sú až také drahé, do štúdií sa dostaneme za 9,95 libry (12 eur).

Prichádza pre nás komunikatívny taxikár Kevin. Po ceste nám hovorí, kto všetko pochádza z Watford.

„Poznáte toho boxera? Anthonyho Joshua? Tak ten je odtiaľto, z Watfordu,“ povie hrdo. „A poznáte Eltona Johna? Aj ten,“ dodáva.

Kevin nám tiež hovorí, že ako obyvateľ Watfordu nikdy nebol vo Warner Bros. „To nie je nič pre mňa. Ale tešíme sa, že tu máme vďaka tomu veľa turistov,“ smeje sa.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta taxíkom nám vďaka zhovorčivému vodičovi prejde rýchlo. Do pätnástich minút sme pred obrovským areálom filmových štúdií.

„Teraz tu stavajú veľké parkovisko,“ ukazuje taxikár na niekoľkoposchodovú konštrukciu. "Je to biznis," dodáva.

Vystupujeme a zaraďujeme sa medzi dav, ktorý čaká pred budovou. Po pár minútach nás púšťajú do vstupnej haly, kde prechádzame prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Keď prejdeme cez detektory, ocitneme sa zoči-voči obrovskému drakovi uviazanému na reťazi. Fascinovaní návštevníci si ho prezerajú zo všetkých strán.

To však ešte nie je ani len začiatok prehliadky. Tesne pred pol treťou nás zamestnankyňa filmových štúdií púšťa do sveta Harryho Pottera. V našej skupine je asi sto ľudí, väčšinu tvoria deti s rodičmi, no nájde sa tam aj niekoľko nadšencov približne v našom veku.

SkryťVypnúť reklamu

Ocitneme sa v prvej miestnosti. Je plná autentických fotiek hercov priamo zo setu. Pomaly sa pohybujeme v rade a pozeráme si jednotlivé fotky s citátmi z filmov či kníh. Prechádzame okolo miniatúrnej izby pod schodmi, kde Harry vyrastal.

Zamestnankyňa nám do mikrofónu hovorí o tom, čo nás dnes čaká. Prosí nás, aby sme v nasledujúcich dvoch miestnostiach nepoužívali mobilné telefóny. Potom už vraj môžeme fotiť ako o život.

Prekvapia nás dvojčatá Fred a George, ktorí sa nám prihovárajú na plátnach po všetkých stenách. Spolu so zamestnancami štúdií nás pozývajú do čarodejníckeho sveta. Vysvetľujú nám viac o téme magických trikov „Magical Mischief“, ktoré nás budú sprevádzať počas celej prehliadky.

V ďalšej miestnosti nám púšťajú štvrťhodinový film, kde nám hlavné postavy z filmu hovoria o tom, aké bolo pre nich stráviť detstvo na sete. Po dojemnom úvode sa dramaticky dvíha opona a zrazu vidíme bránu, ktorá vedie k ikonickej Rokfortskej hale.

SkryťVypnúť reklamu

Deti nadšene pištia a my s nimi. Vchádzame do miestnosti, ktorú sme celý život videli len vo filmoch. Nadšene si prezeráme Rokfortskú halu, kde po prehliadke začnú magické triky.

Sú inšpirované scénou, keď Fred a George vleteli do miestnosti, aby sa pomstili profesorke Umbridgovej.

Hneď po vstupnej hale nás čaká pre mňa osobne najpôsobivejšia časť prehliadky. Obrovská miestnosť sa skladá z rôznych častí ateliérov, v ktorých nakrúcali Harryho Pottera. Nevieme, kam sa skôr pozerať, a tak sa snažíme pokračovať v smere prehliadky.

Loading

...

Ako prvé nás uchvátia kostýmy z mojej obľúbenej štvrtej časti – Harry Potter a Ohnivá čaša. Ide o elegantný komplet, ktorý mali oblečené Francúzky na čele s Fleur Delacourovou.

Prekvapí ma, aká útla herečka musela byť. V životnej veľkosti všetko vyzerá akosi inak a človek si vie zrazu predstaviť aj to, akí boli herci vysokí. Prekvapí nás najmä Madam Maxime, ktorá sa nám v životnej veľkosti zdala oveľa vyššia než vo filme.

SkryťVypnúť reklamu

Po kostýmoch zamierime k ateliéru, kde nakrúcali scénu s agresívnou Príšernou knihou príšer. Kniha sa naozaj hýbe a vydáva rovnaké zvuky ako vo filme.

„Už sa teším, keď si dám pauzu na cigaretu,“ začujem od jednej zo zamestnankýň. Na rôznych stanovištiach musia ľuďom stále dokola entuziasticky vysvetľovať, kto robil jednotlivé triky vo filmoch.

Súčasťou obrovskej miestnosti s ateliérmi je aj časť, kde sa môžu ľudia na „green screene“ nakrútiť na metle. Sú zasadení do pozadia z filmov. Ak si chcú však toto video nechať, musia zaplatiť 15 libier (18 eur). Dosť veľa ľudí tomu podľahne, pretože sa chcú vidieť na záberoch z Harryho Pottera.

Keď si postupne prezrieme jednotlivé časti ateliérov, zamierime do Zakázaného lesa. Na začiatku nás prekvapí desivo realistický vták hipogryf. Hýbe sa presne rovnakým pohybom ako vo filme a mám pocit, že sa mi pozerá rovno do očí.

SkryťVypnúť reklamu

Zo stropu sa k nám nakláňajú obrovské chlpaté tarantule, z ktorých mám podobný strach ako Ron v Tajomnej komnate. Vo vzduchu cítiť dážď, do vlasov mi fúka jemný vietor. Človek má naozaj pocit, že sa o chvíľu strhne búrka. Odľahne mi, keď vyjdem zo strašidelného lesa do časti s Rokfortským expresom.

Veľmi pôsobivé je nástupište 9 a 3/4. To je aj hlavnou atrakciou pre turistov a, samozrejme, fotografii neodoláme ani my. Natisnem sa na vozík s batožinou a tvárim sa, že sa vnáram do portálu v stene.

Ani si neuvedomíme ako, no v štúdiách sme už vyše hodiny. Po tisíckach krokoch si teda zaslúžime ďatelinové pivo.

Keďže Londýn je drahý, dávame si napoly jednu detskú porciu hotdogu s hranolkami napoly a opatrne ho zapíjame ďatelinovým pivom za deväť eur. Ide o veľmi sladký nealkoholický nápoj s jemnou príchuťou piva a mastnou penou.

SkryťVypnúť reklamu

"Chutí to trochu ako maslo," hovorím znechutene. Ani jeden z nás nie je schopný pivo dopiť.

Po malom občerstvení pokračujeme do exteriérovej časti. Vstupujeme do domu na Privátnej ceste číslo 4. Pri stole je replika tety Marge, ktorá sa vo filme nafúkla ako balón a lietala po Malých Neradostniciach.

Z exteriérovej časti sa opäť presúvame do interiéru, kde nás čakajú hlavy škriatkov. Tento priestor je venovaný príšerám, ktoré účinkovali vo všetkých častiach filmov. Okrem škriatkov sú medzi nimi napríklad obry či jednorožce. Na obrazovkách bežia dokumenty, kde tvorcovia vysvetľujú, ako navrhovali tváre jednotlivých príšer.

Neskôr vstupujeme do „Šikmej učky“ plnej úzkych farebných domov. Prekvapí nás, aký malý je v skutočnosti priestor, ktorý vo filme vyzerá ako samostatná mestská štvrť.

SkryťVypnúť reklamu

Po tejto miestnosti nás čaká mystický ateliér s polámanou podlahou Gringottovej banky. Spoza nej sa zrazu vynorí virtuálny drak. Pomaly sa zakráda a snaží sa odtrhnúť z reťaze. Je mrazivé, ako realisticky pôsobí.

Posledná súčasť prehliadky je pôsobivá replika Rokfortského hradu, ktorá zaberá takmer celú miestnosť. Tvorcovia išli do absolútneho detailu, takže vidno každú miniatúrnu ozdobu na vežiach, ako aj vitráže na oknách.

"Na tomto musel pracovať fakt obrovský počet ľudí," konštatujeme nadšene.

Našu cestu čarovným svetom končíme v obchode so suvenírmi. Kupujeme si roztomilú Hedvigu a rokfortský červeno-žltý šál. Okrem toho si berieme dva balíčky nevyspytateľných fazuliek všetkých chutí.

Vlastne je tak trochu symbolické, že posledné miesto prehliadky sú práve obchody. Celé štúdio je totiž veľmi komerčný projekt, ktorý sa snaží z turistov vyťažiť čo najviac. Napriek tomu si z neho milovníci Harryho Pottera odnesú zážitok na celý život. Ak si jedným z nich, návšteva sa ti oplatí.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu