Anežka Mojzešová sa z anglického Sheffieldu vrátila späť do rodného Sabinova. Mentalita Angličanov jej nesadla, predsudky voči Slovákom si tam zažila na vlastnej koži.
Na východnom Slovensku je spokojnejšia. Otvorila si vlastnú cukrársku výrobu, v ktorej pečú najmä svadobné torty a venuje sa aj dekorácii svadieb.
„Na východe je toľko šikovných mladých ľudí. Veľa z nás je nútených podnikať. Ak by sme sa zamestnali, mali by sme nízke platy,“ vysvetľuje 28-ročná Sabinovčanka. Hovorí, že ju mrzí, že ľudia vnímajú východ Slovenska skôr negatívne.
„Je tu veľa ľudí, ktorí si žijú dobrý život a majú drahšie domy či autá než ľudia na západnom Slovensku. Len sa o nich nehovorí.“ Na Sabinove jej vyhovuje to, že sa všetci ľudia poznajú a vedia si tak navzájom pomôcť. Hovorí, že život je tam o čosi „láskavejší“.
Pokračujeme v sérii rozhovor Zostali sme doma. Closer sa rozpráva s mladými ľuďmi, ktorí sa rozhodli žiť v menších regiónoch Slovenska a neutiekli za lepším životom do veľkých miest či do zahraničia.
Ak chceš byť súčasťou série a porozprávať o svojom živote v regióne, ozvi sa na kamila.sebestova@petitpress.sk.

Pochádzaš z rodiny s cukrárenskou tradíciou. Vždy si chcela ísť týmto smerom?
Vždy sa u nás doma pieklo. Moja mama mala tento odbor aj vyštudovaný. Paradox však je, že ja som sa tomu nikdy nechcela venovať. Práve preto, že som videla, aká náročná práca to je. A nakoniec som pri tom skončila.
Ako si ti podarilo rozbehnúť vlastnú cukrárenskú výrobu?
Prvý rok bol fakt veľmi náročný. Najmä tým, že som popri tortách robila aj svadobné výzdoby. Najviac práce sme mali vždy na konci týždňa, najmä cez víkend. Bolo to náročné po psychickej aj fyzickej stránke.
Keby som nemala partnera, ktorý ma podporoval a chodil so mnou o štvrtej ráno pre výzdoby, nezvládla by som to. Veľmi mi pomáhala aj mama, ktorá sa však už zo zdravotných dôvodov nemohla venovať cukrárenskej výrobe na plný úväzok.
Snažila som sa odraziť od jej receptov a vytvoriť niečo nové, trochu modernejšie. V praxi som fungovala tak, že som v piatok išla robiť výzdoby, sobotu ráno vydávala koláče a torty a nedeľu som sa zasa vracala po výzdobu.

Stále si na to viac-menej sama?
Čo sa týka cukrárenskej výroby, máme už tri zamestnankyne a pár brigádničiek. Tým, že nás je menej, pečieme vyslovene na objednávky. Okrem svadobných tort či koláčov robíme aj tradičné kysnuté záviny či buchty.
Snažíme sa obnoviť tradíciu koláčov, ktoré piekli ešte naše babky. O to je dosť veľký záujem. No skúšame aj moderné recepty, panacotty, piškótové cheesecaky či tartaletky. Naše koláče boli už aj v Česku, Chorvátsku či dokonca v Bosne a Hercegovine.
Čo sa týka svadobných výzdob, robím to sama.
Koľko si pýtaš za svadobnú výzdobu?
Najvyššia cena sa môže vyšplhať tak do dvoch tisíc eur. V tom už je svadobná kytica, nejaké návleky, kvetinová výzdoba, bázy, sviečky, servítky, prípadne výzdoba recepcie či fotokútik.