Dominik Harman má 29 rokov a hovorí, že nadváhu mal celý život. V priebehu rokov investoval do súkromných trénerov aj do nutričných špecialistov. Hoci bol aktívny a venuje sa viacerým športom, schudnúť sa mu dlhodobo nikdy nepodarilo.
"Na papieri je chudnutie strašne jednoduché, stačí menej kalórií prijať než vydať. Ale keď má človek nadváhu celý život, vstupujú do toho mentálne otázniky, ovplyvňujú ho aj predchádzajúce neúspechy," hovorí.
Na svoju nadváhu viac-menej rezignoval, až kým sa nedozvedel o Ozempicu. Mladý Slovák žije dlhodobo v Prahe, kde mu liek predpísal obvodný lekár.
V ľahšej dostupnosti liekov, ktoré spôsobujú chudnutie, sa skrýva istá dualita. Na jednej strane môžu prilákať ľudí, ktorí by schudli aj bez nich alebo vôbec chudnúť nepotrebujú.
Na druhej strane však ide o revolučnú liečbu, ktorá mnohým ľuďom dokáže od základov zmeniť život aj zdravie.
Keďže čakačky do odborných ambulancií na Slovensku nie sú krátke, záujem o súkromné kliniky je prirodzený. Mnohí lekári a lekárky o týchto liekoch hovoria ako o malých zázrakoch nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre ekonomiku.
Otázkou však zostáva, kde je hranica medzi medicínskou nevyhnutnosťou a estetickou túžbou.
Liek si sám vypýtal
Najťažšie pre Dominika bolo priznať si sám pred sebou, že niekedy v skutočnosti schudnúť ani nechcel, a aj preto sa mu nedarilo. Niekto, kto obézny nikdy nebol, sa s tým podľa neho nevie stotožniť. Liečbu, ktorá ho stojí okolo sto eur za jednu injekciu mesačne, vníma ako skvelé naštartovanie do chudnutia.
Po lieku na chudnutie siahol prvýkrát. Hoci rôznym výživovým doplnkom v minulosti marketingové kampane túto schopnosť pripisovali, nedal sa na ne zlanáriť. Na Ozempic ho presvedčili až vedecké výsledky.
Kto môže lieky na chudnutie predpísať?
Na Slovensku je povolená liečba obezity liekmi Saxenda (injekčná aplikácia raz denne) alebo Mounjaro (injekčná aplikácia raz týždenne), vysvetľuje pre Closer endokrinologička Emília Mojtová.
Obmedzenia na to, kto môže lieky predpísať, neexistujú, v praxi teda recept môže vydať všeobecný lekár, ale aj dermatológ či endokrinológ a ďalšie špecializácie.
Dôležité je len to, či pacient alebo pacientka spĺňa tzv. indikačné kritériá. Musí mať BMI- index telesnej hmotnosti nad 27 (klasifikované ako nadváha) a pridružené zdravotné problémy, alebo BMI nad 30, čo je klasifikované ako obezita.
Lieky si pacienti buď pichajú po inštruktáži sami, alebo v niektorých súkromných klinikách prichádzajú každý týždeň pacienti na kontrolu a pichnutie ďalšej dávky za svojou lekárkou.
Bral ho osem týždňov, počas ktorých bez extrémneho cvičenia či úpravy stravy schudol okolo päť kíl. Cvičiť nemohol pre zdravotné problémy.
Nasledovala pauza, pretože niekoľko týždňov cestoval, počas toho však chudnutie pokračovalo a momentálne je asi o desať kíl ľahší. Od začiatku tohto roka je späť na liečbe a zatiaľ nevie, ako dlho bude Ozempic brať. Vníma to len ako doplnok, tentoraz sa mu darí aj denne cvičiť, a po mesiaci sa cíti vo svojom tele oveľa lepšie.