Vyskúšali sme notebook s čipom, aký tu ešte nebol

Má dokonca špeciálne tlačidlo pre umelú inteligenciu.

(Zdroj: Matúš Paculík)

Hodnotenie

9 / 10

Lenovo Yoga Slim 7 14Q8X9

Páči sa nám:
konštrukcia a dizajn
tichá prevádzka
dobrý výkon
skvelý 90 Hz OLED displej
Nepáči sa nám:
vysoká cena
bez čítačky pamäťových kariet
Cena: 1 599 €

Produkt na test poskytla spoločnosť Lenovo

Žiadny procesor od Intelu či AMD, z Lenova nám na test poslali jeden z prvých prémiových notebookov založených na čipoch typu ARM. A hoci túto zmenu neuvidíš a možno hneď ani nespozoruješ, je jednou z najvýznamnejších za posledné dekády.

Na prelome rokov 2024 a 2025 prichádza zmena, ktorú pred rokmi naštartovali v Apple s MacBookmi, keď vymenili dovtedy používané x86 procesory za niečo, čo by sme očakávali skôr v tabletoch a smartfónoch.

My sme takýto notebook vyskúšali v prevedení od Lenova v podobe modelu Yoga Slim 7. Nie je úplnou novinkou, práve naopak. Pozreli sme sa naň práve teraz, keď už mal Microsoft dostatok času s vyriešením popôrodných komplikácií svojich Copilot+ zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Drahý a skoro bezchybný

Čo dnes môžeš očakávať od prémiového AI notebooku? Našťastie bezchybný dizajn a naozaj kvalitnú konštrukciu. Najvyššia trieda pracovných a multimediálnych notebookov si za posledné roky prešla slušnou premenou, ktorej výsledkom sú uhladené zariadenia v štýlovom dizajne.

Yoga Slim 7 v tomto trende nezaostáva, práve naopak – ponúka štýlový tenký notebook v hliníkovom vyhotovení. Dostupný je síce len v jednej farebnej verzii, no nám sa táto tmavá modrá naozaj páčila.

Nedrží sa zabehnutých rozmerov, ale ponúka netradičný 14,5-palcový dotykový OLED displej s jemným rozlíšením 2944 x 1840 bodov a 90 Hz obnovovacou frekvenciou.

Vďaka tenkému rámu okolo displeja a mierne vystúpenej časti s webovou kamerou a snímačmi sa ale veľmi nelíši od bežných 13-palcových modelov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri hmotnosti 1,3 kilogramu ti môže robiť spoločnosť skutočne aj celý deň. Dodávaná nabíjačka síce pridá ďalších 300 gramov navyše, no pokojne ju nahraď niečím menším s USB C káblom.

Trojica univerzálnych USB 4.0 portov by mala postačovať pre bežné využitie, škoda, že tu nezostalo miesto pre čítačku pamäťových kariet. Ak však tráviš svoj pracovný čas v aplikáciách typu Teams, možno skôr oceníš špeciálny hardvérový prepínač pre webovú kameru.

Výkonom nezaostáva

Začiatky ARM notebookov so systémom Windows sú v znamení prémiových modelov, čo aj dáva zmysel. Firmy sa chcú ukázať v tom najlepšom svetle, a tak by si bežný zákazník aktuálne dobre vybral aj naslepo.

Nami testovaný model Yoga Slim 7 patrí k prémiovým kúskom nielen z pohľadu konštrukcie. Rovnako skvelá je aj jeho hardvérová výbava. Škoda len, že sa v spoločnosti Qualcomm vydali cestou extrémne kostrbatého označovania produktov.

SkryťVypnúť reklamu

V notebooku nájdeš čip Snapdragon X Elite X1E-78-100.. Qualcomm má aktuálne tri modelové série ARM čipov pre notebooky – základný Snapdragon X, strednú triedu Snapdragon X Plus a potom najvýkonnejšiu skupinu s označením Snapdragon X Elite.

Čip s číslom 78-100 síce patrí k tomu najpomalšiemu zo štvorice X Elite, no má 12 jadier, 42 MB vyrovnávaciu pamäť, výkonnú grafickú časť, AI časť a maximálnu pracovnú frekvenciu 3,4 GHz. Operačnú pamäť s kapacitou 32 gigabajtov si nerozšíriš ani v servise.

Celkový výkon notebooku veľmi závisí od toho, ako ho budeš reálne využívať. Windows ARM platforma je stále v štádiu vývoja a nie všetky aplikácie sú pre tento typ čipov plne pripravené.

Štandardné x86 aplikácie pre Intel a AMD čipy sa spúšťajú v špeciálnom režime, ktorý sám o sebe potrebuje nejakú časť výkonu čipu.

SkryťVypnúť reklamu

V niektorých situáciách sa preto Snapdragon vyrovná aj čipu M3 od Apple a dokáže predbehnúť Core Ultra 7 155H. A naopak, v iných situáciách zaostáva pokojne aj o viac ako tretinu.

Výdrž batérie ťa neprekvapí, je plne v medziach toho, čo sme od tohto typu notebooku očakávali. Maximálne zaťaženie minie baterku už po hodine a štvrť a aktívnu prácu zvládne približne po dobu desiatich hodín. Nenáročná práca či pozeranie videa minie batériu za približne 16 hodín.

Ako sa s ním pracuje?

Yoga Slim 7 je skvelým pomocníkom nielen na prácu, ale aj na zábavu. Má na to všetky predpoklady, od kvalitného spracovania, cez veľmi dobrú klávesnicu až po veľký touchpad dobre reagujúci na dotyky.

Bežné používanie v podobe prezerania webových stránok, pozerania videí, úpravy fotiek či práce v kancelárskom balíku je úplne bezproblémové. Všetko funguje bleskovo rýchlo a bez zaváhania.

SkryťVypnúť reklamu

Čip od Qualcommu má dostatok výkonu a vďaka operačnej pamäti s veľkou kapacitou môžeš tento notebook využiť aj pre náročnejšie pracovné úlohy. Na klávesnici dokonca nájdeš aj špeciálny kláves pre AI od Microsoftu.

Problém nastáva v prípade, ak sa rozhodneš použiť nekompatibilnú aplikáciu. Množstvo tých neoptimalizovaných samozrejme funguje bez problémov, no v prípade niektorých špecifických môžeš naraziť na problémy.

Je preto rozumné pred kúpou si overiť, či niektorá s tebou používaných aplikácií nemá problém na ARM zariadeniach. Tým problémom však väčšinou nebýva nefunkčnosť, ale skôr len nekonzistentný výkon, či možno o niečo vyššia spotreba.

Rovnaký problém ťa čaká pri hrách, bojovať budeš nielen s kompatibilitou, ale aj s priemerným výkonom. Na notebooku síce spustíš aj hry ako je Cyberpunk 2077 a Baldurs Gate 3, no plynulosť dosiahneš jedine pri nastavení najnižších detailov.

SkryťVypnúť reklamu

Adreno v Snapdragone zaostáva za integrovaným riešením Intelu a AMD, rozdiel môže byť v niektorých prípadoch dokonca až dvojnásobný. No za veľký problém to nepovažujeme, keďže Yoga Slim 7 nie je herným notebookom.

Dokonca možno skôr oceníš tichú prevádzku notebooku aj pri náročnejších úlohách. Použitý ARM čip je v tomto smere veľmi dobrým riešením, rušiť ťa nebude ani počas nočnej práce.

Štýlový notebook novej AI generácie

Lenovo Yoga Slim 7 je rozhodne zaujímavý notebook. Z pohľadu svojho dizajnu a kvality konštrukcie patrí už klasicky na špičku vo svojom segmente. Je naozaj pekný, vyskladaný z kvalitných materiálov.

Pracuje sa na ňom veľmi príjemne, za čo môže hlavne dobrá klávesnica, veľký touchpad a vynikajúci dotykový OLED displej.

Mierne nižší výkon moderného ARM čipu v porovnaní s Intel a AMD konkurenciou je naozaj ťažké postrehnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Je to však zariadenie určené primárne na prácu a multimediálnu zábavu, preto od neho nečakaj skvelé výsledky v graficky náročných hrách. Občasné zaváhanie možno postrehneš pri špecifických aplikáciách, no kompatibilita ARM platformy a bežných x86 Windows aplikácií sa neustále zlepšuje.

Nám k dokonalosti chýbala len čítačka pamäťových kariet a modernejšia nabíjačka. Klasická tehlička, akú nájdeš aj pri najlacnejšom notebooku, k notebooku nepasuje.

Ako to dopadlo s umelou inteligenciou? Ako oficiálne Copilot+ zariadenie je notebook pripravený pre využitie AI od Microsoftu, ale samozrejme má slušný základ aj pre iné riešenia.

Ak nechceš, AI nemusíš využívať vôbec. No ak si s ňou chceš vypomôcť, je dostupná na dotyk jedného tlačidla a vďaka použitému hardvéru niektoré funkcie bežia priamo lokálne na zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Či to celé bude prínosom záleží výhradne len a len od teba a aplikácií, ktoré plánuješ používať. Veď Microsoft svoju AI postupne implementuje na ďalšie miesta, vrátane kancelárskeho svojho balíku.

Parametre:

CPU: Snapdragon X Elite X1E-78-100
RAM: 32 GB
Disk: 1 TB NVMe SSD
Displej: 14,5“ 90 Hz OLED, 2944 x 1840 bodov, dotykový
Komunikácia: Wi-Fi, BT, 3x USB 4 Type-C
Rozmery: 325 x 225,2 x 12,9 mm
Hmotnosť: 1,28 kg
Batéria: 70 Wh

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu